Admin and Site Enhancements (ASE) Pro - en to vi_VN translation catalogue (1622 entries)

en: "I'm not a robot" checkbox
vi_VN: Ô chọn "Tôi không phải là người máy"

en: %1$s entry permanently deleted | %1$s entries permanently deleted
vi_VN[0]: %1$s lượt đăng ký đã bị xóa vĩnh viễn

en: %1$s form moved to the Trash. %2$sUndo%3$s | %1$s forms moved to the Trash. %2$sUndo%3$s
vi_VN[0]: %1$s biểu mẫu đã được di chuyển vào Thùng rác. %2$sHoàn tác%3$s

en: %1$s form permanently deleted | %1$s forms permanently deleted
vi_VN[0]: %1$s biểu mẫu đã bị xóa vĩnh viễn.

en: %1$s form permanently deleted. | %1$s forms permanently deleted.
vi_VN[0]: %1$s biểu mẫu đã bị xóa vĩnh viễn.

en: %1$s form restored from the Trash. | %1$s forms restored from the Trash.
vi_VN[0]: %1$s biểu mẫu đã được khôi phục từ Thùng rác.

en: %s (Edit )
vi_VN: %s (Chỉnh sửa)

en: %s Field
vi_VN: %s Trường

en: %s characters only allowed.
vi_VN: %s ký tự được phép.

en: %s is invalid.
vi_VN: %s không hợp lệ.

en: %s is required.
vi_VN: %s là bắt buộc.

en: &lt;body&gt;
vi_VN: &lt;thân&gt;

en: &lt;footer&gt;
vi_VN: &lt;chân trang&gt;

en: &lt;head&gt;
vi_VN: &lt;đầu trang&gt;

en: ( no title )
vi_VN: (không có tiêu đề)

en: (Default is 'secret')
vi_VN: (Mặc định là 'bí mật')

en: (Default is 160px)
vi_VN: Mặc định là 160px

en: (Default is 20%)
vi_VN: (Mặc định là 20%)

en: (filtered from _MAX_ total entries)
vi_VN: (lọc từ giá trị _MAX_total)

en: 0.000001 (6 decimal places)
vi_VN: 0,000001 (6 chữ số thập phân)

en: 0.00001 (5 decimal places)
vi_VN: 0,00001 (5 chữ số thập phân)

en: 0.0001 (4 decimal places)
vi_VN: 0,0001 (4 chữ số thập phân)

en: 0.001 (3 decimal places)
vi_VN: 0,001 (3 chữ số thập phân)

en: 0.01 (2 decimal places)
vi_VN: 0,01 (2 chữ số thập phân)

en: 0.1 (1 decimal place)
vi_VN: 0,1 (1 chữ số thập phân)

en: 1 Column
vi_VN: 1 Cột

en: 1 hour (default)
vi_VN: 1 giờ (mặc định)

en: 1 minute
vi_VN: 1 phút

en: 1-3 years
vi_VN: 1-3 năm

en: 1-6 months
vi_VN: 1-6 tháng

en: 10 minutes
vi_VN: 10 phút

en: 10 years ahead
vi_VN: Trên 10 năm

en: 100 years ahead
vi_VN: 100 năm nữa

en: 1000 (1 thousand)
vi_VN: 1000 (1 nghìn)

en: 10000 (10 thousands)
vi_VN: 10000 (10 nghìn)

en: 100000 (100 thousands)
vi_VN: 100000 (100 nghìn)

en: 1000000 (1 million)
vi_VN: 1000000 (1 triệu)

en: 120 seconds
vi_VN: 120 giây

en: 15 minutes
vi_VN: 15 phút

en: 15 seconds
vi_VN: 15 giây

en: 18-24
vi_VN: Từ 18 đến 24 tuổi

en: 2 Columns
vi_VN: 2 Cột

en: 2 minutes
vi_VN: 2 phút

en: 20 minutes
vi_VN: 20 phút

en: 25 years ahead
vi_VN: 25 năm nữa

en: 25-34
vi_VN: Từ 25 đến 34 tuổi

en: 3 Columns
vi_VN: 3 Cột

en: 3 minutes
vi_VN: 3 phút

en: 30 minutes
vi_VN: 30 phút

en: 30 seconds
vi_VN: 30 giây

en: 35-44
vi_VN: Từ 35 đến 44 tuổi

en: 4 Columns
vi_VN: 4 Cột

en: 4 hours
vi_VN: 4 giờ

en: 404 page
vi_VN: Trang 404

en: 45 seconds
vi_VN: 45 giây

en: 45-54
vi_VN: Từ 45 đến 54 tuổi

en: 5 Columns
vi_VN: 5 Cột

en: 5 minutes
vi_VN: 5 phút

en: 50 years ahead
vi_VN: 50 năm nữa

en: 55-64
vi_VN: Từ 55 đến 64 tuổi

en: 6 Columns
vi_VN: 6 Cột

en: 6-12 months
vi_VN: 6-12 tháng

en: 60 minutes
vi_VN: 60 phút

en: 60 seconds
vi_VN: 60 giây

en: 65 or above
vi_VN: 65 tuổi trở lên

en: 75 years ahead
vi_VN: 75 năm nữa

en: 90 seconds
vi_VN: 90 giây

en: <a href="#" class="csm-add-filter">Specify frontend location details &raquo;</a>
vi_VN: <a href="#" class="csm-add-filter">Chỉ định chi tiết vị trí giao diện &raquo;</a>

en: <div class="asenha-warning">This feature <strong>only works for/with the default WordPress login page</strong>. It does not support using custom login page you manually created with a page builder or with another plugin.<br /><br />It's also <strong>not yet compatible with two-factor authentication (2FA) methods</strong>. If you use a 2FA plugin, please use the change login URL feature bundled in that plugin, or use another plugin that is compatible with it.<br /><br />And obviously, to improve security, please <strong>use something other than 'login'</strong> for the custom login slug.</div>
vi_VN: <div class="asenha-warning">Tính năng này <strong>chỉ hoạt động cho/trên trang đăng nhập mặc định của WordPress.</strong>. Nó không hỗ trợ việc sử dụng trang đăng nhập tùy chỉnh mà bạn tạo thủ công bằng trình xây dựng trang hoặc với một plugin khác.<br /><br />Nó cũng<strong> chưa tương thích với các phương pháp xác thực hai bước (2FA)</strong>. Nếu bạn sử dụng một plugin 2FA, vui lòng sử dụng tính năng thay đổi URL đăng nhập đi kèm trong plugin đó, hoặc sử dụng một plugin khác tương thích với nó.<br /><br />Và rõ ràng, để cải thiện bảo mật, hãy <strong>sử dụng một cái gì đó khác ngoài 'đăng nhập'</strong> cho slug đăng nhập tùy chỉnh.</div>

en: <span class="faded">(Default is 1 minute)</span>
vi_VN: <span class="faded">(Mặc định là 1 phút)</span>

en: <span class="faded">(Default is 15 seconds)</span>
vi_VN: <span class="faded">(Mặc định là 15 giây)</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Authentication</span>
vi_VN: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Xác thực</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Detect IP address from the following header first:</span>
vi_VN: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Trước tiên, hãy phát hiện địa chỉ IP từ tiêu đề sau:</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Host</span>
vi_VN: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Máy chủ</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Live Site URL</span>
vi_VN: <span class="field-sublabel sublabel-wide">URL trang web trực tiếp</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Password</span>
vi_VN: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Mật khẩu</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Port</span>
vi_VN: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Cổng</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Reply-to email</span>
vi_VN: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Email trả lời</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Reply-to name</span>
vi_VN: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Tên trả lời</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Security</span>
vi_VN: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Bảo mật</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Send a test email to</span>
vi_VN: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Gửi một email thử nghiệm đến</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Sender email</span>
vi_VN: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Email người gửi</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Sender name</span>
vi_VN: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Tên người gửi</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Username</span>
vi_VN: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Tên người dùng</span>

en: <strong>Code to insert after &lt;body&gt; with the priority of</strong>
vi_VN: <strong>Mã để chèn sau thẻ &lt;body&gt; với độ ưu tiên của</strong>

en: <strong>Code to insert before &lt;/head&gt; with the priority of</strong>
vi_VN: <strong>Mã để chèn trước &lt;/head&gt; với độ ưu tiên của</strong>

en: <strong>Code to insert in footer section before &lt;/body&gt; with the priority of</strong>
vi_VN: <strong>Mã để chèn vào phần chân trang trước &lt;/body&gt; với độ ưu tiên của</strong>

en: <strong>Error:</strong> Invalid email or incorrect password.
vi_VN: <strong>Lỗi:</strong> Email không hợp lệ hoặc mật khẩu không chính xác.

en: <strong>Insert CSS with the priority of</strong>
vi_VN: <strong>Chèn CSS với ưu tiên của</strong>

en: <strong>Your ads.txt content:</strong>
vi_VN: <strong>Nội dung của bạn ads.txt:</strong>

en: <strong>Your app-ads.txt content:</strong>
vi_VN: <strong>Nội dung của bạn trong tệp app-ads.txt:</strong>

en: A particular page/post/CPT.
vi_VN: Một trang cụ thể/bài viết/CPT.

en: A post type of the current page.
vi_VN: Một loại bài viết của trang hiện tại.

en: A single URL for some or all roles
vi_VN: Một URL duy nhất cho một hoặc tất cả các vai trò

en: ALTCHA (self-hosted)
vi_VN: ALTCHA (tự lưu trữ)

en: ALTCHA widget
vi_VN: Tiện ích ALTCHA

en: ALTCHA will not work untill the Secret Key is set up. Add the key in ASE's CAPTCHA Protection module %1$shere%2$s.
vi_VN: ALTCHA sẽ không hoạt động cho đến khi Khóa Bí mật được thiết lập. Thêm khóa vào module Bảo vệ CAPTCHA của ASE %1$shere%2$s.

en: AND
vi_VN: VÀ

en: ASE Pro YEAR-END SALE! 20% DISCOUNT. Lifetime Deal (LTD) available.
vi_VN: ASE Pro KHUYẾN MÃI CUỐI NĂM! Giảm giá 20%. Có sẵn gói Ưu đãi trọn đời (LTD).

en: ASE Repeater Field
vi_VN: Trường ASE Repeater

en: ASE Repeater Field for Loop
vi_VN: Trường ASE Repeater cho vòng lặp

en: ASE Repeater File
vi_VN: Tệp ASE Repeater

en: ASE Repeater Gallery
vi_VN: Bộ sưu tập ASE Repeater

en: ASE Repeater Image
vi_VN: Hình ảnh ASE Repeater

en: ASE Repeater Loop Settings
vi_VN: Cài đặt vòng lặp ASE Repeater

en: ASE Repeater Original Post Title
vi_VN: Tiêu đề gốc bài viết của ASE Repeater

en: ASE Repeater Text
vi_VN: Văn bản của ASE Repeater

en: ASE Repeater URL
vi_VN: URL của ASE Repeater

en: AVIF Support Status
vi_VN: Trạng thái Hỗ trợ AVIF

en: AVIF Upload
vi_VN: Tải lên AVIF

en: About the same
vi_VN: Tương đương

en: Accounting / Finance
vi_VN: Kế toán/Tài chính

en: Action
vi_VN: Hoạt động

en: Actions
vi_VN: Hành động

en: Activate
vi_VN: Bật

en: Active
vi_VN: Bật

en: Add
vi_VN: Thêm

en: Add CAPTCHA protection to various forms in your site to help prevent automated bot, spam or malicious submissions.
vi_VN: Thêm bảo vệ CAPTCHA vào nhiều biểu mẫu khác nhau trên trang web của bạn để giúp ngăn chặn bot tự động, thư rác hoặc gửi dữ liệu độc hại.

en: Add CSS / SCSS Snippet
vi_VN: Thêm mã CSS/SCSS

en: Add CSS/SCSS code
vi_VN: Thêm mã CSS / SCSS

en: Add Child
vi_VN: Thêm con

en: Add Code Snippet
vi_VN: Thêm mã code

en: Add Condition
vi_VN: Thêm điều kiện

en: Add Fields Here
vi_VN: Thêm trường ở đây

en: Add File
vi_VN: Thêm Tệp

en: Add HTML Snippet
vi_VN: Thêm mã code HTML

en: Add HTML code
vi_VN: Thêm mã HTML

en: Add JS Snippet
vi_VN: Thêm mã code JS

en: Add JS code
vi_VN: Thêm mã JS

en: Add More Email
vi_VN: Thêm email

en: Add New
vi_VN: Thêm Mới

en: Add New %s
vi_VN: Thêm Mới %s

en: Add New Field
vi_VN: Thêm trường mới

en: Add New Field Group
vi_VN: Thêm nhóm trường mới

en: Add New Form
vi_VN: Thêm biểu mẫu mới

en: Add New Options Page
vi_VN: Thêm trang cài đặt mới

en: Add New Post Type
vi_VN: Thêm loại bài viết mới

en: Add New Style Template
vi_VN: Thêm mẫu kiểu mới

en: Add New Taxonomy
vi_VN: Thêm phân loại mới

en: Add PHP Snippet
vi_VN: Thêm mã code PHP

en: Add Row
vi_VN: Thêm Dòng

en: Add Separator
vi_VN: Thêm phân cách

en: Add User Role Slug(s) to Admin Body Classes
vi_VN: Thêm Slug vai trò người dùng vào lớp thân quản trị

en: Add Username to Admin Body Classes
vi_VN: Thêm tên người dùng vào lớp của khu vực quản trị

en: Add Your Review
vi_VN: Thêm đánh giá của bạn

en: Add a delay of 1.5 seconds to verification
vi_VN: Thêm độ trễ 1,5 giây vào quá trình xác minh

en: Add categories for the media library and enable drag-and-drop categorization of media items. Categories can then be used to filter media items during media insertion into content.
vi_VN: Thêm danh mục cho thư viện media và kích hoạt phân loại kéo và thả của các mục media. Sau đó, các danh mục có thể được sử dụng để lọc các mục media trong quá trình chèn media vào nội dung.

en: Add custom &lt;body&gt; class(es) on the singular view of some or all public post types. Compatible with classes already added using <a href="https://wordpress.org/plugins/wp-custom-body-class" target="_blank">Custom Body Class plugin</a>.
vi_VN: Thêm lớp tùy chỉnh &lt;body&gt; trên chế độ xem đơn của một số hoặc tất cả các loại nội dung đăng công khai. Tương thích với các lớp đã được thêm bằng plugin <a href="https://wordpress.org/plugins/wp-custom-body-class" target="_blank">Custom Body Class</a>.

en: Add custom CSS on all admin pages for all user roles.
vi_VN: Thêm CSS tùy chỉnh trên tất cả các trang admin cho tất cả các vai trò người dùng.

en: Add custom CSS on all frontend pages for all user roles.
vi_VN: Thêm CSS tùy chỉnh trên tất cả các trang người dùng cho tất cả các vai trò.

en: Address
vi_VN: Địa chỉ

en: Admin
vi_VN: Quản trị viên (Admin)

en: Admin Columns Manager
vi_VN: Quản lý cột quản trị

en: Admin Columns Manager for
vi_VN: Trình quản lý cột quản trị cho

en: Admin Interface
vi_VN: Giao diện quản trị

en: Admin Logo
vi_VN: Logo trang quản trị

en: Admin Menu
vi_VN: Menu quản trị

en: Admin Menu Organizer
vi_VN: Tùy chỉnh Menu quản trị

en: Admin Menu Settings
vi_VN: Cài đặt Menu quản trị

en: Admin Notices
vi_VN: Thông báo của admin

en: Admin and Site Enhancements (ASE) Pro
vi_VN: Tối ưu quản trị và website (ASE) Pro

en: Admin bar
vi_VN: Thanh quản trị

en: Admin bar (frontend) & admin menu (backend)
vi_VN: Thanh quản trị (frontend)  & menu quản trị (backend)

en: Admin menu
vi_VN: Menu quản trị

en: Advanced Options
vi_VN: Tùy chọn nâng cao

en: Advertising / Public Relations
vi_VN: Quảng cáo/Quan hệ công chúng

en: Aerospace / Aviation
vi_VN: Hàng không vũ trụ/Hàng không

en: After &lt;body&gt;
vi_VN: Trước &lt;body&gt;

en: After adding a repeater field, please Save / Update the field group first before drag and dropping sub-fields to it.
vi_VN: Sau khi thêm trường lặp lại (repeater), vui lòng Lưu / Cập nhật nhóm trường trước khi kéo thả các trường con vào đó.

en: After duplication, redirect to:
vi_VN: Sau khi sao chép, chuyển hướng đến:

en: After saving the settings above, check if everything is configured properly below.
vi_VN: Sau khi lưu cài đặt ở trên, hãy kiểm tra xem mọi thứ đã được cấu hình đúng phía dưới.

en: Age Groups
vi_VN: Nhóm tuổi

en: Agree
vi_VN: Đồng ý

en: Agreement
vi_VN: Sự đồng ý

en: Alignment
vi_VN: Căn chỉnh

en: All
vi_VN: Tất cả

en: All %s
vi_VN: Tất cả %s

en: All Code Snippets
vi_VN: Tất cả mã code

en: All Forms
vi_VN: Tất cả biểu mẫu

en: All Media
vi_VN: Tất cả Media

en: All Types
vi_VN: Tất cả các loại

en: All files
vi_VN: Tất cả tập tin

en: Allow Custom Navigation Menu Items to Open in New Tab
vi_VN: Cho phép tất cả các mục menu điều hướng tùy chỉnh mở trong tab mới

en: Allow custom navigation menu items to have links that open in new browser tab via target="_blank" attribute. The rel="noopener noreferrer nofollow" attribute will also be added for enhanced security and SEO benefits.
vi_VN: Cho phép thêm mục menu điều hướng tùy chỉnh có liên kết mở trong tab trình duyệt mới thông qua thuộc tính target="_blank". Thuộc tính rel="noopener noreferrer nofollow" cũng sẽ được thêm vào để tăng cường bảo mật và lợi ích SEO.

en: Allow some or all user roles to upload SVG files, which will then be sanitized to keep things secure.
vi_VN: Cho phép một số hoặc tất cả vai trò người dùng tải lên file SVG, sau đó sẽ được làm sạch để đảm bảo an toàn.

en: Allow visitors with the following IP addresses to view the site directly:
vi_VN: Cho phép khách truy cập có địa chỉ IP sau xem trang web trực tiếp:

en: Also disable frontend block styles / CSS files for the selected post types.
vi_VN: Đồng thời vô hiệu hóa các kiểu khối giao diện người dùng/tệp CSS cho các loại nội dung đã chọn.

en: Also enable custom ordering for the following post type(s), which are non-hierarchical and does not support page attributes:
vi_VN: Cũng cho phép sắp xếp tùy chỉnh cho các loại bài đăng sau đây, không có cấu trúc phân cấp và không hỗ trợ thuộc tính trang:

en: Also enable frontend access for:
vi_VN: Cũng cho phép truy cập từ giao diện người dùng cho:

en: Also hide admin notices for non-administrators.
vi_VN: Cũng ẩn thông báo quản trị cho người không phải quản trị viên

en: Also show additional filter(s) for non-hierarchical taxonomies.
vi_VN: Cũng hiển thị bộ lọc bổ sung cho các phân loại không phân cấp.

en: Always (on page load)
vi_VN: Luôn luôn (khi tải trang)

en: Always hide for user role(s)
vi_VN: Luôn ẩn đối với vai trò người dùng

en: An URL of the current page where a user who views your website is located.
vi_VN: Một URL của trang hiện tại mà người dùng đang truy cập trên trang web của bạn.

en: Any
vi_VN: Bất kỳ

en: April
vi_VN: Tháng 4

en: Archive
vi_VN: Lưu trữ

en: Arts / Entertainment / Publishing
vi_VN: Nghệ thuật/Giải trí/Xuất bản

en: As a file
vi_VN: Dưới dạng tệp

en: Ascending
vi_VN: Tăng dần

en: Associate degree
vi_VN: Cao đẳng

en: Attachment ID
vi_VN: ID đính kèm

en: Attachments
vi_VN: Đính kèm

en: Attempts<br />Lockouts
vi_VN: Cố gắng<br />Khóa

en: Audio
vi_VN: Âm thanh

en: August
vi_VN: Tháng 8

en: Author Display Name
vi_VN: Tên hiển thị của tác giả

en: Author Email
vi_VN: Email của tác giả

en: Author Login
vi_VN: Tên đăng nhập của tác giả

en: Author Meta Field
vi_VN: Trường Meta tác giả

en: Author Nice Name
vi_VN: Tên Nice của tác giả

en: Author URL
vi_VN: URL Tác giả

en: Author archive
vi_VN: Lưu trữ tác giả

en: Auto
vi_VN: Tự động

en: Auto Responder
vi_VN: Tự động gửi phản hồi

en: Auto verification
vi_VN: Xác minh tự động

en: Auto-Publish Posts with Missed Schedule
vi_VN: Đăng tự động bài viết với lịch trình bị bỏ lỡ

en: Automatic Width
vi_VN: Chiều rộng tự động

en: Automatically obfuscate email addresses in post content.
vi_VN: Tự động ẩn địa chỉ Email trong nội dung bài viết.

en: Automotive
vi_VN: Ô tô

en: Bachelor's degree
vi_VN: Cử nhân

en: Background
vi_VN: Nền

en: Background Color
vi_VN: Màu nền

en: Background Color ( Focus )
vi_VN: Màu nền (Tập trung)

en: Background Color (Hover )
vi_VN: Màu nền (Di chuột)

en: Banking / Mortgage
vi_VN: Ngân hàng/Vay thế chấp

en: Bar Color
vi_VN: Màu thanh

en: Bar Color (Active )
vi_VN: Màu thanh (Đang hoạt động)

en: Before any two nations or group of nations decide to go to war, they should consider doing a chess tournament instead to settle their conflict
vi_VN: Trước khi bất kỳ hai quốc gia hoặc nhóm quốc gia nào quyết định tiến hành chiến tranh, họ nên xem xét việc tổ chức một giải đấu cờ vua để giải quyết xung đột của họ

en: Blob Scene
vi_VN: Cảnh đốm màu

en: Blog / posts page
vi_VN: Blog / trang bài viết

en: Blue
vi_VN: Xanh dương

en: Blue Inverted
vi_VN: Xanh dương đảo ngược

en: Blur
vi_VN: Làm mờ

en: Blurry Gradient
vi_VN: Màu chuyển gradient mờ

en: Border Color
vi_VN: Màu viền

en: Border Color ( Focus )
vi_VN: Màu viền (Tập trung)

en: Border Color (Hover )
vi_VN: Màu viền (Di chuột)

en: Border Radius
vi_VN: Bán kính viền

en: Border Width
vi_VN: Độ rộng viền

en: Bottom
vi_VN: Dưới

en: Bottom Spacing
vi_VN: Khoảng cách dưới

en: Box Shadow
vi_VN: Bóng hộp

en: Box Shadow ( Focus )
vi_VN: Bóng hộp (Tập trung)

en: Box Shadow (Hover )
vi_VN: Bóng hộp (Di chuột)

en: Boxed Plain
vi_VN: Khối trơn

en: Builder
vi_VN: Trình chỉnh sửa

en: Bulk Edit
vi_VN: Chỉnh sửa hàng loạt

en: Bulk Edit Options
vi_VN: Chỉnh sửa hàng loạt tùy chọn

en: Business Development
vi_VN: Phát triển kinh doanh

en: Business Opportunity
vi_VN: Cơ hội kinh doanh

en: Button Label
vi_VN: Nhãn Nút

en: By specifying your live / production site's URL above, search engine visibility will be automatically disabled on your development / staging sites. This will prevent accidental indexing by search engines. Make sure you include the HTTP protocol, e.g. https://www.google.com
vi_VN: Bằng cách chỉ định URL của trang web trực tiếp/sản phẩm của bạn ở trên, khả năng hiển thị trên công cụ tìm kiếm sẽ tự động bị vô hiệu hóa trên các trang phát triển / kiểm thử của bạn. Điều này sẽ ngăn ngừa việc các công cụ tìm kiếm lập chỉ mục trang của bạn một cách không mong muốn. Hãy chắc chắn bao gồm giao thức HTTP, ví dụ: https://www.google.com

en: Bypass password protection with URL parameter
vi_VN: Bỏ qua bảo vệ mật khẩu bằng tham số URL

en: Bypass verification of SSL certificate. This would be insecure if mail is delivered across the internet but could help in certain local and/or containerized WordPress scenarios.
vi_VN: Bỏ qua việc xác thực chứng chỉ SSL. Điều này sẽ không an toàn nếu email được gửi qua Internet nhưng có thể hữu ích trong một số tình huống WordPress cục bộ và/hoặc trong môi trường chứa (container).

en: CAPTCHA Protection
vi_VN: Bảo vệ CAPTCHA

en: CAPTCHA type
vi_VN: Loại CAPTCHA

en: CAPTCHA verification has failed.
vi_VN: Xác minh CAPTCHA không thành công.

en: CSS Class
vi_VN: Lớp CSS

en: CSS Classes
vi_VN: Lớp CSS

en: CSS, JS, HTML and PHP code snippets
vi_VN: Code CSS, JS, HTML và PHP

en: Canadian Provinces / Territories
vi_VN: Các tỉnh/vùng lãnh thổ của Canada

en: Cancel
vi_VN: Hủy

en: Cannot delete %1$s, as it is not within %2$s.
vi_VN: Không thể xóa %1$s, vì nó không nằm trong %2$s.

en: Cannot redeclare %s.
vi_VN: Không thể khai báo lại %s.

en: Cannot redeclare class %s.
vi_VN: Không thể khai báo lại lớp %s.

en: Cannot redeclare function %s.
vi_VN: Không thể khai báo lại chức năng %s.

en: Cannot redeclare interface %s.
vi_VN: Không thể khai báo lại giao diện %s.

en: Capitalize
vi_VN: Viết hoa chữ cái đầu

en: Categories
vi_VN: Danh mục

en: Categorize %s items
vi_VN: Phân loại %s mục

en: Categorize 1 item
vi_VN: Phân loại 1 mục

en: Categorized %s items
vi_VN: Các mục %s Đã được phân loại

en: Categorizing...
vi_VN: Đang phân loại...

en: Category does not exist, so cannot be deleted
vi_VN: Danh mục không tồn tại, do đó không thể xóa

en: Center
vi_VN: Giữa

en: Change Login URL
vi_VN: Thay đổi URL đăng nhập

en: Changes have been saved
vi_VN: Các thay đổi đã được lưu

en: Changes have been saved.
vi_VN: Thay đổi đã được lưu.

en: Checkbox
vi_VN: Hộp kiểm

en: Checkboxes
vi_VN: Hộp kiểm

en: Choice
vi_VN: Lựa chọn

en: Choices
vi_VN: Lựa chọn

en: Choose Style Template
vi_VN: Chọn mẫu kiểu hiển thị

en: Choose a JSON file or drag it here
vi_VN: Chọn tệp JSON hoặc kéo nó vào đây

en: Choose a form field
vi_VN: Chọn một trường biểu mẫu

en: Choose form to preview
vi_VN: Chọn biểu mẫu để xem trước

en: Choose one
vi_VN: Chọn một

en: Choose the email field by clicking on the TAGS above
vi_VN: Chọn trường email bằng cách nhấp vào THẺ ở trên

en: Choose this to use the theme's style.
vi_VN: Chọn tùy chọn này để sử dụng kiểu của giao diện.

en: Choose this when you want to implement your own style.
vi_VN: Chọn tùy chọn này khi bạn muốn triển khai kiểu riêng của mình.

en: Choose this when you want to use the Form Builder default, minimalist style.
vi_VN: Chọn tùy chọn này khi bạn muốn sử dụng kiểu tối giản mặc định của Trình tạo biểu mẫu.

en: Cick Here
vi_VN: Nhấp vào đây

en: City
vi_VN: Thành phố

en: Clean Up Admin Bar
vi_VN: Dọn thanh quản trị

en: Clean up admin pages by moving notices into a separate panel easily accessible via the admin bar.
vi_VN: Chỉnh sửa trang quản trị bằng cách di chuyển thông báo vào một bảng riêng dễ dàng truy cập thông qua thanh quản trị.

en: Clean up and speed up the dashboard by completely disabling some or all widgets. Disabled widgets won't load any assets nor show up under Screen Options.
vi_VN: Để dọn dẹp và tăng tốc độ cho bảng điều khiển, bạn có thể tắt hoàn toàn một số hoặc tất cả các widget. Các widget đã tắt sẽ không tải bất kỳ tài nguyên nào và cũng sẽ không xuất hiện dưới tuỳ chọn màn hình.

en: Clear Log
vi_VN: Xóa nhật ký

en: Clerical / Administrative
vi_VN: Thư ký/Hành chính

en: Click or drag a field from the sidebar to add it to your form
vi_VN: Nhấp hoặc kéo một trường từ thanh bên để thêm nó vào biểu mẫu của bạn

en: Click to view hidden admin notices
vi_VN: Nhấp để xem thông báo quản trị ẩn

en: Close
vi_VN: Thoát

en: Code Snippets
vi_VN: Code tùy chỉnh

en: Code Snippets Editor
vi_VN: Trình chỉnh sửa mã code

en: Code Snippets Manager
vi_VN: Trình quản lý mã code

en: Collapse
vi_VN: Thu gọn

en: Color
vi_VN: Màu sắc

en: Color ( Focus )
vi_VN: Màu sắc (Tập trung)

en: Color (Active )
vi_VN: Màu sắc (Đang hoạt động)

en: Color (Hover )
vi_VN: Màu sắc (Di chuột)

en: Column Gap
vi_VN: Khoảng cách cột

en: Column Width
vi_VN: Độ rộng cột

en: Columns
vi_VN: Cột

en: Comment
vi_VN: Bình luận

en: Comparison
vi_VN: So sánh

en: Compile SCSS?
vi_VN: Biên dịch SCSS?

en: Completely disable core, theme and plugin updates and auto-updates. Will also disable update checks, notices and emails.
vi_VN: Tắt hoàn toàn cập nhật và cập nhật tự động cho core, giao diện và plugin. Cũng sẽ tắt kiểm tra cập nhật, thông báo và email.

en: Complexity
vi_VN: Độ phức tạp

en: Configure
vi_VN: Thiết lập

en: Confirmation
vi_VN: Xác nhận

en: Confirmation Type
vi_VN: Loại xác nhận

en: Construction / Facilities
vi_VN: Xây dựng/Cơ sở vật chất

en: Consumer Goods
vi_VN: Hàng tiêu dùng

en: Content
vi_VN: Nội dung

en: Content / HTML
vi_VN: Nội dung / HTML

en: Content / HTML - No Preview Available
vi_VN: Nội dung / HTML - Không có bản xem trước

en: Content Duplication
vi_VN: Sao chép nội dung

en: Content Management
vi_VN: Quản lý nội dung

en: Content Order
vi_VN: Sắp xếp nội dung

en: Content for the Preview Column
vi_VN: Nội dung cho cột xem trước

en: Continents
vi_VN: Các châu lục

en: Contract
vi_VN: Hợp đồng

en: Conveniently add and manage CSS / SCSS, JS, HTML and PHP code snippets to modify your site's content, design, behaviour and functionalities
vi_VN: Thêm và quản lý các đoạn mã CSS / SCSS, JS, HTML và PHP một cách thuận tiện để sửa đổi nội dung, thiết kế, hành vi và chức năng trang web của bạn

en: Conveniently register and edit custom post types and custom taxonomies. Enable the creation of custom field groups for your post types and options pages to store data for display on any part of your website.
vi_VN: Tạo và sửa loại nội dung tùy chỉnh và phân loại tùy chỉnh một cách thuận tiện. Cho phép tạo nhóm trường tùy chỉnh cho các loại bài viết và trang cài đặt của bạn để lưu trữ dữ liệu hiển thị trên bất kỳ phần nào của trang web.

en: Convert BMP, PNG and JPG uploads to WebP instead of JPG.
vi_VN: Chuyển đổi BMP, PNG và JPG tải lên sang WebP thay vì JPG.

en: Convert newlines to <br />
vi_VN: Chuyển đổi dòng mới thành <br />

en: Copied!
vi_VN: Đã sao chép!

en: Copy
vi_VN: Sao chép

en: Could not create temporary folder at %s
vi_VN: Không thể tạo thư mục tạm thời tại %s

en: Could not save uploaded file. The upload was cancelled, or server error encountered.
vi_VN: Không thể lưu tệp đã tải lên. Việc tải lên đã bị hủy hoặc gặp lỗi máy chủ.

en: Countries
vi_VN: Các quốc gia

en: Country
vi_VN: Quốc gia

en: Create
vi_VN: Tạo

en: Create New Form
vi_VN: Tạo biểu mẫu mới

en: Create your own patterns with: %1$s
vi_VN: Tạo mẫu riêng của bạn với: %1$s

en: Created At
vi_VN: Ngày tạo

en: Created By
vi_VN: Người tạo

en: Currently on YEAR-END SALE. <a href="https://www.wpase.com/promo-ndg" target="_blank">20% discount</a>.
vi_VN: Hiện đang trong chương trình KHUYẾN MÃI CUỐI NĂM. <a href="https://www.wpase.com/promo-ndg" target="_blank">Giảm giá 20%</a>.

en: Curves
vi_VN: Đường cong

en: Custom
vi_VN: Tùy chỉnh

en: Custom &lt;head&gt; Code
vi_VN: Mã &lt;head&gt; tùy chỉnh

en: Custom Admin CSS
vi_VN: Tùy chỉnh CSS của Admin

en: Custom Admin Footer Text
vi_VN: Văn bản chân trang quản trị

en: Custom Body Class
vi_VN: Tùy chỉnh lớp nội dung chính

en: Custom CSS
vi_VN: CSS Tùy chỉnh

en: Custom Code
vi_VN: Tùy chỉnh mã

en: Custom Content Types
vi_VN: Loại nội dung tùy chỉnh

en: Custom Field Group
vi_VN: Nhóm trường tùy chỉnh

en: Custom Field Groups
vi_VN: Nhóm trường tùy chỉnh

en: Custom Fields
vi_VN: Trường tùy chỉnh

en: Custom Frontend CSS
vi_VN: Tùy chỉnh CSS người dùng

en: Custom Post Type
vi_VN: Loại bài viết tùy chỉnh

en: Custom Post Types
vi_VN: Loại nội dung tùy chỉnh

en: Custom Style
vi_VN: Kiểu tùy chỉnh

en: Custom Taxonomies
vi_VN: Phân loại tùy chỉnh

en: Custom Taxonomy
vi_VN: Phân loại tùy chỉnh

en: Customer Service
vi_VN: Dịch vụ khách hàng

en: Customize the order of the admin menu and optionally change menu item title or hide some items.
vi_VN: Tuỳ chỉnh thứ tự của menu quản trị và tuỳ chọn thay đổi tiêu đề mục menu hoặc ẩn một số mục.

en: Customize the text you see on the footer of wp-admin pages other than this ASE settings page.
vi_VN: Tuỳ chỉnh văn bản bạn thấy trên chân trang của các trang wp-admin ngoại trừ trang cài đặt ASE này.

en: DUPLICATE
vi_VN: TẠO BẢN SAO

en: Dark
vi_VN: Tối

en: Dashed
vi_VN: Gạch ngang

en: Database
vi_VN: Cơ sở dữ liệu

en: Date
vi_VN: Ngày

en: Date Format
vi_VN: Định dạng ngày

en: Date Time
vi_VN: Ngày giờ

en: Date archive
vi_VN: Ngày lưu trữ

en: Day of the Week
vi_VN: Ngày trong tuần

en: Deactivate
vi_VN: Tắt

en: Debug
vi_VN: Gỡ lỗi

en: December
vi_VN: Tháng 12

en: Default
vi_VN: Mặc định

en: Default Demo Form
vi_VN: Biểu mẫu Demo mặc định

en: Default Style
vi_VN: Kiểu mặc định

en: Default Value
vi_VN: Giá trị mặc định

en: Default Value(s)
vi_VN: Giá trị Mặc định

en: Default is %s
vi_VN: Mặc định là %s

en: Default is 10. Larger number insert code closer to &lt;/body&gt;
vi_VN: Mặc định là 10. Số lớn hơn sẽ chèn mã gần hơn vào &lt;/body&gt;

en: Default is 10. Larger number insert code closer to &lt;/head&gt;
vi_VN: Mặc định là 10. Số lớn hơn sẽ chèn mã gần hơn với &lt;/head&gt;

en: Default is 10. Larger number inserts CSS closer to &lt;/head&gt; and allows it to better override other CSS loaded earlier in &lt;head&gt;.
vi_VN: Mặc định là 10. Số lớn chèn CSS gần hơn vào &lt;/head&gt;  và cho phép nó ghi đè CSS khác đã được tải trước đó trong &lt;head&gt;.

en: Default is 10. Lower number is executed earlier.
vi_VN: Mặc định là 10. Số thấp hơn sẽ được thực hiện sớm hơn.

en: Default is 10. Lower number is loaded earlier.
vi_VN: Mặc định là 10. Số thấp hơn sẽ được tải trước.

en: Default is 10. Smaller number insert code closer to &lt;body&gt;
vi_VN: Mặc định là 10. Số nhỏ hơn chèn mã gần &lt;body&gt;

en: Default is 82 from a range between 1 to 100. The higher the number, the higher the quality and the file size.
vi_VN: Mặc định là 82 trong khoảng từ 1 đến 100. Số càng cao, chất lượng và kích thước tệp càng cao.

en: Default state
vi_VN: Trạng thái mặc định

en: Default text is: <em>Thank you for creating with <a href="https://wordpress.org/">WordPress</a></em>.
vi_VN: Văn bản mặc định là: <em>Cảm ơn bạn đã tạo ra với <a href="https://wordpress.org/">WordPress</a></em>.

en: Default text is: <em>Version %s</em>
vi_VN: Văn bản mặc định là: <em>Phiên bản %s</em>

en: Default:
vi_VN: Mặc định:

en: Definitely
vi_VN: Chắc chắn

en: Definitely not
vi_VN: Chắc chắn không

en: Delete
vi_VN: Xóa

en: Delete Permanently
vi_VN: Xóa vĩnh viễn

en: Delivery status
vi_VN: Tình trạng đang gửi

en: Descending
vi_VN: Giảm dần

en: Description
vi_VN: Mô tả

en: Design of password-protected pages
vi_VN: Thiết kế của các trang bảo vệ bằng mật khẩu

en: Disable
vi_VN: Tắt

en: Disable <strong>application passwords</strong> that was added since WordPress v5.6.
vi_VN: Tắt <strong>mật khẩu ứng dụng</strong> được thêm kể từ WordPress phiên bản 5.6.

en: Disable <strong>block-based widgets settings screen</strong>. Restores the classic widgets settings screen when using a classic (non-block) theme. This has no effect on block themes.
vi_VN: Tắt <strong>trang cài đặt widget dựa trên block</strong>. Khôi phục trang cài đặt widget cổ điển khi sử dụng giao diện cổ điển (không phải block). Điều này không ảnh hưởng đến giao diện block.

en: Disable <strong>emoji support for pages, posts and custom post types</strong> on the admin and frontend. The support is primarily useful for older browsers that do not have native support for it. Most modern browsers across different OSes and devices now have native support for it.
vi_VN: Tắt <strong>hỗ trợ emoji cho trang, bài viết và loại nội dung tùy chỉnh</strong> trên trang quản trị và trang người dùng. Hỗ trợ này chủ yếu hữu ích cho các trình duyệt cũ không có hỗ trợ tự nhiên cho nó. Hầu hết các trình duyệt hiện đại trên các hệ điều hành và thiết bị khác nhau hiện đã có hỗ trợ tự nhiên cho nó.

en: Disable <strong>jQuery Migrate</strong> script on the frontend, which should no longer be needed if your site uses modern theme and plugins.
vi_VN: Tắt script <strong>jQuery Migrate</strong> trên phía trước, điều này không cần thiết nữa nếu trang web của bạn sử dụng giao diện và plugin hiện đại.

en: Disable <strong>lazy loading of images</strong> that was natively added since WordPress v5.5.
vi_VN: Vô hiệu hóa <strong>tải chậm hình ảnh</strong> được thêm vào từ WordPress v5.5.

en: Disable <strong>version number</strong> on static resource URLs referenced in &lt;head&gt;, which can disclose WordPress version number. Older versions(s) might contain unpatched security loophole(s). Applies to non-logged-in view of pages. This will also increase cacheability of static assets, but may have unintended consequences. Make sure you know what you are doing.
vi_VN: Tắt <strong>phiên bản số</strong> trên URL tài nguyên tĩnh được tham chiếu trong &lt;head&gt;, có thể tiết lộ số phiên bản WordPress. Các phiên bản cũ có thể chứa lỗ hổng bảo mật chưa được vá. Áp dụng cho trang không đăng nhập. Điều này cũng sẽ tăng khả năng lưu trữ tài nguyên tĩnh vào bộ nhớ cache, nhưng có thể gây ra hậu quả không mong muốn. Hãy chắc chắn rằng bạn biết bạn đang làm gì.

en: Disable All Updates
vi_VN: Tắt tất cả cập nhật

en: Disable Comments
vi_VN: Tắt bình luận

en: Disable Components
vi_VN: Tắt các thành phần

en: Disable Dashboard Widgets
vi_VN: Tắt tiện ích trang quản trị

en: Disable Feeds
vi_VN: Tắt cấp dữ liệu

en: Disable Gutenberg
vi_VN: Tắt chỉnh sửa khối

en: Disable REST API
vi_VN: Tắt REST API

en: Disable REST API access for non-authenticated users and remove URL traces from &lt;head&gt;, HTTP headers and WP RSD endpoint.
vi_VN: Tắt truy cập REST API cho người dùng chưa xác thực và gỡ bỏ dấu vết URL từ &lt;đầu trang&gt;, các tiêu đề HTTP và điểm cuối WP RSD.

en: Disable Smaller Components
vi_VN: Tắt các thành phần nhỏ hơn

en: Disable XML-RPC
vi_VN: Tắt XML-RPC

en: Disable all RSS, Atom and RDF feeds. This includes feeds for posts, categories, tags, comments, authors and search. Also removes traces of feed URLs from &lt;head&gt;.
vi_VN: Tắt tất cả các nguồn cấp dữ liệu RSS, Atom và RDF. Điều này bao gồm cả nguồn cấp dữ liệu cho bài viết, danh mục, thẻ, bình luận, tác giả và tìm kiếm. Cũng xoá bỏ các dấu vết của URL nguồn cấp dữ liệu từ &lt;head&gt;.

en: Disable comments for some or all public post types. When disabled, existing comments will also be hidden on the frontend.
vi_VN: Tắt bình luận cho một số hoặc tất cả các loại nội dung công khai. Khi tắt, các bình luận hiện có cũng sẽ bị ẩn trên giao diện người dùng.

en: Disable except on
vi_VN: Vô hiệu hóa ngoại trừ trên

en: Disable generation of the following intermediate sizes:
vi_VN: Vô hiệu hóa việc tạo các kích thước trung gian sau:

en: Disable horizontal scrolling
vi_VN: Tắt cuộn ngang

en: Disable loading of <strong>Dashicons CSS and JS files</strong> on the front-end for public site visitors. This might break the layout or design of custom forms, including custom login forms, if they depend on Dashicons. Make sure to check those forms after disabling.
vi_VN: Tắt việc tải <strong>file CSS và JS của Dashicons</strong> trên phía trước cho khách truy cập trang web công cộng. Điều này có thể làm hỏng bố cục hoặc thiết kế của các form tùy chỉnh, bao gồm các form đăng nhập tùy chỉnh, nếu chúng phụ thuộc vào Dashicons. Hãy đảm bảo kiểm tra những form đó sau khi tắt.

en: Disable on all post types
vi_VN: Tắt trên mọi loại nội dung

en: Disable only on
vi_VN: Chỉ vô hiệu hóa trên

en: Disable the <strong>&lt;generator&gt; tag</strong> in RSS feed &lt;channel&gt;, which discloses the WordPress version number. Older versions(s) might contain unpatched security loophole(s).
vi_VN: Vô hiệu hóa <strong>&lt;generator&gt; thẻ</strong> trong &lt;kênh&gt;, RSS, tiết lộ phiên bản WordPress. Phiên bản cũ có thể chứa lỗ hổng bảo mật chưa được vá.

en: Disable the <strong>Really Simple Discovery (RSD) &lt;link&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;. It's not needed if your site is not using pingback or remote (XML-RPC) client to manage posts.
vi_VN: Tắt thẻ <strong>Liên kết (link) Really Simple Discovery (RSD)</strong> trong &lt;head&gt;. Không cần thiết nếu trang web của bạn không sử dụng pingback hoặc client từ xa (XML-RPC) để quản lý bài viết.

en: Disable the <strong>Windows Live Writer (WLW) manifest &lt;link&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;. The WLW app was discontinued in 2017.
vi_VN: Tắt thẻ <strong>Windows Live Writer (WLW) manifest &lt;link&gt;</strong> trong &lt;head&gt;. Ứng dụng WLW đã ngừng hoạt động từ năm 2017.

en: Disable the <strong>generator &lt;meta&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;, which discloses the WordPress version number. Older versions(s) might contain unpatched security loophole(s).
vi_VN: Tắt thẻ <strong>generator &lt;meta&gt;</strong> trong &lt;head&gt;, để ngăn tiết lộ phiên bản WordPress. Các phiên bản cũ có thể chứa lỗ hổng bảo mật chưa được vá.

en: Disable the <strong>plugin and theme editor</strong>.
vi_VN: Vô hiệu hóa <strong>trình chỉnh sửa plugin và giao diện</strong>.

en: Disable the <strong>plugin and theme editor</strong>. <span class="warning-text">Note that wp-config.php in this site is not writeable and <code>DISALLOW_FILE_EDIT</code> constant is already defined there. You either need to make it writeable to make this setting functional, or, you need to manually change the value of <code>DISALLOW_FILE_EDIT</code> there.</span>
vi_VN: Vô hiệu hóa <strong>trình chỉnh sửa plugin và giao diện</strong>. <span class="warning-text">Lưu ý rằng tệp wp-config.php trong trang này không thể ghi và <code>DISALLOW_FILE_EDIT</code> đã được định nghĩa ở đó. Bạn cần cho phép ghi để thiết lập này hoạt động hoặc bạn cần thay đổi giá trị của <code>DISALLOW_FILE_EDIT</code> ở đó.</span>

en: Disable the Gutenberg block editor for some or all applicable post types.
vi_VN: Tắt trình chỉnh sửa khối cho một số hoặc tất cả các loại nội dung hiện tại.

en: Disable the default <strong>WordPress shortlink &lt;link&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;. Ignored by search engines and has minimal practical use case. Usually, a dedicated shortlink plugin or service is preferred that allows for nice names in the short links and tracking of clicks when sharing the link on social media.
vi_VN: Tắt thẻ <strong>liên kết mặc định của WordPress &lt;link&gt;</strong> trong &lt;head&gt;. Bị bỏ qua bởi các công cụ tìm kiếm và ít khi được sử dụng trong thực tế. Thông thường, việc sử dụng một plugin hoặc dịch vụ riêng biệt cho việc tạo liên kết ngắn được ưa chuộng, cho phép sử dụng tên ngắn đẹp và theo dõi số lượt click khi chia sẻ liên kết trên mạng xã hội.

en: Disabled
vi_VN: Vô hiệu hóa

en: Disagree
vi_VN: Không đồng ý

en: Discard
vi_VN: Hủy bỏ

en: Discarded
vi_VN: Đã hủy

en: Dismiss
vi_VN: Bỏ qua

en: Dismiss this notice.
vi_VN: Bỏ qua thông báo này.

en: Display
vi_VN: Thành phần hiển thị

en: Display Active Plugins First
vi_VN: Hiển thị Plugin đã kích hoạt trước

en: Display Settings
vi_VN: Cài đặt hiển thị

en: Display System Summary
vi_VN: Hiển thị tóm tắt hệ thống

en: Display a panel showing and linking to all available sizes when viewing an image in the media library. Especially useful to quickly get the URL of a particular image size.
vi_VN: Hiển thị một bảng điều khiển hiển thị và liên kết đến tất cả các kích thước có sẵn khi xem một ảnh trong thư viện Media. Đặc biệt hữu ích để nhanh chóng lấy URL của một kích thước ảnh cụ thể.

en: Display active / activated plugins at the top of the Installed Plugins list. Useful when your site has many deactivated plugins for testing or development purposes.
vi_VN: Hiển thị các plugin đang hoạt động / đã kích hoạt ở đầu danh sách Plugin Đã Cài. Hữu ích khi trang web của bạn có nhiều plugin bị tắt để kiểm tra hoặc phát triển.

en: Display the registration date and time in the users list table.
vi_VN: Hiển thị ngày và giờ đăng ký trong bảng danh sách người dùng.

en: Dissatisfied
vi_VN: Không hài lòng

en: Divider
vi_VN: Tách

en: Divider Height (px )
vi_VN: Chiều cao đường phân cách (px)

en: Divider Type
vi_VN: Loại đường phân cách

en: Divorced
vi_VN: Đã ly hôn

en: Do more with <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm" target="_blank">ASE Pro</a>. Lifetime deal (LTD) <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm-prc" target="_blank">available</a>.
vi_VN: Thực hiện nhiều hơn với <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm" target="_blank">ASE Pro</a>. Gói ưu đãi trọn đời (LTD) <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm-prc" target="_blank">có sẵn</a>.

en: Do not load when
vi_VN: Không tải khi

en: Docs
vi_VN: Tài liệu

en: Documentation
vi_VN: Tài liệu hướng dẫn

en: Dotted
vi_VN: Chấm

en: Double
vi_VN: Kép

en: Drag and drop menu items to the desired position. Optionally change 3rd party plugin/theme's menu item titles or hide some items until toggled by clicking "Show All" at the bottom of the admin menu.
vi_VN: Kéo và thả các mục menu vào vị trí mong muốn. Tuỳ chọn thay đổi tiêu đề của mục menu của plugin/giao diện bên thứ ba hoặc ẩn một số mục cho đến khi nhấp chuột vào "Hiển thị tất cả" ở dưới cùng của menu admin.

en: Drag and drop menu items to the desired position. Optionally change 3rd party plugin/theme's menu item titles or hide some items until toggled by clicking "Show All" at the bottom of the admin menu. You can also choose to always hide menu items for all or some user roles.
vi_VN: Kéo và thả các mục menu vào vị trí mong muốn. Tuỳ chọn thay đổi tiêu đề của mục menu từ plugin/chủ đề bên thứ ba hoặc ẩn một số mục cho đến khi bật bằng cách nhấn "Hiển thị Tất cả" ở dưới cùng của menu quản trị. Bạn cũng có thể chọn ẩn menu cho tất cả hoặc một số vai trò người dùng.

en: Dropdown
vi_VN: Danh sách thả xuống

en: Dropdown Options
vi_VN: Tùy chọn thả xuống

en: Duplicate
vi_VN: Tạo bản sao

en: Duplicate %s
vi_VN: Tạo bản sao %s

en: Duplicate this as draft
vi_VN: Tạo bản sao như một bản nháp

en: Easily customize the design of the login page.
vi_VN: Dễ dàng tùy chỉnh thiết kế của trang đăng nhập.

en: Easily edit and validate your <a href="/ads.txt" target="_blank">ads.txt</a> and <a href="/app-ads.txt" target="_blank">app-ads.txt</a> content.
vi_VN: Dễ dàng sửa và xác minh nội dung của bạn <a href="/ads.txt" target="_blank">ads.txt</a> và <a href="/app-ads.txt" target="_blank">app-ads.txt</a>.

en: Easily edit and validate your <a href="/robots.txt" target="_blank">robots.txt</a> content.
vi_VN: Dễ dàng sửa và xác minh nội dung của bạn <a href="/robots.txt" target="_blank">robots.txt</a>.

en: Easily enable enhancements and features that usually require multiple plugins.
vi_VN: Dễ dàng bật tối ưu quản trị web và các tính năng mà thường cần cài nhiều plugin mới làm được.

en: Easily insert &lt;meta&gt;, &lt;link&gt;, &lt;script&gt; and &lt;style&gt; tags, Google Analytics, Tag Manager, AdSense, Ads Conversion and Optimize code, Facebook, TikTok and Twitter pixels, etc.
vi_VN: Dễ dàng chèn thẻ &lt;meta&gt;, &lt;liên kết&gt;, &lt;script&gt; và &lt;style&gt;, Google Analytics, Tag Manager, AdSense, mã chuyển đổi quảng cáo và tối ưu hóa, Facebook, TikTok và Twitter pixels, v.v.

en: Easily replace any type of media file with a new one while retaining the existing media ID, publish date and file name. So, no existing links will break.
vi_VN: Dễ dàng thay thế bất kỳ loại tệp tin Media nào bằng một tệp mới trong khi vẫn giữ nguyên ID Media, ngày đăng và tên tệp hiện tại. Vì vậy, không có liên kết hiện tại nào bị hỏng.

en: Edit
vi_VN: Chỉnh sửa

en: Edit %s
vi_VN: Chỉnh sửa %s

en: Edit CSS / SCSS Snippet
vi_VN: Sửa mã code CSS / SCSS

en: Edit Code Snippet
vi_VN: Sửa mã code

en: Edit Field Group
vi_VN: Sửa nhóm trường

en: Edit HTML Snippet
vi_VN: Sửa mã code HTML

en: Edit JS Snippet
vi_VN: Sửa mã code JS

en: Edit Options Page
vi_VN: Sửa trang cài đặt

en: Edit PHP Snippet
vi_VN: Sửa mã code PHP

en: Edit Post Type
vi_VN: Sửa loại bài viết

en: Edit Style Template
vi_VN: Chỉnh sửa mẫu kiểu

en: Edit Taxonomy
vi_VN: Sửa phân loại

en: Edit or add field options (one per line )
vi_VN: Chỉnh sửa hoặc thêm tùy chọn trường (một dòng mỗi tùy chọn)

en: Edit screen
vi_VN: Màn hình chỉnh sửa

en: Edit screen publish section
vi_VN: Phần xuất bản trên màn hình chỉnh sửa

en: Education
vi_VN: Giáo dục

en: Education / Training
vi_VN: Giáo dục/Đào tạo

en: Elementor ASE Repeater: Error registering controls - %s
vi_VN: Elementor ASE Repeater: Lỗi khi đăng ký điều khiển - %s

en: Elementor ASE Repeater: Error registering tags - %s
vi_VN: Elementor ASE Repeater: Lỗi khi đăng ký thẻ - %s

en: Email Address Obfuscator
vi_VN: Mã hóa địa chỉ email

en: Email Delivery
vi_VN: Gửi email

en: Email Delivery Log
vi_VN: Nhật ký gửi email

en: Email Log
vi_VN: Nhật ký email

en: Email Notification Settings
vi_VN: Cài đặt thông báo Email

en: Email address only
vi_VN: Chỉ email

en: Email delivery
vi_VN: Gửi email

en: Email delivery log entry with the ID %s was successfully deleted.
vi_VN: Mục nhật ký gửi email có ID %s đã được xóa thành công.

en: Email sent successfully
vi_VN: Email đã được gửi thành công

en: Email template
vi_VN: Mẫu email

en: Email was sent. This page will reload now...
vi_VN: Email đã được gửi. Trang này sẽ tải lại ngay bây giờ...

en: Employed full-time
vi_VN: Làm việc toàn thời gian

en: Employed part-time
vi_VN: Làm việc bán thời gian

en: Employee
vi_VN: Nhân viên

en: Employment
vi_VN: Việc làm

en: Empty Trash
vi_VN: Dọn sạch thùng rác

en: Enable
vi_VN: Bật

en: Enable Auto Responder
vi_VN: Bật trả lời tự động

en: Enable Dashboard Columns Settings
vi_VN: Bật cài đặt cột bảng điều khiển

en: Enable access for non-authenticated users to REST API routes that contains the following strings:
vi_VN: Cho phép người dùng không xác thực truy cập vào các tuyến đường REST API chứa các chuỗi sau:

en: Enable access for the following, authenticated user role(s):
vi_VN: Bật quyền truy cập cho các vai trò người dùng đã xác thực sau:

en: Enable assignment of multiple roles during user account creation and editing. This maybe useful for working with roles not defined in WordPress core, e.g. from e-commerce or LMS plugins.
vi_VN: Kích hoạt việc phân công nhiều vai trò khi tạo và chỉnh sửa tài khoản người dùng. Điều này có thể hữu ích khi làm việc với các vai trò không được định nghĩa trong lõi của WordPress, chẳng hạn như từ các plugin thương mại điện tử hoặc LMS.

en: Enable custom ordering of terms from various "hierarchical" taxonomies. A new "Term Order" sub-menu will appear for enabled post type(s) with at least one such taxonomies. Terms listing and checkboxes in wp-admin will automatically use the custom order.
vi_VN: Kích hoạt sắp xếp tùy chỉnh các mục phân loại "phân cấp". Một menu con "Xắp sếp mục phân loại" mới sẽ xuất hiện cho loại bài viết đã kích hoạt với ít nhất một loại phân loại như vậy. Danh sách các mục phân loại và hộp kiểm tra trong wp-admin sẽ tự động sử dụng thứ tự tùy chỉnh.

en: Enable custom ordering of various "hierarchical" content types or those supporting "page attributes". A new 'Order' sub-menu will appear for enabled content type(s). The "All {Posts}" list page for enabled post types in wp-admin will automatically use the custom order.
vi_VN: Bật việc sắp xếp tùy chỉnh của các loại nội dung "phân cấp" khác nhau hoặc các loại nội dung hỗ trợ "thuộc tính trang". Một menu con 'Sắp xếp thứ tự' mới sẽ xuất hiện cho các loại nội dung đã bật. Trang danh sách "Tất cả {Bài viết}" cho các loại bài viết đã bật trong trang quản trị wp-admin sẽ tự động sử dụng thứ tự tùy chỉnh.

en: Enable debug mode and output the debug info into WordPress debug.log file.
vi_VN: Kích hoạt chế độ gỡ lỗi và xuất thông tin gỡ lỗi vào tệp debug.log của WordPress.

en: Enable except on:
vi_VN: Kích hoạt ngoại trừ trên:

en: Enable log in, log out and dynamic log in/out menu item for addition to any menu.
vi_VN: Bật đăng nhập, đăng xuất và mục menu đăng nhập/đăng xuất động để thêm vào bất kỳ menu nào.

en: Enable manual settings of dashboard columns layout in Screen Options. You can choose between 1 to 4 columns.
vi_VN: Bật cài đặt thủ công bố cục cột bảng điều khiển trong Tùy chọn màn hình. Bạn có thể chọn từ 1 đến 4 cột.

en: Enable one-click duplication of pages, posts and custom posts. The corresponding taxonomy terms and post meta will also be duplicated.
vi_VN: Bật tính năng sao chép trang, bài viết và nội dung tùy chỉnh chỉ với một lần nhấp. Các mục phân loại và meta của bài viết tương ứng cũng sẽ được sao chép.

en: Enable only for:
vi_VN: Chỉ kích hoạt cho:

en: Enable only on:
vi_VN: Chỉ kích hoạt trên:

en: Enable pages, posts and/or custom post types to have permalinks that point to external URLs. The rel="noopener noreferrer nofollow" attribute will also be added for enhanced security and SEO benefits. Compatible with links added using <a href="https://wordpress.org/plugins/page-links-to/" target="_blank">Page Links To</a>.
vi_VN: Bật cho các trang, bài viết và/hoặc nội dung tùy chỉnh có thể có đường dẫn trỏ đến liên kết bên ngoài. Thuộc tính rel="noopener noreferrer nofollow" cũng sẽ được thêm vào để tăng cường bảo mật và lợi ích SEO. Tương thích với các liên kết được thêm bằng cách sử dụng plugin <a href="https://wordpress.org/plugins/page-links-to/" target="_blank">Page Links To</a>.

en: Enable public preview for draft posts from some or all public post types. You can find the public preview link in the list view post action row and edit screen Publish section.
vi_VN: Bật xem trước công khai cho các bài đăng nháp từ một số hoặc tất cả các loại bài đăng công khai. Bạn có thể tìm thấy liên kết xem trước công khai trong hàng thao tác danh sách bài đăng và phần xuất bản của màn hình chỉnh sửa.

en: Enable the creation of various types of forms on the frontend to collect information from site visitors or users or members.
vi_VN: Bật việc tạo ra nhiều loại biểu mẫu khác nhau trên giao diện người dùng để thu thập thông tin từ khách truy cập, người dùng hoặc thành viên của trang web.

en: Enable uploading <a href="https://www.smashingmagazine.com/2021/09/modern-image-formats-avif-webp/" target="_blank">AVIF</a> files in the Media Library. You can convert your existing PNG, JPG and GIF files using a tool like <a href="https://squoosh.app/" target="_blank">Squoosh</a>.
vi_VN: Kích hoạt tải lên các tệp <a href="https://www.smashingmagazine.com/2021/09/modern-image-formats-avif-webp/" target="_blank">AVIF</a> trong Thư viện Media. Bạn có thể chuyển đổi các tệp PNG, JPG và GIF hiện có của mình bằng công cụ như <a href="https://squoosh.app/" target="_blank">Squoosh</a>.

en: Enable usage of any image from WordPress Media Library as user avatars.
vi_VN: Cho phép sử dụng bất kỳ hình ảnh nào từ thư viện Media WordPress làm hình đại diện người dùng.

en: Energy / Utilities
vi_VN: Năng lượng/Tiện ích

en: Engineering
vi_VN: Kỹ thuật

en: Enhance List Tables
vi_VN: Cải thiện bảng danh sách

en: Enhancements
vi_VN: Tối ưu quản trị (ASE)

en: Enter a regex format to validate.
vi_VN: Nhập định dạng regex để xác thực.

en: Enter keyword
vi_VN: Nhập từ khóa

en: Enter one IPv4 address per line
vi_VN: Nhập một địa chỉ IPv4 trên mỗi dòng

en: Enter one string per line. These routes should originally be publicly accessible.
vi_VN: Nhập một chuỗi mỗi dòng. Các tuyến đường này ban đầu phải có thể truy cập công khai.

en: Entire site
vi_VN: Toàn bộ trang web

en: Entries
vi_VN: Lượt đăng ký

en: Entries Count
vi_VN: Số lượt đăng ký

en: Entries per page
vi_VN: Lượt đăng ký trên mỗi trang

en: Entry
vi_VN: Lượt đăng ký

en: Entry Number
vi_VN: Số mục

en: Error
vi_VN: Lỗi

en: Error ! Refresh the page and try again.
vi_VN: Lỗi! Vui lòng làm mới trang và thử lại.

en: Error Message
vi_VN: Tin nhắn lỗi

en: Error! Form can not be copied
vi_VN: Lỗi! Không thể sao chép biểu mẫu.

en: Error! Reload the page and try again.
vi_VN: Lỗi! Tải lại trang và thử lại.

en: Error:
vi_VN: Lỗi:

en: Every day
vi_VN: Mỗi ngày

en: Every human being is entitled to a decent place to live in
vi_VN: Mỗi con người đều có quyền được sống trong một nơi ở tử tế

en: Everywhere
vi_VN: Mọi nơi

en: Everywhere / set in code
vi_VN: Mọi nơi / đặt trong mã

en: Excerpt
vi_VN: Tóm tắt

en: Exclude the following URLs from maintenance mode:
vi_VN: Loại trừ các URL sau khỏi chế độ bảo trì:

en: Execute now
vi_VN: Thực thi ngay

en: Execution priority / order
vi_VN: Thứ tự / ưu tiên thực hiện

en: Expand
vi_VN: Mở rộng

en: Expand all
vi_VN: Mở rộng tất cả

en: Expiration
vi_VN: Thời hạn

en: Export
vi_VN: Xuất

en: Export ASE Settings
vi_VN: Xuất cài đặt ASE

en: Export ASE module settings as a JSON file to easily import into another site.
vi_VN: Xuất cài đặt ASE dưới dạng tệp JSON để dễ dàng nhập vào một trang web khác.

en: Export Form
vi_VN: Xuất biểu mẫu

en: Export Settings
vi_VN: Xuất Cài đặt

en: Export Style
vi_VN: Xuất kiểu hiển thị

en: Export | Import
vi_VN: Xuất | Nhập

en: Extensions
vi_VN: Phần mở rộng

en: External Permalinks
vi_VN: Đường dẫn cố định bên ngoài

en: Extra
vi_VN: Mở rộng

en: Extra Large
vi_VN: Rất lớn

en: Extremely likely
vi_VN: Rất có khả năng

en: Extremely unlikely
vi_VN: Cực kỳ không có khả năng

en: Failed
vi_VN: Thất bại

en: Failed Login Attempts Log
vi_VN: Bản ghi Các Lần Đăng Nhập Thất Bại

en: Failed login attempts:
vi_VN: Số lần đăng nhập không thành công:

en: Failed to send email
vi_VN: Gửi email thất bại

en: False
vi_VN: Sai

en: Featured Image
vi_VN: Ảnh đại diện

en: February
vi_VN: Tháng 2

en: Feedback
vi_VN: Phản hồi

en: Female
vi_VN: Nữ

en: Field Label
vi_VN: Nhãn trường

en: Field Name
vi_VN: Tên trường

en: Field Type
vi_VN: Loại trường

en: Fields
vi_VN: Trường

en: Fifth Dropdown Options
vi_VN: Tùy chọn thả xuống thứ năm

en: File / Media
vi_VN: Tệp / Media

en: File / Media Type
vi_VN: Loại Tệp / Media

en: File Extension
vi_VN: Phần mở rộng tệp

en: File Extension and Type
vi_VN: Phần mở rộng và loại tệp

en: File Name
vi_VN: Tên tệp

en: File Name, Prettified
vi_VN: Tên tệp, được chỉnh sửa

en: File Size
vi_VN: Kích thước tệp

en: File Type
vi_VN: Loại tệp

en: File URL
vi_VN: URL tệp

en: File has an invalid extension, it should be one of
vi_VN: Tệp có phần mở rộng không hợp lệ, nó phải là một trong các phần mở rộng sau

en: File is empty
vi_VN: Tệp trống

en: File is too large
vi_VN: Tệp quá lớn

en: Filter
vi_VN: Bộ lọc

en: Filter Code Type
vi_VN: Lọc loại mã

en: First
vi_VN: Tên

en: First Dropdown Options
vi_VN: Tùy chọn thả xuống thứ nhất

en: First Last
vi_VN: Tên Họ

en: First Middle Last
vi_VN: Tên đệm Họ

en: Focus
vi_VN: Tập trung

en: Font Family
vi_VN: Họ phông chữ

en: Font Size
vi_VN: Cỡ chữ

en: Font Style
vi_VN: Kiểu chữ

en: Footer Text
vi_VN: Văn bản chân trang

en: For %s, redirect to:
vi_VN: Đối với %s, chuyển hướng đến:

en: For multiple values, separate with <code> |</code>, e.g. <code>value1 | value2</code>
vi_VN: Đối với nhiều giá trị, phân tách bằng <code> |</code>, ví dụ: <code>giá trị 1 | giá trị 2</code>

en: For the ALTCHA, reCAPTCHA and Turnstile fields, the widget type / theme, site keys and secret keys are taken from the values set in the "Security >> CAPTCHA Protection" module. Please configure that module to use these fields in the form builder.
vi_VN: Đối với các trường ALTCHA, reCAPTCHA và Turnstile, loại tiện ích/giao diện, khóa trang web và khóa bí mật sẽ được lấy từ các giá trị được thiết lập trong mô-đun Bảo mật >> Bảo vệ CAPTCHA. Vui lòng cấu hình mô-đun đó để sử dụng các trường này trong trình tạo biểu mẫu.

en: For the admin bar logo, link back to the dashboard when it is shown on the frontend
vi_VN: Đối với logo trên thanh quản trị, liên kết trở bảng điều khiển khi nó được hiển thị ở giao diện người dùng.

en: Force all links in admin pages to open in new browser tab via target="_blank" attribute.
vi_VN: Buộc tất cả các liên kết trên các trang quản trị mở trong tab trình duyệt mới thông qua thuộc tính `target="_blank"`.

en: Force all links to external sites in post content, where <a href="https://developer.wordpress.org/reference/hooks/the_content/" target="_blank">the_content</a> hook is used, to open in new browser tab via target="_blank" attribute. The rel="noopener noreferrer nofollow" attribute will also be added for enhanced security and SEO benefits.
vi_VN: Buộc tất cả các liên kết đến các trang web bên ngoài trong nội dung bài viết, khi sử dụng hook <a href="https://developer.wordpress.org/reference/hooks/the_content/" target="_blank">the_content</a>, mở trong tab mới của trình duyệt thông qua thuộc tính target="_blank". Thuộc tính rel="noopener noreferrer nofollow" cũng sẽ được thêm vào để tăng cường bảo mật và lợi ích SEO.

en: Force the usage of the sender name/email defined above. It will override those set by other plugins.
vi_VN: Yêu cầu sử dụng tên/email người gửi được định nghĩa ở trên. Điều này sẽ ghi đè lên các thiết lập của các plugin khác.

en: Form
vi_VN: Biểu mẫu

en: Form Builder
vi_VN: Trình tạo biểu mẫu

en: Form Builder Styles
vi_VN: Kiểu biểu mẫu

en: Form Description
vi_VN: Mô tả biểu mẫu

en: Form Name
vi_VN: Tên biểu mẫu

en: Form Settings
vi_VN: Cài đặt biểu mẫu

en: Form Style
vi_VN: Kiểu biểu mẫu

en: Form Title
vi_VN: Tiêu đề biểu mẫu

en: Form style imported successfully
vi_VN: Kiểu biểu mẫu đã được nhập thành công

en: Form was submitted successfully
vi_VN: Mẫu đã được gửi thành công

en: Form was successfully copied
vi_VN: Biểu mẫu đã được sao chép thành công.

en: Form was successfully updated.
vi_VN: Biểu mẫu đã được cập nhật thành công.

en: Format
vi_VN: Định dạng

en: Formatting
vi_VN: Định dạng

en: Forms
vi_VN: Biểu mẫu

en: Forms per page
vi_VN: Biểu mẫu trên mỗi trang

en: Fourth Dropdown Options
vi_VN: Tùy chọn thả xuống thứ tư

en: Free-flow beverages
vi_VN: Đồ uống tự do

en: Friday
vi_VN: Thứ sáu

en: From
vi_VN: Từ

en: From Email
vi_VN: Email người gửi

en: From Name
vi_VN: Tên người gửi

en: Frontend
vi_VN: Giao diện người dùng

en: Full AVIF support requires that your server / hosting has <a href="https://php.watch/versions/8.1/gd-avif" target="_blank">GD extension</a> compiled with AVIF support in PHP 8.1 or greater, or, <a href="https://web.archive.org/web/20240104012918/https://avif.io/blog/tutorials/imagemagick/" target="_blank">ImageMagick 7.0.25 or greater</a> installed. Without either, you can still upload AVIF files but without auto-generation of the smaller thumbnail sizes. A majority of <a href="https://web.archive.org/web/20231207174740/https://avif.io/blog/articles/avif-browser-support/" target="_blank">modern desktop and mobile browsers</a> support the display of AVIF files.
vi_VN: Hỗ trợ AVIF đầy đủ yêu cầu máy chủ / hosting của bạn phải có <a href="https://php.watch/versions/8.1/gd-avif" target="_blank">phần mở rộng GD</a> được biên dịch với hỗ trợ AVIF trong PHP 8.1 hoặc cao hơn, hoặc, <a href="https://web.archive.org/web/20240104012918/https://avif.io/blog/tutorials/imagemagick/" target="_blank">ImageMagick 7.0.25 hoặc cao hơn</a> đã được cài đặt. Nếu không có cả hai, bạn vẫn có thể tải lên các tệp AVIF nhưng không có tự động tạo ra các kích thước ảnh thu nhỏ nhỏ hơn. Đa số <a href="https://web.archive.org/web/20231207174740/https://avif.io/blog/articles/avif-browser-support/" target="_blank">trình duyệt hiện đại trên máy tính để bàn và di động</a> hỗ trợ hiển thị các tệp AVIF.

en: Full Name
vi_VN: Họ và tên

en: Full-time
vi_VN: Toàn thời gian

en: Function:
vi_VN: Chức năng:

en: Gallery
vi_VN: Album ảnh

en: Gender
vi_VN: Giới tính

en: Generate Regex
vi_VN: Tạo Regex

en: Get ASE Pro
vi_VN: Nhận ASE Pro

en: Get It Now
vi_VN: Nhận ngay

en: Get image dimension
vi_VN: Lấy kích thước hình ảnh

en: Get smaller dimension
vi_VN: Lấy kích thước nhỏ hơn

en: Getting content length is not supported.
vi_VN: Không hỗ trợ lấy độ dài nội dung.

en: Give the admin menu more room to better accommodate wider items.
vi_VN: Để cho menu quản trị có thêm không gian để phù hợp tốt hơn với các mục rộng hơn.

en: Government / Military
vi_VN: Chính phủ/Quân đội

en: Graduate or professional degree
vi_VN: Tốt nghiệp đại học hoặc chuyên nghiệp

en: Gray
vi_VN: Xám

en: Gray Inverted
vi_VN: Xám đảo ngược

en: Great to see that you have been using Form Builder for some time. We hope you love it, and we would really appreciate it if you would %1$sgive us a 5 stars rating%2$s and spread your words to the world.
vi_VN: Thật tuyệt khi thấy bạn đã sử dụng Form Builder trong một thời gian. Chúng tôi hy vọng bạn thích nó, và chúng tôi thực sự sẽ đánh giá cao nếu bạn %1$sđánh giá 5 sao cho chúng tôi%2$s và chia sẻ những lời nói của bạn với thế giới.

en: Green
vi_VN: Xanh lá cây

en: Green Inverted
vi_VN: Xanh lá cây đảo ngược

en: Guest
vi_VN: Khách

en: Gym facility
vi_VN: Phòng tập thể dục

en: HTTP Code %s
vi_VN: Mã HTTP %s

en: Handle Color
vi_VN: Màu tay cầm

en: Handle Size
vi_VN: Kích thước tay cầm

en: Headers
vi_VN: Đầu trang

en: Heading
vi_VN: Tiêu đề

en: Healthcare
vi_VN: Y tế

en: Heartbeat Control
vi_VN: Điều khiển sức khỏe

en: Height
vi_VN: Chiều cao

en: Height (px )
vi_VN: Chiều cao (px)

en: Hello, this is a test email.
vi_VN: Chào bạn, đây là email thử nghiệm.

en: Help others discover ASE and maybe <a href="https://www.wpase.com/trnslt-plgnndg" target="_blank">translate</a> to your language.
vi_VN: Giúp người khác khám phá ASE và có thể <a href="https://www.wpase.com/trnslt-plgnndg" target="_blank">dịch</a> sang ngôn ngữ của bạn.

en: Hidden
vi_VN: Trường ẩn

en: Hide
vi_VN: Ẩn

en: Hide "Powered by ALTCHA" byline
vi_VN: Ẩn dòng chữ "Được cung cấp bởi ALTCHA"

en: Hide "Remember Me" checkbox
vi_VN: Ẩn hộp kiểm "Ghi nhớ tôi"

en: Hide ALTCHA logo
vi_VN: Ẩn logo ALTCHA

en: Hide Admin Bar
vi_VN: Ẩn thanh quản trị

en: Hide Admin Notices
vi_VN: Ẩn thông báo quản trị viên

en: Hide Elements
vi_VN: Ẩn thành phần

en: Hide Form After Successful Submission
vi_VN: Ẩn biểu mẫu sau khi gửi thành công

en: Hide Label
vi_VN: Ẩn nhãn

en: Hide admin bar for all or some user roles.
vi_VN: Ẩn thanh quản trị cho tất cả hoặc một số vai trò người dùng.

en: Hide admin bar on the frontend for all or some user roles.
vi_VN: Ẩn thanh quản trị trên giao diện người dùng cho tất cả hoặc một số vai trò người dùng.

en: Hide language switcher
vi_VN: Ẩn bộ chuyển đổi ngôn ngữ

en: Hide link to homepage
vi_VN: Ẩn liên kết đến trang chủ

en: Hide registration and password reset links
vi_VN: Ẩn liên kết đăng ký và đặt lại mật khẩu

en: Hide the content editor
vi_VN: Ẩn trình soạn thảo nội dung

en: Hide until toggled
vi_VN: Ẩn cho đến khi được đổi

en: High (default)
vi_VN: Cao (mặc định)

en: High school
vi_VN: Trung học

en: Highest Scale Point
vi_VN: Điểm thang đo cao nhất

en: Highest Scale Text
vi_VN: Văn bản thang đo cao nhất

en: Highly dissatisfied
vi_VN: Rất không hài lòng

en: Highly satisfied
vi_VN: Rất hài lòng

en: Homemaker
vi_VN: Nội trợ

en: Homepage
vi_VN: Trang chủ

en: Horizontal
vi_VN: Ngang

en: Hospitality / Travel
vi_VN: Khách sạn/Du lịch

en: Hover
vi_VN: Di chuột

en: How Long / Duration
vi_VN: Thời gian/Thời lượng

en: How Often / Frequency
vi_VN: Tần suất

en: How to execute
vi_VN: Cách thực thi

en: Human Resources
vi_VN: Nhân sự

en: Hyperlink
vi_VN: Liên kết

en: I have already rated
vi_VN: Tôi đã đánh giá rồi

en: I'm compensated appropriately for the skills, time and effort I put into my work
vi_VN: Tôi được bù đắp một cách thích hợp cho các kỹ năng, thời gian và công sức mà tôi bỏ ra cho công việc của mình

en: I'm given enough opportunities for professional growth
vi_VN: Tôi được cung cấp đủ cơ hội để phát triển nghề nghiệp

en: I'm interested to learn about your services...
vi_VN: Tôi quan tâm đến việc tìm hiểu về các dịch vụ của bạn...

en: I'm not a robot
vi_VN: Tôi không phải là người máy

en: I've reviewed
vi_VN: Tôi đã đánh giá

en: I've shared
vi_VN: Tôi đã chia sẻ

en: IP Address<br />Last Username
vi_VN: Địa chỉ IP<br />Tên người dùng cuối cùng

en: Icon: check or cross
vi_VN: Biểu tượng: dấu kiểm hoặc dấu gạch chéo

en: Icon: toggled on or off
vi_VN: Biểu tượng: bật hoặc tắt

en: Identity
vi_VN: Thông tin cá nhân

en: If set, the following SMTP service/account wil be used to deliver your emails.
vi_VN: Nếu được thiết lập, dịch vụ/tài khoản SMTP sau sẽ được sử dụng để gửi email của bạn.

en: If set, the following sender name/email overrides WordPress core defaults but can still be overridden by other plugins that enables custom sender name/email, e.g. form plugins.
vi_VN: Nếu được thiết lập, tên/email người gửi sau đây sẽ ghi đè lên các giá trị mặc định của WordPress nhưng vẫn có thể bị ghi đè bởi các plugin khác cho phép tùy chỉnh tên/email người gửi, ví dụ như các plugin form.

en: If something goes wrong</strong> and you need to regain access to your account as an administrator, please visit the following URL: <br /><strong>%s</strong><br /><br />If you use <strong>Ninja Firewall</strong>, please uncheck "Block attempts to gain administrative privileges" in the Firewall Policies settings before you try to view as a non-admin user role to <strong>prevent being locked out</strong> of your admin account.
vi_VN: Nếu có sự cố</strong> và bạn cần khôi phục quyền truy cập vào tài khoản của bạn dưới vai trò admin, vui lòng truy cập vào URL sau: <br /><strong>%s</strong><br /><br />Nếu bạn đang sử dụng <strong>Ninja Firewall</strong>, vui lòng bỏ chọn "Block attempts to gain administrative privileges" trong cài đặt Chính sách Firewall trước khi bạn cố gắng xem dưới vai trò người dùng không phải là admin để <strong>tránh bị khóa tài khoản admin</strong> của bạn.

en: If the spinner keeps spinning, please manually reload the page to see the error that occurred during execution.
vi_VN: Nếu biểu tượng quay vẫn tiếp tục quay, vui lòng tải lại trang thủ công để xem lỗi đã xảy ra trong quá trình thực thi.

en: If you enable the Login Page Customizer module, the Login Form Background and Page Background elements will also be applied to the design of the password-protected pages.
vi_VN: Nếu bạn kích hoạt module tùy chỉnh trang đăng nhập, các phần tùy chỉnh nền biểu mẫu đăng nhập và nền trang cũng sẽ được áp dụng cho thiết kế của các trang được bảo vệ bằng mật khẩu.

en: Image
vi_VN: Hình ảnh

en: Image Field - No Image
vi_VN: Trường hình ảnh - Không có hình ảnh

en: Image Height
vi_VN: Chiều cao ảnh

en: Image Max Width
vi_VN: Chiều rộng tối đa của ảnh

en: Image Preview Size
vi_VN: Kích thước xem trước hình ảnh

en: Image Select
vi_VN: Chọn bằng hình ảnh

en: Image Size
vi_VN: Kích thước ảnh

en: Image Sizes Panel
vi_VN: Bảng kích thước ảnh

en: Image URL
vi_VN: URL hình ảnh

en: Image Upload Control
vi_VN: Kiểm soát ảnh tải lên

en: Image Width
vi_VN: Chiều rộng ảnh

en: Image Width and Height
vi_VN: Chiều rộng và Chiều cao ảnh

en: Import
vi_VN: Nhập

en: Import ASE Settings
vi_VN: Nhập thiết lập ASE

en: Import ASE module settings you've exported from another site as a JSON file.
vi_VN: Nhập cài đặt ASE bạn đã xuất từ một trang web khác dưới dạng tệp JSON.

en: Import Settings
vi_VN: Nhập thiết lập

en: Import/Export
vi_VN: Nhập/Xuất

en: Importance
vi_VN: Tầm quan trọng

en: Important
vi_VN: Quan trọng

en: Imported
vi_VN: Đã nhập

en: Improve the usefulness of listing pages for various post types and taxonomies, media, comments and users by adding / removing columns and elements.
vi_VN: Nâng cao tính hữu ích của các trang danh sách cho các loại nội dung và phân loại khác nhau, media, bình luận và người dùng bằng cách thêm / xóa cột và các phần tử.

en: In &lt;footer&gt;
vi_VN: Trong &lt;footer&gt;

en: In &lt;head&gt;
vi_VN: Trong &lt;head&gt;

en: Inactive
vi_VN: Tắt

en: Incorrect password.
vi_VN: Mật khẩu không chính xác.

en: Industries
vi_VN: Ngành nghề

en: Info
vi_VN: Thông tin

en: Inline
vi_VN: Nội tuyến

en: Insert
vi_VN: Chèn

en: Insert &lt;head&gt;, &lt;body&gt; and &lt;footer&gt; Code
vi_VN: Chèn mã &lt;head&gt;, &lt;body&gt; và &lt;chân trang&gt;

en: Insert Presets
vi_VN: Chèn cài đặt sẵn

en: Install
vi_VN: Cài đặt

en: Installation / Maintenance
vi_VN: Lắp đặt/Bảo trì

en: Instructions
vi_VN: Hướng dẫn

en: Instructions for editors. Shown when submitting data.
vi_VN: Hướng dẫn cho biên tập viên. Hiển thị khi gửi dữ liệu.

en: Insurance
vi_VN: Bảo hiểm

en: Integer: 1 or 0
vi_VN: Số nguyên: 1 hoặc 0

en: Intern
vi_VN: Thực tập

en: Invalid Extension
vi_VN: Phần mở rộng không hợp lệ

en: Invalid Format
vi_VN: Định dạng không hợp lệ

en: Invalid input data provided
vi_VN: Dữ liệu nhập không hợp lệ

en: Invalid username/email or incorrect password.
vi_VN: Tên người dùng/email không hợp lệ hoặc mật khẩu không chính xác.

en: Invisible / floating
vi_VN: Vô hình/nổi

en: JPG quality:
vi_VN: Chất lượng JPG:

en: January
vi_VN: Tháng 1

en: Job Search Aids
vi_VN: Công cụ tìm việc

en: Job Type
vi_VN: Loại công việc

en: July
vi_VN: Tháng 7

en: June
vi_VN: Tháng 6

en: Keep as is
vi_VN: Giữ nguyên như vậy

en: Keep the most recent
vi_VN: Giữ cái mới nhất

en: L - Large
vi_VN: L - Lớn

en: Label
vi_VN: Nhãn

en: Label Alignment
vi_VN: Căn chỉnh nhãn

en: Label Position
vi_VN: Vị trí nhãn

en: Label for button
vi_VN: Nhãn cho nút

en: Label for checkbox
vi_VN: Nhãn cho hộp kiểm

en: Label for password field
vi_VN: Nhãn cho trường mật khẩu

en: Label for verification failure
vi_VN: Nhãn cho xác minh thất bại

en: Label for verification process
vi_VN: Nhãn cho quy trình xác minh

en: Label for verification success
vi_VN: Nhãn cho xác minh thành công

en: Label for verification wait request
vi_VN: Nhãn cho yêu cầu đợi xác minh

en: Labels
vi_VN: Nhãn

en: Large
vi_VN: Lớn

en: Last
vi_VN: Họ

en: Last Attempt On
vi_VN: Cuộc thử cuối cùng

en: Last First
vi_VN: Họ Tên đệm

en: Last Login
vi_VN: Lần đăng nhập cuối

en: Last Login Column
vi_VN: Cột đăng nhập lần cuối

en: Last Modified
vi_VN: Chỉnh sửa lần cuối

en: Law Enforcement / Security
vi_VN: Thực thi pháp luật/An ninh

en: Layout
vi_VN: Bố cục

en: Leave blank to skip this rule
vi_VN: Bỏ trống để bỏ qua quy tắc này

en: Left
vi_VN: Trái

en: Left Edge
vi_VN: Cạnh trái

en: Left Half
vi_VN: Nửa bên trái

en: Left Side
vi_VN: Bên trái

en: Legal
vi_VN: Luật

en: Less than a month
vi_VN: Dưới một tháng

en: Letter Spacing
vi_VN: Khoảng cách chữ cái

en: Light
vi_VN: Sáng

en: Light Blue
vi_VN: Xanh dương nhạt

en: Light Gray
vi_VN: Xám nhạt

en: Light Green
vi_VN: Xanh lá cây nhạt

en: Light Pink
vi_VN: Hồng nhạt

en: Light Purple
vi_VN: Tím nhạt

en: Light Yellow
vi_VN: Vàng nhạt

en: Lightly Striped
vi_VN: Sọc nhẹ

en: Likely
vi_VN: Có khả năng

en: Likert / Matrix Scale
vi_VN: Bảng thang đánh giá mức độ

en: Limit Login Attempts
vi_VN: Hạn chế số lần đăng nhập

en: Limit to
vi_VN: Hạn chế đến

en: Limits
vi_VN: Giới hạn

en: Line 1
vi_VN: Dòng 1

en: Line 2
vi_VN: Dòng 2

en: Line Break
vi_VN: Xuống dòng

en: Line Height
vi_VN: Chiều cao dòng

en: Line-through
vi_VN: Gạch ngang

en: Lines
vi_VN: Dòng

en: Link Target
vi_VN: Mục tiêu liên kết

en: Link Text
vi_VN: Văn bản liên kết

en: Link to preview this draft publiclly
vi_VN: Liên kết để xem trước bản nháp công khai này

en: List of specific pages.
vi_VN: Danh sách trang cụ thể.

en: List of taxonomies.
vi_VN: Danh sách phân loại.

en: List of taxonomy terms.
vi_VN: Danh sách mục của phân loại.

en: List of user login status.
vi_VN: Danh sách trạng thái đăng nhập của người dùng.

en: List view
vi_VN: Xem danh sách

en: List view post action row
vi_VN: Hàng hành động bài viết xem dạng danh sách

en: Load External CSS <span class="faded">(Provide full URL)</span>
vi_VN: Tải CSS bên ngoài <span class="faded">(Cung cấp URL đầy đủ)</span>

en: Load priority / order
vi_VN: Tải ưu tiên / thứ tự

en: Load snippet
vi_VN: Tải mã code

en: Load when
vi_VN: Tải khi

en: Local User Avatar
vi_VN: Ảnh đại diện người dùng cục bộ

en: Location
vi_VN: Vị trí

en: Log In/Out Menu
vi_VN: Menu đăng nhập/đăng xuất

en: Log In/Out | Register
vi_VN: Đăng nhập | Đăng ký

en: Log email deliveries for archiving or troubleshooting.
vi_VN: Ghi nhật ký gửi email để lưu trữ hoặc khắc phục sự cố.

en: Log has been successfully cleared.
vi_VN: Nhật ký đã được xóa thành công.

en: Log when users on the site last logged in and display the date and time in the users list table.
vi_VN: Ghi lại khi người dùng trên trang web đã đăng nhập lần cuối và hiển thị ngày và giờ trong bảng danh sách người dùng.

en: Logged-in
vi_VN: Đã đăng nhập

en: Login
vi_VN: Đăng nhập

en: Login Button Color
vi_VN: Màu nút đăng nhập

en: Login Form Background
vi_VN: Nền biểu mẫu đăng nhập

en: Login Form Position
vi_VN: Vị trí biểu mẫu đăng nhập

en: Login ID Type
vi_VN: Loại ID đăng nhập

en: Login Page Customizer
vi_VN: Tùy chỉnh trang đăng nhập

en: Login page
vi_VN: Trang đăng nhập

en: Logo Image
vi_VN: Hình ảnh logo

en: Logo Link
vi_VN: Liên kết Logo

en: Looks like some of these free enhancements have been useful for your site?
vi_VN: Có vẻ như một số cải tiến miễn phí này đã hữu ích cho trang web của bạn phải không?

en: Low
vi_VN: Thấp

en: Lowercase
vi_VN: Viết thường

en: Lowest Scale Point
vi_VN: Điểm thang đo thấp nhất

en: Lowest Scale Text
vi_VN: Văn bản thang đo thấp nhất

en: M - Medium
vi_VN: M - Trung bình

en: Maintenance Mode
vi_VN: Chế độ bảo trì

en: Maintenance mode is currently enabled for this site.
vi_VN: Chế độ bảo trì hiện đang được bật cho trang web này.

en: Make sure the ratio between width and height matches the original ratio to prevent the image from getting distorted.
vi_VN: Đảm bảo tỷ lệ giữa chiều rộng và chiều cao khớp với tỷ lệ ban đầu để hình ảnh không bị biến dạng.

en: Make sure to visit one of your frontend <a href="%1$s">pages</a> or <a href="%2$s">posts</a> while logged-in, to detect elements only visible in the frontend admin bar, and return here to see them on the list above.
vi_VN: Đảm bảo ghé thăm một trong các <a href="%1$s">trang</a> hoặc <a href="%2$s">bài viết</a> phía trước trong khi đăng nhập, để phát hiện các phần tử chỉ hiển thị thanh quản trị trên giao diện người dùng, và trở lại đây để xem chúng trong danh sách ở trên.

en: Male
vi_VN: Nam

en: Manage Columns
vi_VN: Quản lý cột

en: Manage ads.txt and app-ads.txt
vi_VN: Quản lý tệp ads.txt và app-ads.txt

en: Manage and organize columns in the admin listing for pages, posts and custom post types.
vi_VN: Quản lý và sắp xếp các cột trong danh sách quản trị cho trang, bài viết và loại nội dung tùy chỉnh.

en: Manage robots.txt
vi_VN: Quản lý tập tin robots.txt

en: Management / Executive
vi_VN: Quản lý/Giám đốc

en: Manually (on demand)
vi_VN: Thủ công (khi cần)

en: Manufacturing / Operations
vi_VN: Sản xuất/Vận hành

en: March
vi_VN: Tháng 3

en: Marital Status
vi_VN: Tình trạng hôn nhân

en: Marketing
vi_VN: Tiếp thị

en: Married
vi_VN: Đã kết hôn

en: Matrix
vi_VN: Bảng lựa chọn

en: Matrix of Five Variable Dropdowns
vi_VN: Bảng lựa chọn năm tùy chọn thả xuống

en: Matrix of Four Variable Dropdowns
vi_VN: Bảng lựa chọn bốn tùy chọn thả xuống

en: Matrix of Three Variable Dropdowns
vi_VN: Bảng lựa chọn ba tùy chọn thả xuống

en: Matrix of Two Variable Dropdowns
vi_VN: Bảng lựa chọn hai tùy chọn thả xuống

en: Matrix of Uniform Dropdowns
vi_VN: Các tùy chọn thả xuống giống nhau

en: Max Characters
vi_VN: Ký tự tối đa

en: Max Time
vi_VN: Thời gian tối đa

en: Max Width
vi_VN: Chiều rộng tối đa

en: Max height:
vi_VN: Chiều cao tối đa:

en: Max width:
vi_VN: Chiều rộng tối đa:

en: Maximum File Size Allowed to Upload (MB)
vi_VN: Kích thước tệp tối đa được phép tải lên (MB)

en: Maximum Rating
vi_VN: Xếp hạng tối đa

en: Maximum Time
vi_VN: Thời gian tối đa

en: Maximum file upload limit exceeded
vi_VN: Vượt quá giới hạn tải tệp tối đa

en: May
vi_VN: Tháng 5

en: Media Categories
vi_VN: Danh mục media

en: Media Categories Module: Tree View: Error
vi_VN: Module danh mục media: Xem dạng cây: Lỗi

en: Media Categories Module: Tree View: Error: Could not load Plugin class <strong>%s</strong>
vi_VN: Module danh mục media: Xem dạng cây: Lỗi: Không thể tải lớp plugin <strong>%s</strong>

en: Media Category
vi_VN: Danh mục media

en: Media Library Infinite Scrolling
vi_VN: Thư viện Media cuộn vô hạn

en: Media Replacement
vi_VN: Thay thế tệp tin Media

en: Media library
vi_VN: Thư viện phương tiện

en: Medium
vi_VN: Trung bình

en: Medium (uncropped)
vi_VN: Trung bình (chưa cắt)

en: Message
vi_VN: Tin nhắn

en: Middle
vi_VN: Tên đệm

en: Min Time
vi_VN: Thời gian tối thiểu

en: Minimum Time
vi_VN: Thời gian tối thiểu

en: Modified
vi_VN: Đã sửa

en: Modify
vi_VN: Chỉnh sửa

en: Modify the interval of the WordPress heartbeat API or disable it on admin pages, post creation/edit screens and/or the frontend. This will help reduce CPU load on the server.
vi_VN: Sửa đổi khoảng thời gian của WordPress heartbeat API hoặc tắt nó trên trang admin, trang sửa tạo bài viết và/hoặc trang frontend. Điều này sẽ giúp giảm tải CPU trên máy chủ.

en: Monday
vi_VN: Thứ hai

en: Months of the Year
vi_VN: Tháng trong năm

en: More than 10 years
vi_VN: Hơn 10 năm

en: More than 3 years
vi_VN: Hơn 3 năm

en: Move Field
vi_VN: Di chuyển trường

en: Move to Trash
vi_VN: Di chuyển vào thùng rác

en: Much better
vi_VN: Tốt hơn nhiều

en: Much worse
vi_VN: Tệ hơn nhiều

en: Multi-select?
vi_VN: Chọn nhiều mục?

en: Multiple
vi_VN: Nhiều

en: Multiple Uploads
vi_VN: Tải lên nhiều tệp

en: Multiple Uploads Limit
vi_VN: Giới hạn tải lên nhiều tệp

en: Multiple User Roles
vi_VN: Nhiều vai trò người dùng

en: NPS / Numerical Scale
vi_VN: Thang điểm / Khảo sát NPS

en: Name
vi_VN: Họ tên

en: Name layout
vi_VN: Bố cục tên

en: Neutral
vi_VN: Trung lập

en: Never
vi_VN: Không bao giờ

en: Never block the following IP addresses:
vi_VN: Không bao giờ chặn các địa chỉ IP sau:

en: New %s
vi_VN: Mới %s

en: New Code Snippet
vi_VN: Thêm mã code mới

en: New Field
vi_VN: Trường Mới

en: New Field Group
vi_VN: Nhóm trường mới

en: New Form Submission
vi_VN: Gửi biểu mẫu mới

en: New Option
vi_VN: Tùy chọn mới

en: New Options Page
vi_VN: Trang cài đặt mới

en: New Post Type
vi_VN: Loại bài viết mới

en: New Style Template
vi_VN: Mẫu kiểu mới

en: New Taxonomy
vi_VN: Phân loại mới

en: New login URL:
vi_VN: URL đăng nhập mới:

en: New submission from:
vi_VN: Biểu mẫu mới từ:

en: Next
vi_VN: Tiếp theo

en: No
vi_VN: Không

en: No %s found
vi_VN: Không tìm thấy %s

en: No %s found in Trash
vi_VN: Không tìm thấy %s trong thùng rác

en: No Code Snippets found in Trash.
vi_VN: Không tìm thấy mã code trong thùng rác.

en: No Code Snippets found.
vi_VN: Không tìm thấy mã code

en: No Custom Options Pages found
vi_VN: Không tìm thấy trang cài đặt tùy chỉnh

en: No Custom Options Pages found in Trash
vi_VN: Không tìm thấy trang cài đặt tùy chỉnh trong thùng rác

en: No Custom Post Types found
vi_VN: Không tìm thấy loại nội dung tùy chỉnh

en: No Custom Post Types found in Trash
vi_VN: Không tìm thấy loại nội dung tùy chỉnh trong thùng rác

en: No Custom Taxonomies found
vi_VN: Không tìm thấy phân loại tùy chỉnh

en: No Custom Taxonomies found in Trash
vi_VN: Không tìm thấy phân loại tùy chỉnh trong Thùng rác

en: No Field Groups found
vi_VN: Không tìm thấy nhóm trường

en: No Field Groups found in Trash
vi_VN: Không tìm thấy nhóm trường trong thùng rác

en: No Name
vi_VN: Không có tên

en: No Repeater Field Selected
vi_VN: Chưa chọn trường lặp lại

en: No Style
vi_VN: Không có kiểu

en: No Style Template found in Trash.
vi_VN: Không tìm thấy mẫu kiểu trong Thùng rác.

en: No Style Template found.
vi_VN: Không tìm thấy mẫu kiểu.

en: No conditions specified. <a href="#" class="csm-link-add">Click here</a> to add one.
vi_VN: Không có điều kiện nào được chỉ định. <a href="#" class="csm-link-add">Nhấp vào đây</a> để thêm.

en: No data available in table
vi_VN: Không có dữ liệu trong bảng

en: No entries found.
vi_VN: Không tìm thấy lượt đăng ký nào.

en: No entries were specified
vi_VN: Không có lượt đăng ký nào được chỉ định

en: No files were uploaded.
vi_VN: Không có tệp nào được tải lên.

en: No forms found. Please create a new one.
vi_VN: Không tìm thấy biểu mẫu nào. Vui lòng tạo một biểu mẫu mới.

en: No forms were specified
vi_VN: Không có biểu mẫu nào được chỉ định.

en: No matching records found
vi_VN: Không tìm thấy kết quả nào

en: No settings data detected.
vi_VN: Không phát hiện dữ liệu cài đặt.

en: Non-Profit / Volunteer
vi_VN: Phi lợi nhuận/Tình nguyện

en: Non-binary
vi_VN: Không xác định giới tính

en: Non-public post types:
vi_VN: Các loại nội dung không công khai:

en: None
vi_VN: Không dùng

en: None (bypass filters)
vi_VN: Không (bỏ qua bộ lọc)

en: Normal
vi_VN: Bình thường

en: Not at all important
vi_VN: Không quan trọng chút nào

en: Not at all likely
vi_VN: Không có khả năng chút nào

en: Not available
vi_VN: Không có sẵn

en: Not employed and not looking for work
vi_VN: Không làm việc và không tìm việc

en: Not employed but looking for work
vi_VN: Tạm thời không có việc làm nhưng đang tìm việc

en: Not important
vi_VN: Không quan trọng

en: Not sure
vi_VN: Không chắc

en: Note: This field will not be shown in the form. Enter the value to be hidden.
vi_VN: Lưu ý: Trường này sẽ không được hiển thị trong biểu mẫu. Nhập giá trị cần ẩn.

en: Nothing to import
vi_VN: Không có gì để nhập

en: Notices
vi_VN: Thông báo

en: Nounce Error
vi_VN: Lỗi Nounce

en: November
vi_VN: Tháng 11

en: Number
vi_VN: Nhập số

en: Number Range
vi_VN: Phạm vi số

en: Numeric
vi_VN: Dạng số

en: OR
vi_VN: HOẶC

en: Obfuscate Author Slugs
vi_VN: Ẩn tên tác giả trong liên kết

en: Obfuscate email address to prevent spam bots from harvesting them, but make it readable like a regular email address for human visitors.
vi_VN: Ẩn địa chỉ email để ngăn chặn các bot spam thu thập chúng, nhưng làm cho nó có thể đọc được giống như một địa chỉ email thông thường cho người truy cập.

en: Obfuscate publicly exposed author page URLs that shows the user slugs / usernames, e.g. <em>sitename.com/author/username1/</em> into <em>sitename.com/author/a6r5b8ytu9gp34bv/</em>, and output 404 errors for the original URLs. Also obfuscates in /wp-json/wp/v2/users/ REST API endpoint.
vi_VN: Mã hóa các URL trang tác giả công khai hiển thị đường dẫn / tên người dùng, ví dụ: <em>tentrangweb.com/author/tennguoidung/</em> thành <em>tentrangweb.com/author/a6r5b8ytu9gp34bv/</em>, và hiển thị lỗi 404 cho các liên kết ban đầu. Cũng mã hóa trong điểm cuối REST API /wp-json/wp/v2/users/.

en: October
vi_VN: Tháng 10

en: On Options Pages
vi_VN: Trên các trang tùy chọn

en: On Posts
vi_VN: Trên các bài viết

en: On WooCommerce forms:
vi_VN: Trên các biểu mẫu WooCommerce:

en: On WordPress forms:
vi_VN: Trên các biểu mẫu WordPress:

en: On admin pages
vi_VN: Trên trang admin

en: On form focus
vi_VN: Khi tập trung vào biểu mẫu

en: On form submit
vi_VN: Khi gửi biểu mẫu

en: On line:
vi_VN: Trực tuyến:

en: On page load
vi_VN: Khi tải trang

en: On post creation and edit screens
vi_VN: Trên trang tạo và sửa bài viết

en: On the backend:
vi_VN: Ở giao diện quản trị:

en: On the frontend
vi_VN: Trên giao diện người dùng

en: On the frontend:
vi_VN: Ở giao diện người dùng:

en: On which part of the site?
vi_VN: Trên phần nào của trang web?

en: Once a month
vi_VN: Một lần một tháng

en: Once a week
vi_VN: Một lần một tuần

en: Once a year
vi_VN: Một lần một năm

en: Once enabled, you can find the <a href="%s">Admin Menu</a> item under the Settings menu.
vi_VN: Khi được bật, bạn có thể tìm thấy mục <a href="%s">Menu quản trị</a> trong menu cài đặt.

en: Once enabled, you can find the Code Snippets menu item on the admin menu.
vi_VN: Sau khi được bật, bạn có thể tìm thấy trên menu quản trị mục mã code.

en: Once enabled, you can find the Forms menu item in the admin menu.
vi_VN: Sau khi bật, bạn có thể tìm thấy mục menu Biểu mẫu trong menu quản trị.

en: One (or more) of your fields had validation errors. More information is available below.
vi_VN: Một (hoặc nhiều) trường của bạn có lỗi xác thực. Thêm thông tin có sẵn dưới đây.

en: One <code>value : label</code> per line, or just <code>label</code>. Use <code>{empty}</code> for an empty value.
vi_VN: Một <code>giá trị : nhãn</code> trên mỗi dòng, hoặc chỉ là <code>nhãn</code>. Sử dụng <code>{empty}</code> cho một giá trị trống.

en: Only auto-obfuscate email addresses for site visitors, not for logged-in users.
vi_VN: Chỉ tự động làm mờ email cho khách truy cập, không dành cho người dùng đã đăng nhập.

en: Only the latest 1,000 entries are kept in the database.
vi_VN: Chỉ lưu trữ tối đa 1.000 mục mới nhất trong cơ sở dữ liệu.

en: Oops!
vi_VN: Ối!

en: Oops, something went wrong</span>.<br />Please double check your settings and the destination email address.
vi_VN: Xin lỗi, có điều gì đó đã xảy ra</span>.<br />Vui lòng kiểm tra lại cài đặt của bạn và địa chỉ email đích.

en: Open Admin Links in New Tab
vi_VN: Mở liên kết quản trị trong tab mới

en: Open All External Links in New Tab
vi_VN: Mở tất cả Liên kết bên ngoài trong tab mới

en: Optimizations
vi_VN: Tối ưu hóa

en: Option Pages
vi_VN: Trang tùy chọn

en: Options
vi_VN: Tùy chọn

en: Options Layout
vi_VN: Bố cục tùy chọn

en: Options Page
vi_VN: Trang cài đặt

en: Options Pages
vi_VN: Trang cài đặt riêng

en: Or, help improve ASE by <a href="https://wordpress.org/support/plugin/admin-site-enhancements/" target="_blank">providing feedback</a>.
vi_VN: Hoặc, hãy giúp cải thiện ASE bằng cách <a href="https://wordpress.org/support/plugin/admin-site-enhancements/" target="_blank">cung cấp phản hồi</a>.

en: Order
vi_VN: Sắp xếp nội dung

en: Original height
vi_VN: Chiều cao gốc

en: Original width
vi_VN: Chiều rộng gốc

en: Other
vi_VN: Khác

en: Output Format
vi_VN: Định dạng đầu ra

en: Overline
vi_VN: Gạch trên

en: Override the "Repeater Row” header text. You can also dynamically populate the row label with field values. If you have a text field named “first_name”, enter {first_name} to use the field value as the row label.
vi_VN: Ghi đè văn bản tiêu đề "Dòng Lặp" được hiển thị. Bạn cũng có thể động cơ làm đầy nhãn hàng bằng các giá trị trường. Nếu bạn có một trường văn bản có tên "first_name", nhập {first_name} để sử dụng giá trị trường làm nhãn hàng.

en: Page Background
vi_VN: Nền trang

en: Page Settings
vi_VN: Cài đặt trang

en: Page Templates
vi_VN: Mẫu trang

en: Page Title <span class="faded">(shown in the browser tab)</span>
vi_VN: Tiêu đề Trang <span class="faded">(hiển thị trong tab trình duyệt)</span>

en: Paper
vi_VN: Giấy

en: Paragraph
vi_VN: Đoạn văn

en: Paragraph / Shortcode
vi_VN: Đoạn văn / Shortcode

en: Parent %s
vi_VN: Cha %s

en: Parent Code Snippet:
vi_VN: Đoạn mã code cha:

en: Parent Style Template:
vi_VN: Mẫu kiểu cha:

en: Parse error: syntax error, unexpected end of snippet
vi_VN: Lỗi cú pháp: Lỗi cú pháp, kết thúc bất ngờ của mã code.

en: Parse error: syntax error, unexpected end of snippet.
vi_VN: Lỗi cú pháp: Lỗi cú pháp, kết thúc bất ngờ của mã code.

en: Part-time
vi_VN: Bán thời gian

en: Password
vi_VN: Mật khẩu

en: Password Protection
vi_VN: Bảo vệ mật khẩu

en: Password can not be empty.
vi_VN: Mật khẩu không được để trống.

en: Password protection is currently enabled for this site.
vi_VN: Bật bảo vệ mật khẩu cho trang web này hiện đang được kích hoạt.

en: Password reset
vi_VN: Đặt lại mật khẩu

en: Password-protect the entire site to hide the content from public view and search engine bots / crawlers. Logged-in administrators can still access the site as usual.
vi_VN: Bảo vệ mật khẩu toàn bộ trang web để ẩn nội dung khỏi việc xem công khai và các bot / crawler của công cụ tìm kiếm. Các admin đã đăng nhập vẫn có thể truy cập trang web như bình thường.

en: Past 10 years
vi_VN: 10 năm trở lại đây

en: Past 100 years
vi_VN: 100 năm trở lại đây

en: Past 25 years
vi_VN: 25 năm trở lại đây

en: Past 50 years
vi_VN: 50 năm trở lại đây

en: Past 75 years
vi_VN: 75 năm trở lại đây

en: Pattern
vi_VN: Mẫu

en: Per diem
vi_VN: Theo ngày

en: Perform 301 (permanent) redirect to a URL of your choice
vi_VN: Thực hiện chuyển hướng 301 (vĩnh viễn) đến trang chủ cho tất cả các trang 404 (không tìm thấy).

en: Perform 301 (permanent) redirect to the homepage for all 404 (not found) pages.
vi_VN: Thực hiện chuyển hướng 301 (vĩnh viễn) đến trang chủ cho tất cả các trang 404 (không tìm thấy).

en: Perform Replacement
vi_VN: Thực hiện Thay thế

en: Permission denied. Please contact your site administrator to run the export process.
vi_VN: Không có quyền truy cập. Vui lòng liên hệ với quản trị viên của trang để thực hiện quá trình xuất dữ liệu.

en: Pharmaceutical / Biotech
vi_VN: Dược phẩm/Công nghệ sinh học

en: Phone
vi_VN: Điện thoại

en: Pick a single <code>value</code>
vi_VN: Chọn một <code>giá trị</code> duy nhất

en: Pineapple on pizza is an excellent idea!
vi_VN: Dứa trên pizza là một ý tưởng tuyệt vời!

en: Pink
vi_VN: Hồng

en: Pink Inverted
vi_VN: Hồng đảo ngược

en: Placeholder
vi_VN: Nội dung mẫu

en: Placement
vi_VN: Vị Trí

en: Plain (no header image)
vi_VN: Thuần túy (không có hình ảnh tiêu đề)

en: Please <strong>fix the code</strong> causing the error, and <strong>update</strong> the snippet. If you plan on doing that later, you can <strong>deactivate</strong> the snippet for now so it will stop triggering the error.
vi_VN: Vui lòng <strong>sửa mã</strong> gây ra lỗi và <strong>cập nhật</strong> đoạn mã. Nếu bạn định thực hiện sau, bạn có thể <strong>hủy kích hoạt</strong> đoạn mã ngay bây giờ để nó ngừng kích hoạt lỗi.

en: Please <strong>fix the code</strong> causing the error, and then <strong>update and activate</strong> the snippet.
vi_VN: Vui lòng <strong>sửa mã</strong> gây ra lỗi, sau đó <strong>cập nhật và kích hoạt</strong> đoạn mã.

en: Please activate the snippet first before executing it.
vi_VN: Vui lòng kích hoạt snippet trước khi thực thi.

en: Please clear your cache</strong> after enabling or disabling maintenance mode. This ensures site visitors see either the maintenance page or the actual content of each page.
vi_VN: Vui lòng xóa bộ nhớ cache</strong> của bạn sau khi bật hoặc tắt chế độ bảo trì. Điều này đảm bảo khách truy cập trang web sẽ thấy trang bảo trì hoặc nội dung thực tế của mỗi trang.

en: Please consider supporting ASE.
vi_VN: Vui lòng xem xét hỗ trợ ASE.

en: Please ensure email delivery is correctly set up on this site for forms to work properly.
vi_VN: Vui lòng đảm bảo rằng việc gửi email được thiết lập chính xác trên trang web này để biểu mẫu hoạt động bình thường.

en: Please enter a valid value. Two nearest valid values are %1$s and %2$s
vi_VN: Vui lòng nhập một giá trị hợp lệ. Hai giá trị hợp lệ gần nhất là %1$s và %2$s

en: Please find the relevant menu items under Settings.
vi_VN: Vui lòng tìm các mục menu liên quan dưới phần cài đặt.

en: Please login once with the chosen reCAPTCHA widget enabled to complete the setup process for that widget type and enable reCAPTCHA protection on your forms.
vi_VN: Vui lòng đăng nhập một lần với tiện ích reCAPTCHA đã bật để hoàn tất quá trình thiết lập cho loại tiện ích đó và bật bảo vệ reCAPTCHA trên biểu mẫu của bạn.

en: Please run the following command to make the directory writable
vi_VN: Vui lòng chạy lệnh sau để làm cho thư mục có thể ghi được

en: Please run the following commands in order to make the directory
vi_VN: Vui lòng chạy các lệnh sau theo thứ tự để tạo thư mục

en: Please select a Form
vi_VN: Vui lòng chọn một biểu mẫu

en: Please select a higher number
vi_VN: Vui lòng chọn một số lớn hơn

en: Please select a lower number
vi_VN: Vui lòng chọn một số nhỏ hơn

en: Please select a valid form
vi_VN: Vui lòng chọn một biểu mẫu hợp lệ

en: Please verify that you are human.
vi_VN: Vui lòng xác minh rằng bạn là người.

en: Position
vi_VN: Vị trí

en: Position on page
vi_VN: Vị trí trên trang

en: Post Formats
vi_VN: Định dạng Bài viết

en: Post Type Options
vi_VN: Tùy chọn loại bài viết

en: Post Types
vi_VN: Loại nội dung

en: Post type
vi_VN: Loại bài viết

en: Posts
vi_VN: Bài viết

en: Prefer not to answer
vi_VN: Không muốn trả lời

en: Prepend your field name with the content type slug you're attaching this field group to. This makes it easier to find which field you'd like to work with later, e.g. movie_release_year.
vi_VN: Hãy thêm tiền tố cho tên trường bằng slug loại nội dung mà bạn đang gắn nhóm trường vào. Việc này giúp dễ dàng xác định trường sau này, ví dụ: movie_release_year.

en: Preserve Taxonomy Hierarchy
vi_VN: Bảo toàn hệ thống phân loại thứ bậc

en: Preserve the visual hierarchy of taxonomy terms checklist in the classic editor.
vi_VN: Bảo toàn hệ thống phân cấp trực quan của danh sách kiểm tra các mục phân loại trong trình chỉnh sửa classic.

en: Prevent bloating the database by limiting the number of revisions to keep for some or all post types supporting revisions.
vi_VN: Ngăn chặn việc làm phình cơ sở dữ liệu bằng cách giới hạn số lượng lịch sử để giữ cho một số hoặc tất cả các loại nội dung hỗ trợ lịch sử bản sửa đổi.

en: Prevent brute force attacks by limiting the number of failed login attempts allowed per IP address.
vi_VN: Ngăn chặn các cuộc tấn công mạnh bằng cách giới hạn số lần thử đăng nhập không thành công cho mỗi địa chỉ IP.

en: Prevent smaller components from running or loading. Make the site more secure, load slightly faster and be more optimized for crawling by search engines.
vi_VN: Ngăn các thành phần nhỏ chạy hoặc tải. Làm cho trang web an toàn hơn, tải nhanh hơn một chút và tối ưu hơn cho việc lục lọi bởi các công cụ tìm kiếm.

en: Preview
vi_VN: Xem trước

en: Previous
vi_VN: Quay lại

en: Probably
vi_VN: Có lẽ

en: Probably not
vi_VN: Có lẽ không

en: Processor
vi_VN: Bộ xử lý

en: Product Image
vi_VN: Ảnh sản phẩm

en: Professional Services
vi_VN: Dịch vụ chuyên nghiệp

en: Protect your site from brute force, DOS and DDOS attacks via <a href="https://kinsta.com/blog/xmlrpc-php/#what-is-xmlrpcphp" target="_blank">XML-RPC</a>. Also disables trackbacks and pingbacks.
vi_VN: Bảo vệ trang web của bạn khỏi các cuộc tấn công brute force, DOS và DDOS thông qua <a href="https://kinsta.com/blog/xmlrpc-php/#what-is-xmlrpcphp" target="_blank">XML-RPC</a>. Cũng tắt trackbacks và pingbacks.

en: Protected by %1$sALTCHA%2$s
vi_VN: Được bảo vệ bởi %1$sALTCHA%2$s

en: Public Preview
vi_VN: Xem trước công khai

en: Public Preview for Drafts
vi_VN: Xem trước công khai cho các bản nháp

en: Public post types:
vi_VN: Các loại nội dung công khai:

en: Publish
vi_VN: Xuất bản

en: Purple
vi_VN: Tím

en: Purple Inverted
vi_VN: Tím đảo ngược

en: QA/Quality Control
vi_VN: Kiểm soát chất lượng

en: Radio
vi_VN: Nút chọn

en: Radio Buttons
vi_VN: Nút chọn

en: Range Slider
vi_VN: Thanh trượt chọn khoảng giá trị

en: Re-Index
vi_VN: Lập chỉ mục lại

en: Re-enable infinite scrolling in the grid view of the media library. Useful for scrolling through a large library.
vi_VN: Bật lại chế độ cuộn vô hạn trong chế độ xem lưới của thư viện Media. Hữu ích khi xem qua một thư viện lớn.

en: Real Estate
vi_VN: Bất động sản

en: Redirect 404
vi_VN: Chuyển hướng 404

en: Redirect 404 to Homepage
vi_VN: Chuyển hướng 404 đến Trang chủ

en: Redirect After Login
vi_VN: Chuyển hướng sau đăng nhập

en: Redirect After Logout
vi_VN: Chuyển hướng sau đăng xuất

en: Redirect URL
vi_VN: URL chuyển hướng

en: Redirect default URLs to:
vi_VN: Chuyển hướng các URL mặc định tới:

en: Redirect to:
vi_VN: Chuyển hướng đến:

en: Redirection type
vi_VN: Loại chuyển hướng

en: Registered
vi_VN: Đăng ký

en: Registration
vi_VN: Đăng ký

en: Registration Date Column
vi_VN: Cột ngày đăng ký

en: Relationship
vi_VN: Mối quan hệ

en: Remove
vi_VN: Xóa

en: Remove 'Howdy'
vi_VN: Xóa 'Xin chào'

en: Remove WordPress logo/menu
vi_VN: Xóa Logo/menu WordPress

en: Remove all categories
vi_VN: Xóa tất cả các danh mục

en: Remove comments column
vi_VN: Xóa cột bình luận

en: Remove comments counter/link
vi_VN: Gỡ bỏ đếm số lượng bình luận/Liên kết

en: Remove customize menu
vi_VN: Xóa menu tuỳ chỉnh giao diện

en: Remove date column
vi_VN: Xóa cột ngày tháng

en: Remove extra elements listed below, which most likely come from your theme or plugins.
vi_VN: Loại Bỏ các phần tử thừa được liệt kê dưới đây, chủ yếu là từ chủ đề hoặc plugin của bạn.

en: Remove home icon and site name
vi_VN: Xóa biểu tượng và tên trang web

en: Remove new content menu
vi_VN: Xóa menu tạo mới

en: Remove tags column (for posts)
vi_VN: Xóa cột thẻ (cho bài viết)

en: Remove the Help tab and drawer
vi_VN: Xóa tab trợ giúp

en: Remove updates counter/link
vi_VN: Xóa bộ đếm/liên kết cập nhật

en: Remove various elements from the admin bar.
vi_VN: Gỡ bỏ các phần tử khác nhau khỏi thanh quản trị.

en: Render this field with Select2
vi_VN: Hiển thị trường này với Select2

en: Repeater
vi_VN: Lặp lại

en: Repeater Field
vi_VN: Trường lặp lại

en: Repeater Row
vi_VN: Dòng Lặp lại

en: Replace Media
vi_VN: Thay thế tệp media

en: Reply To
vi_VN: Trả lời

en: Reply to
vi_VN: Trả lời đến

en: Required
vi_VN: Bắt buộc

en: Required Color
vi_VN: Màu bắt buộc

en: Required Field Indicator
vi_VN: Chỉ báo trường bắt buộc

en: Required Text Color
vi_VN: Màu văn bản bắt buộc

en: Resend
vi_VN: Gửi lại

en: Resend Now
vi_VN: Gửi lại ngay

en: Resend to
vi_VN: Gửi lại đến

en: Reset Columns
vi_VN: Đặt lại cột

en: Reset Menu
vi_VN: Đặt lại Menu

en: Resize newly uploaded, large images to a smaller dimension and delete originally uploaded files. BMPs and non-transparent PNGs will be converted to JPGs and resized.
vi_VN: Thay đổi kích thước các ảnh mới tải lên, có kích thước lớn thành kích thước nhỏ hơn và xoá các file đã tải lên ban đầu. Các file BMP và PNG không trong suốt sẽ được chuyển đổi thành JPG và thay đổi kích thước.

en: Resources: %1$s | %2$s | %3$s | %4$s
vi_VN: Tài nguyên: %1$s | %2$s | %3$s | %4$s

en: Restaurant / Food Service
vi_VN: Nhà hàng/Dịch vụ ăn uống

en: Restore
vi_VN: Khôi phục

en: Restrict login ID to username or email address only.
vi_VN: Hãy hạn chế ID đăng nhập chỉ cho tên người dùng hoặc địa chỉ email.

en: Retail
vi_VN: Bán lẻ

en: Retired
vi_VN: Đã nghỉ hưu

en: Return Value
vi_VN: Giá trị trả về

en: Review
vi_VN: Đánh giá

en: Revisions Control
vi_VN: Kiểm soát lịch sử

en: Right
vi_VN: Phải

en: Right Edge
vi_VN: Cạnh phải

en: Right Half
vi_VN: Nửa bên phải

en: Right Side
vi_VN: Bên phải

en: Rock
vi_VN: Đá

en: Row Display
vi_VN: Hiển thị hàng

en: Row Gap
vi_VN: Khoảng cách hàng

en: Row Label
vi_VN: Nhãn hàng

en: Rows
vi_VN: Hàng

en: S - Small
vi_VN: S - Nhỏ

en: SE Visibility: OFF
vi_VN: Hiển thị trên Google: ĐANG TẮT

en: SVG Upload
vi_VN: Tải lên SVG

en: Sales
vi_VN: Bán hàng

en: Satisfaction
vi_VN: Sự hài lòng

en: Satisfied
vi_VN: Hài lòng

en: Saturday
vi_VN: Thứ bảy

en: Save Changes
vi_VN: Lưu thay đổi

en: Save Form Submissions to the Database
vi_VN: Lưu dữ liệu gửi biểu mẫu vào cơ sở dữ liệu

en: Science / Research
vi_VN: Khoa học/Nghiên cứu

en: Scissor
vi_VN: Kéo

en: Search
vi_VN: Tìm kiếm

en: Search %s
vi_VN: Tìm kiếm %s

en: Search Code Snippets
vi_VN: Tìm kiếm mã code

en: Search Engines Visibility Status
vi_VN: Trạng thái hiển thị trên công cụ tìm kiếm

en: Search Field Groups
vi_VN: Tìm kiếm nhóm trường

en: Search Fields
vi_VN: Tìm kiếm trường

en: Search Options Page
vi_VN: Tìm kiếm trang cài đặt

en: Search Post Types
vi_VN: Tìm kiếm loại nội dung

en: Search Style Template
vi_VN: Tìm kiếm mẫu kiểu

en: Search Taxonomies
vi_VN: Tìm kiếm phân loại

en: Search engines are discouraged from indexing this site. Click to change the settings.
vi_VN: Trang web của bạn hiện không hiển thị trên Google. Nhấp để thay đổi cài đặt.

en: Search page
vi_VN: Trang tìm kiếm

en: Search terms
vi_VN: Tìm kiếm mục phân loại

en: Search users
vi_VN: Tìm kiếm người dùng

en: Search...
vi_VN: Tìm kiếm...

en: Search:
vi_VN: Tìm kiếm:

en: Seasonal
vi_VN: Theo mùa

en: Second Dropdown Options
vi_VN: Tùy chọn thả xuống thứ hai

en: Security
vi_VN: Bảo mật

en: Select
vi_VN: Lựa chọn

en: Select Form
vi_VN: Chọn biểu mẫu

en: Select Heading
vi_VN: Chọn tiêu đề

en: Select Image
vi_VN: Chọn ảnh

en: Select Images
vi_VN: Chọn hình ảnh

en: Select New Media File
vi_VN: Chọn tệp media mới

en: Select Profile Picture
vi_VN: Chọn ảnh hồ sơ

en: Select Repeater Field in Page Settings
vi_VN: Chọn trường lặp lại trong phần cài đặt trang

en: Select Type
vi_VN: Chọn loại

en: Select a Form
vi_VN: Chọn biểu mẫu

en: Select a field to see the options
vi_VN: Chọn một trường để xem các tùy chọn

en: Select an ASE repeater field to use in this loop template.
vi_VN: Chọn trường lặp ASE để sử dụng trong mẫu vòng lặp này.

en: Select an Image
vi_VN: Chọn một Ảnh

en: Select and display one of your forms.
vi_VN: Chọn và hiển thị một trong những biểu mẫu của bạn.

en: Select field
vi_VN: Chọn trường

en: Select or search
vi_VN: Chọn hoặc tìm kiếm

en: Select...
vi_VN: Lựa chọn...

en: Self-employed
vi_VN: Tự làm chủ

en: Send Now
vi_VN: Gửi ngay

en: Send To
vi_VN: Gửi đến

en: Send To Email
vi_VN: Gửi đến Email

en: Sender
vi_VN: Người gửi

en: Sending test email...
vi_VN: Gửi email thử nghiệm...

en: Separate URL for each role
vi_VN: URL riêng cho từng vai trò

en: Separate with comma for multiple emails
vi_VN: Phân tách bằng dấu phẩy cho nhiều email

en: September
vi_VN: Tháng 9

en: September 19, 2023
vi_VN: Tháng 9 19, 2023

en: Server error. Upload directory isn't writable.
vi_VN: Lỗi máy chủ. Thư mục tải lên không thể ghi.

en: Set a logo for the admin area.
vi_VN: Thêm logo của bạn vào trang quản trị

en: Set custom redirect URL for all or some user roles after login.
vi_VN: Thiết lập URL chuyển hướng tùy chỉnh cho tất cả hoặc một số vai trò người dùng sau khi đăng nhập.

en: Set custom redirect URL for all or some user roles after logout.
vi_VN: Thiết lập URL chuyển hướng tùy chỉnh cho tất cả hoặc một số vai trò người dùng sau khi đăng xuất.

en: Set custom sender name and email. Optionally use external SMTP service to ensure notification and transactional emails from your site are being delivered to inboxes.
vi_VN: Đặt tên người gửi và email tùy chỉnh. Tuỳ chọn sử dụng dịch vụ SMTP bên ngoài để đảm bảo email thông báo và giao dịch từ trang web của bạn được gửi đến hộp thư đến.

en: Set interval to once every
vi_VN: Đặt khoảng cách thời gian là một lần cho mỗi lần

en: Set links to be active for a maximum of
vi_VN: Đặt thời gian hiệu lực tối đa cho liên kết là

en: Set the password:
vi_VN: Đặt mật khẩu:

en: Set width to
vi_VN: Đặt chiều rộng thành

en: Settings
vi_VN: Cài đặt

en: Settings imported successfully
vi_VN: Cài đặt đã được nhập thành công

en: Settings saved.
vi_VN: Cài đặt đã được lưu.

en: Several times a month
vi_VN: Vài lần một tháng

en: Several times a week
vi_VN: Vài lần một tuần

en: Several times a year
vi_VN: Vài lần một năm

en: Share about ASE on:
vi_VN: Chia sẻ về ASE trên:

en: Shortcode to embed this form
vi_VN: Shortcode để nhúng biểu mẫu này

en: Show
vi_VN: Hiện

en: Show All
vi_VN: Hiển thị tất cả

en: Show Custom Taxonomy Filters
vi_VN: Hiển thị bộ lọc phân loại tùy chỉnh

en: Show ID column
vi_VN: Hiển thị cột ID

en: Show ID in action rows along with links for Edit, View, etc.
vi_VN: Hiển thị ID trong hàng cùng với các liên kết cho Sửa, Xem, v.v.

en: Show Less
vi_VN: Thu gọn

en: Show Page
vi_VN: Hiển thị trang

en: Show _MENU_ entries
vi_VN: Hiển thị _MENU_ entries

en: Show a customizable maintenance page on the frontend while performing a brief maintenance to your site. Logged-in administrators can still view the site as usual.
vi_VN: Hiển thị một trang bảo trì có thể tùy chỉnh trên phía người dùng khi thực hiện bảo trì ngắn cho trang web của bạn. Các quản trị viên đã đăng nhập vẫn có thể xem trang web như bình thường.

en: Show additional filter(s) on list tables for hierarchical, custom taxonomies.
vi_VN: Hiển thị (các) bộ lọc bổ sung trên bảng danh sách cho các phân loại tùy chỉnh, phân cấp.

en: Show admin bar status when search engines are set to be discouraged from indexing the site. This is set through a "Search engine visibility" checkbox in Settings >> Reading.
vi_VN: Hiển thị thanh quản trị khi trạng thái của công cụ tìm kiếm được đặt để không khuyến khích index trang web. Điều này được thiết lập thông qua một ô kiểm "Tính năng hiển thị trên công cụ tìm kiếm" trong Cài đặt >> Đọc.

en: Show duplication link on:
vi_VN: Hiển thị nhân bản liên kết trên:

en: Show excerpt column
vi_VN: Hiển thị cột tóm tắt

en: Show featured image column
vi_VN: Hiển thị cột ảnh đại diện

en: Show file size column in media library
vi_VN: Hiển thị cột kích thước tệp trong Thư viện Media.

en: Show last modified column
vi_VN: Hiển thị cột chỉnh sửa lần cuối

en: Show less
vi_VN: Hiển thị ít hơn

en: Show more
vi_VN: Hiển thị thêm

en: Show private fields
vi_VN: Hiển thị trường riêng tư

en: Show quick summary of the system the site is running on to admins, in the "At a Glance" dashboard widget. This includes the web server software, the PHP version, the database software and server IP address.
vi_VN: Hiển thị bản tóm tắt nhanh về hệ thống mà trang web đang chạy trên cho admin, trong widget "Tóm lược" trên Bảng điều khiển. Điều này bao gồm phần mềm máy chủ web, phiên bản PHP, phần mềm cơ sở dữ liệu và địa chỉ IP của máy chủ.

en: Show quick summary of the system the site is running on to admins, in the "At a Glance" dashboard widget. This includes the web server software, the PHP version, the database software and server IP address. It will also show the size of the site, database, root, wp-content, plugins, themes and upload folders.
vi_VN: Hiển thị tóm tắt nhanh về hệ thống mà trang web đang chạy trên đó cho các quản trị viên, trong mục "Tin nhanh" của Bảng tin. Điều này bao gồm phần mềm máy chủ web, phiên bản PHP, phần mềm cơ sở dữ liệu và địa chỉ IP của máy chủ. Nó cũng sẽ hiển thị kích thước của trang web, cơ sở dữ liệu, root, wp-content, plugin, chủ đề và thư mục tải lên.

en: Show the form description
vi_VN: Hiển thị mô tả biểu mẫu

en: Show the form title
vi_VN: Hiển thị tiêu đề biểu mẫu

en: Show the values by default
vi_VN: Mặc định hiển thị các giá trị

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
vi_VN: Hiển thị giá trị 0 tới 0 của 0

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
vi_VN: Hiển thị giá trị _START_to_END_of_TOTAL_

en: Side
vi_VN: Bên

en: Single
vi_VN: Đơn

en: Single page/post/CPT
vi_VN: Trang đơn/bài viết/CPT

en: Single post/page/CPT
vi_VN: Bài viết đơn lẻ/trang/CPT

en: Site Icon
vi_VN: Biểu tượng trang web

en: Site Identity on Login Page
vi_VN: Thay thông tin trang đăng nhập

en: Size
vi_VN: Kích thước

en: Size (Full)
vi_VN: Kích thước (Đầy đủ)

en: Size (Simple)
vi_VN: Kích thước (Đơn giản)

en: Skilled Labor
vi_VN: Lao động lành nghề

en: Skipped
vi_VN: Đã Bỏ qua

en: Sleeping pods
vi_VN: Khoang ngủ

en: Small
vi_VN: Nhỏ

en: Snippet Options
vi_VN: Tùy chọn Snippet

en: Snippet updated
vi_VN: Mã code đã cập nhật

en: Snippet was successfully executed.
vi_VN: Đoạn mã đã được thực thi thành công.

en: Solid
vi_VN: Liền mạch

en: Solid Bar Labels
vi_VN: Nhãn thanh liền mạch

en: Some college
vi_VN: Đại học (không hoàn thành)

en: Something went wrong.
vi_VN: Có lỗi xảy ra.

en: Something went wrong. Log was not cleared.
vi_VN: Đã xảy ra lỗi. Nhật ký chưa được xóa.

en: Something went wrong. Please check the latest log entry for details. This page will reload now...
vi_VN: Đã xảy ra lỗi. Vui lòng kiểm tra mục nhật ký gần đây để biết chi tiết. Trang này sẽ được tải lại ngay bây giờ...

en: Something went wrong. Snippet was not successfully executed.
vi_VN: Đã xảy ra lỗi. Đoạn mã không được thực thi thành công.

en: Something went wrong. Unable to delete email delivery log entry with the ID %s.
vi_VN: Đã xảy ra lỗi. Không thể xóa mục nhập nhật ký gửi email có ID %s.

en: Somewhat better
vi_VN: Tốt hơn một chút

en: Somewhat worse
vi_VN: Tệ hơn một chút

en: Sorry, an error occurred! Your form cannot be submitted.
vi_VN: Rất tiếc, đã xảy ra lỗi! Mẫu của bạn không thể được gửi.

en: Sort
vi_VN: Sắp xếp

en: Sort Order
vi_VN: Thứ tự sắp xếp

en: Source
vi_VN: Nguồn

en: Spacing
vi_VN: Khoảng cách

en: Spam Protection
vi_VN: Bảo vệ chống thư rác

en: Spam protection fields
vi_VN: Các trường bảo vệ chống thư rác

en: Specify the granularity (increment or decrement) of the value.
vi_VN: Chỉ định mức độ chi tiết (tăng hoặc giảm) của giá trị.

en: Spinner
vi_VN: Tăng giảm giá trị bằng nút

en: Spread
vi_VN: Phát tán

en: Stacked Steps
vi_VN: Các bước xếp chồng

en: Stacked Waves
vi_VN: Sóng chồng lên nhau

en: Standard Fonts
vi_VN: Phông chữ tiêu chuẩn

en: Star
vi_VN: Đánh giá bằng sao

en: State/Province
vi_VN: Tỉnh/Thành phố

en: Status
vi_VN: Trạng thái

en: Step
vi_VN: Bước

en: Stretch
vi_VN: Kéo giãn

en: String: True or False
vi_VN: Chuỗi: Đúng hoặc Sai

en: String: Yes or No
vi_VN: Chuỗi: Có hoặc Không

en: Stripes
vi_VN: Sọc

en: Strongly agree
vi_VN: Rất đồng ý

en: Strongly disagree
vi_VN: Rất không đồng ý

en: Student
vi_VN: Sinh viên

en: Style
vi_VN: Kiểu hiển thị

[ctx: Style Template]
en: Add New
vi_VN: Thêm mới

en: Styles
vi_VN: Kiểu

en: Subject
vi_VN: Tiêu đề

en: Submit
vi_VN: Gửi

en: Submit Button
vi_VN: Nút gửi

en: Submit Button Alignment
vi_VN: Căn chỉnh nút gửi

en: Submit Button CSS Class
vi_VN: Lớp CSS của nút gửi

en: Submit Button Text
vi_VN: Văn bản nút gửi

en: Success
vi_VN: Thành công

en: Success Message
vi_VN: Tin nhắn thành công

en: Successful
vi_VN: Thành công

en: Sunday
vi_VN: Chủ nhật

en: Support
vi_VN: Hỗ trợ

en: Taxonomy
vi_VN: Phân loại

en: Taxonomy Options
vi_VN: Tùy chọn phân loại

en: Taxonomy Terms
vi_VN: Các mục phân loại

en: Taxonomy term
vi_VN: Mục của phân loại

en: Technology
vi_VN: Công nghệ

en: Telecommunications
vi_VN: Viễn thông

en: Temporary
vi_VN: Tạm thời

en: Term
vi_VN: Điều kiện

en: Term IDs
vi_VN: ID Điều kiện

en: Term does not exist, so cannot be deleted
vi_VN: Thuật ngữ không tồn tại, vì vậy không thể xóa được.

en: Terms Order
vi_VN: Sắp xếp danh mục

en: Test Email
vi_VN: Email thử nghiệm

en: Test email was successfully processed</span>.<br />Please check the destination email's inbox to verify successful delivery.
vi_VN: Email kiểm tra đã được xử lý thành công.</span>.<br />Vui lòng kiểm tra hộp thư đến của email đích để xác nhận việc gửi thành công.

en: Text
vi_VN: Văn bản

en: Text Align
vi_VN: Căn chỉnh văn bản

en: Text Alignment
vi_VN: Căn chỉnh văn bản

en: Text Area
vi_VN: Vùng chứa văn bản

en: Text Color
vi_VN: Màu văn bản

en: Text Decoration
vi_VN: Trang trí văn bản

en: Text Transform
vi_VN: Biến đổi văn bản

en: Text Type
vi_VN: Loại văn bản

en: Thank you for your submission. We will get back to you as soon as possible.
vi_VN: Cảm ơn bạn đã gửi biểu mẫu. Chúng tôi sẽ liên hệ lại với bạn sớm nhất có thể.

en: The %s directory could not be created
vi_VN: Thư mục %s không thể được tạo

en: The %s directory is not writable, therefore the code snippet files cannot be saved.
vi_VN: Thư mục %s không thể ghi được, do đó các tệp mã code không thể được lưu.

en: The allowed extensions are pdf, doc, docx, xls, xlsx, odt, ppt, pptx, pps, ppsx, jpg, jpeg, png, gif, bmp, mp3, mp4, ogg, wav, mp4, m4v, mov, wmv, avi, mpg, ogv, 3gp, txt, zip, rar, 7z, csv
vi_VN: Các phần mở rộng được phép là pdf, doc, docx, xls, xlsx, odt, ppt, pptx, pps, ppsx, jpg, jpeg, png, gif, bmp, mp3, mp4, ogg, wav, mp4, m4v, mov, wmv, avi, mpg, ogv, 3gp, txt, zip, rar, 7z, csv

en: The code is active. Click to deactivate it
vi_VN: Mã code đang bật. Nhấp để tắt nó

en: The code is inactive. Click to activate it
vi_VN: Mã code đăng tắt. Nhấp để bật nó

en: The company culture allows for work-life balance
vi_VN: Văn hóa công ty cho phép cân bằng giữa công việc và cuộc sống

en: The current file will be replaced with the uploaded / selected file (of the same type) while retaining the current ID, publish date and file name. Thus, no existing links will break.
vi_VN: Tệp hiện tại sẽ được thay thế bằng tệp đã tải lên hoặc đã chọn (cùng loại) trong khi vẫn giữ nguyên ID, ngày xuất bản, văn bản thay thế và tên tệp hiện tại. Do đó, các liên kết hiện có sẽ không bị lỗi.

en: The field group with the lowest order will appear first.
vi_VN: Nhóm trường có thứ tự thấp nhất sẽ xuất hiện đầu tiên.

en: The field label that editors will see.
vi_VN: Nhãn trường mà biên tập viên sẽ thấy.

en: The field name is passed into get_cf() to retrieve values. Use only lowercase letters, numbers, and underscores.
vi_VN: Tên trường được truyền vào hàm get_cf() để lấy các giá trị. Chỉ sử dụng chữ thường, số và dấu gạch dưới.

en: The preview seen here will use the Form Builder default style. Please preview on the frontend to see the theme's style applied.
vi_VN: Xem trước ở đây sẽ sử dụng kiểu mặc định của Trình tạo biểu mẫu. Vui lòng xem trước ở phía trước để xem kiểu của giao diện được áp dụng.

en: The reCAPTCHA keys are not entered.
vi_VN: Các khóa reCAPTCHA chưa được nhập.

en: The reCAPTCHA was not entered correctly
vi_VN: ReCAPTCHA đã được nhập không chính xác

en: The role(s) above have the <code>%s</code> capability required to view and access the menu item.
vi_VN: Các vai trò ở trên có khả năng <code>%s</code> cần thiết để xem và truy cập vào mục menu.

en: The snippet has been deactivated. Please <strong>fix the code</strong> causing the error, then <strong>update and activate</strong> the snippet.
vi_VN: Đoạn mã đã bị vô hiệu hóa. Vui lòng <strong>sửa mã</strong> gây ra lỗi, sau đó <strong>cập nhật và kích hoạt</strong> đoạn mã.

en: The taxonomy_name or args[taxonomy_name] parameter must be included in the request.
vi_VN: Tham số taxonomy_name hoặc args[taxonomy_name] phải được bao gồm trong yêu cầu.

en: The text beside the checkbox
vi_VN: Văn bản bên cạnh ô chọn

en: There was a problem verifying your captcha
vi_VN: Có vấn đề khi xác minh captcha của bạn

en: There was a problem with your submission. Please try again.
vi_VN: Đã có sự cố với bài gửi của bạn. Vui lòng thử lại.

en: Third Dropdown Options
vi_VN: Tùy chọn thả xuống thứ ba

en: This email was sent from #linked_site_name.
vi_VN: Email này được gửi từ #linked_site_name.

en: This field is invalid.
vi_VN: Trường này không hợp lệ.

en: This field is not set up yet.
vi_VN: Trường này chưa được thiết lập.

en: This field is required.
vi_VN: Trường này là bắt buộc.

en: This has <strong>triggered safe mode</strong> to be enabled and all PHP snippets execution are currently stopped. Please <strong>fix the code</strong> causing the error, <strong>update</strong> the snippet, and only then, <strong>activate</strong> the snippet and <a id="disable-csm-safe-mode-link" href="#"><strong>disable safe mode</strong></a>.
vi_VN: Điều này đã <strong>kích hoạt chế độ an toàn</strong> và tất cả các đoạn mã PHP hiện đang dừng thực thi. Vui lòng <strong>sửa mã</strong> gây ra lỗi, <strong>cập nhật</strong> đoạn mã và chỉ sau đó, <strong>kích hoạt</strong> đoạn mã và <a id="disable-csm-safe-mode-link" href="#"><strong>tắt chế độ an toàn</strong></a>.

en: This is a multi-select field
vi_VN: Đây là một trường cho chọn nhiều mục

en: This is a required field
vi_VN: Đây là một trường bắt buộc

en: This is for the Entries page
vi_VN: Đây là trang lượt đăng ký

en: This link has expired or is invalid!
vi_VN: Liên kết này đã hết hạn hoặc không hợp lệ!

en: This option will only work if the Field Max Width is set and width is smaller than container.
vi_VN: Tùy chọn này chỉ hoạt động nếu Chiều rộng tối đa của Trường được đặt và chiều rộng nhỏ hơn vùng chứa.

en: This site is undergoing maintenance for an extended period today. Thanks for your patience.
vi_VN: Trang web này đang được bảo trì. Cảm ơn bạn đã kiên nhẫn.

en: This snippet caused the following <span class="php-error-status fatal">fatal error</span>:
vi_VN: Đoạn mã này gây ra <span class="php-error-status fatal">lỗi nghiêm trọng</span> sau:

en: This snippet caused the following <span class="php-error-status non-fatal">non-fatal error</strong>:</span>
vi_VN: Đoạn mã này gây ra <span class="php-error-status non-fatal">lỗi không nghiêm trọng</strong> sau:</span>

en: Thumbnail (cropped)
vi_VN: Hình nhỏ (đã cắt)

en: Thursday
vi_VN: Thứ năm

en: Time
vi_VN: Thời gian

en: Timezones
vi_VN: Múi giờ

en: Tips
vi_VN: Mẹo

en: Title
vi_VN: Tiêu đề

en: To
vi_VN: Đến

en: To 'deactivate' a field group, change it's status to 'Draft' via Quick Edit.
vi_VN: Để "vô hiệu hóa" một nhóm trường, hãy chuyển trạng thái của nó sang "Bản nháp" thông qua chỉnh sửa nhanh.

en: To Create New Form
vi_VN: Để tạo biểu mẫu mới

en: To create a new Custom Style, go to the %1$sStyles%2$s page.
vi_VN: Để tạo Kiểu Tùy chỉnh mới, hãy truy cập trang %1$sKiểu%2$s.

en: To exclude an image from conversion and resizing, append '-nr' suffix to the file name, e.g. bird-photo-4k-nr.jpg
vi_VN: Để loại bỏ một ảnh khỏi quá trình chuyển đổi và thay đổi kích thước, thêm hậu tố '-nr' vào tên tệp, ví dụ: bird-photo-4k-nr.jpg.

en: To exclude https://www.site.com/contact/, just enter the relative URL /contact/. Enter one URL per line.
vi_VN: Để loại trừ https://www.site.com/contact/, chỉ cần nhập URL tương đối /contact/. Nhập mỗi URL trên một dòng.

en: Toggle row visibility
vi_VN: Chuyển đổi chế độ hiển thị hàng

en: Tools
vi_VN: Công cụ

en: Top
vi_VN: Trên

en: Top Spacing
vi_VN: Khoảng cách trên

en: Translate
vi_VN: Dịch

en: Transparency
vi_VN: Độ trong suốt

en: Transportation / Logistics
vi_VN: Vận tải/Logistics

en: Trash
vi_VN: Thùng rác

en: Trigger publishing of scheduled posts of all types marked with "missed schedule", anytime the site is visited.
vi_VN: Kích hoạt việc đăng tất cả các bài viết được lên lịch với tất cả các loại được đánh dấu là "lỡ hẹn", bất kỳ lúc nào trang web được truy cập.

en: Triggered from:
vi_VN: Kích hoạt từ:

en: True
vi_VN: Đúng

en: Tuesday
vi_VN: Thứ ba

en: Turnstile will not work untill the Site and Secret Keys are set up. Add Keys in ASE's CAPTCHA Protection module %1$shere%2$s.
vi_VN: Cổng xoay sẽ không hoạt động cho đến khi Khóa Trang web và Khóa Bí mật được thiết lập. Thêm Khóa vào module Bảo vệ CAPTCHA của ASE %1$shere%2$s.

en: Type
vi_VN: Loại

en: Type of page
vi_VN: Loại trang

en: Typography
vi_VN: Kiểu chữ

en: U.S. States
vi_VN: Các tiểu bang Hoa Kỳ

en: U.S. States Abbreviations
vi_VN: Tên viết tắt các tiểu bang Hoa Kỳ

en: Unable to delete %s
vi_VN: Không thể xóa %s

en: Unauthorized.
vi_VN: Không được phép.

en: Uncategorized
vi_VN: Chưa được phân loại

en: Under 18
vi_VN: Dưới 18 tuổi

en: Under maintenance
vi_VN: Đang bảo trì

en: Underline
vi_VN: Gạch dưới

en: Unknown
vi_VN: Không xác định

en: Unlikely
vi_VN: Không có khả năng

en: Untitled
vi_VN: Không có tiêu đề

en: Update
vi_VN: Cập nhật

en: Update %s
vi_VN: Cập nhật %s

en: Update Options Page
vi_VN: Cập nhật trang cài đặt

en: Update Post Type
vi_VN: Cập nhật loại bài viết

en: Upgrade
vi_VN: Nâng cấp

en: Upload
vi_VN: Tải tệp lên

en: Upload Button
vi_VN: Nút tải lên

en: Upload File
vi_VN: Tải tệp lên

en: Upload Label
vi_VN: Nhãn tải lên

en: Upload image
vi_VN: Tải ảnh lên

en: Uploaded Date
vi_VN: Ngày tải lên

en: Uploaded Date and Time
vi_VN: Ngày và thời gian tải lên

en: Uploaded Time
vi_VN: Thời gian tải lên

en: Uppercase
vi_VN: Viết hoa

en: Use #form_details for including all form data
vi_VN: Sử dụng #form_details để bao gồm tất cả dữ liệu của biểu mẫu.

en: Use #form_title for the form title
vi_VN: Sử dụng #form_title cho tiêu đề của biểu mẫu.

en: Use #linked_site_name for the site name linked to the site URL
vi_VN: Sử dụng #linked_site_name cho tên trang web được liên kết với URL

en: Use #site_name for the site name
vi_VN: Sử dụng #site_name cho tên của trang web.

en: Use <strong>#page_title</strong> for the title of the page the form is displayed on.
vi_VN: Sử dụng <strong>#page_title</strong> cho tiêu đề của trang hiển thị biểu mẫu.

en: Use <strong>#page_url</strong> for the URL of the page the form is displayed on.
vi_VN: Sử dụng <strong>#page_url</strong> cho URL của trang hiển thị biểu mẫu.

en: Use ASE Repeater
vi_VN: Sử dụng ASE Repeater

en: Use Selected Image
vi_VN: Sử dụng Ảnh Đã Chọn

en: Use [admin_email] for the site administrator's email
vi_VN: Sử dụng [admin_email] cho email của quản trị viên trang web.

en: Use a customizable page
vi_VN: Sử dụng một trang có thể tùy chỉnh

en: Use a shortcode like the following examples to display an email address on the frontend of your site:
vi_VN: Sử dụng mã rút gọn như các ví dụ sau để hiển thị địa chỉ email trên giao diện người dùng của trang web:

en: Use a shortcode like the following examples to display an email address on the frontend of your site: 
            		<ul>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com"]</strong> to display the email on it's own line</li>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com" display="inline"]</strong> to show the email inline</li>
            		</ul>
vi_VN: Sử dụng mã rút gọn như các ví dụ sau để hiển thị một địa chỉ email trên phía trước của trang web của bạn:
    <ul>
    <li><strong>[obfuscate email="john@example.com"]</strong> để hiển thị email trên một dòng riêng</li>
    <li><strong>[obfuscate email="john@example.com" display="inline"]</strong> để hiển thị email trên cùng một dòng</li>
    </ul>

en: Use an existing page
vi_VN: Sử dụng một trang hiện có

en: Use as Profile Picture
vi_VN: Sử dụng làm ảnh đại diện

en: Use custom order of terms on frontend query and display.
vi_VN: Sử dụng thứ tự tùy chỉnh của các mục phân loại trong truy vấn và hiển thị giao diện người dùng.

en: Use custom order on frontend query and display of enabled post types. You may need to manually set query order by <code>menu_order</code> in an <code>ascending</code> order.
vi_VN: Sử dụng thứ tự tùy chỉnh trong truy vấn và hiển thị trên giao diện trang web của các loại nội dung đã được kích hoạt. Bạn có thể cần thiết lập thứ tự truy vấn bằng <code>menu_order</code> theo thứ tự <code>tăng dần</code>.

en: Use original label
vi_VN: Sử dụng nhãn gốc

en: Use the [post_cf_form] shortcode to display a frontend submission form.
vi_VN: Sử dụng shortcode [post_cf_form] để hiển thị biểu mẫu gửi bài từ giao diện người dùng.

en: Use the site icon and URL to replace the default WordPress logo with link to wordpress.org on the login page. Go to <a href="%1$s">General Settings</a> or the <a href="%2$s">Customizer</a> to set or change your site icon.
vi_VN: Sử dụng biểu tượng trang web và URL để thay thế logo WordPress mặc định bằng liên kết đến wordpress.org trên trang đăng nhập. Đi tới <a href="%1$s">Cài đặt</a> hoặc <a href="%2$s">Tùy biến</a> để đặt hoặc thay đổi biểu tượng trang web của bạn.

en: Use this for the default sort
vi_VN: Sử dụng điều này cho sắp xếp mặc định

en: Useful for when you need to modify the admin area only for certain user role(s).
vi_VN: Hữu ích khi bạn cần sửa đổi khu vực quản trị chỉ cho một hoặc nhiều vai trò người dùng cụ thể.

en: Useful for when you need to modify the admin area only for certain user(s).
vi_VN: Hữu ích khi bạn cần chỉnh sửa khu vực quản trị chỉ cho một số người dùng nhất định.

en: User
vi_VN: Người dùng

en: User ID
vi_VN: ID người dùng

en: User ID fields will not show in your form.
vi_VN: Các trường ID người dùng sẽ không hiển thị trong biểu mẫu của bạn.

en: User Roles
vi_VN: Vai trò người dùng

en: User role
vi_VN: Vai trò người dùng

en: Username
vi_VN: Tên đăng nhập

en: Username only
vi_VN: Chỉ tên người dùng

en: Utilities
vi_VN: Tiện ích mở rộng

en: Validate with:
vi_VN: Xác thực bằng:

en: Validation
vi_VN: Xác nhận

en: Validation Messages
vi_VN: Tin nhắn xác nhận

en: Validation Text
vi_VN: Văn bản xác thực

en: Value
vi_VN: Giá trị

en: Values
vi_VN: Các giá trị

en: Various Admin UI Enhancements
vi_VN: Nâng cao giao diện quản trị

en: Various, smaller enhancements for different parts of the admin interface.
vi_VN: Các cải tiến nhỏ khác nhau cho các phần khác nhau của giao diện quản trị.

en: Verification failed. Try again later.
vi_VN: Xác minh thất bại. Vui lòng thử lại sau.

en: Verified
vi_VN: Đã xác minh

en: Verifying you're not a robot...
vi_VN: Đang xác minh bạn không phải là người máy...

en: Verifying... please wait.
vi_VN: Đang xác minh... vui lòng chờ.

en: Vertical
vi_VN: Dọc

en: Very important
vi_VN: Rất quan trọng

en: Via a secure URL
vi_VN: Thông qua một URL an toàn

en: View
vi_VN: Xem

en: View Admin as Role
vi_VN: Xem Admin dưới vai trò

en: View Code Snippet
vi_VN: Xem mã code

en: View Content
vi_VN: Xem nội dung

en: View Field Group
vi_VN: Xem nhóm trường

en: View Options Page
vi_VN: Xem trang cài đặt

en: View Post Type
vi_VN: Xem loại bài viết

en: View Style Template
vi_VN: Xem mẫu kiểu

en: View Taxonomy
vi_VN: Xem phân loại

en: View admin pages and the site (logged-in) as one of the non-administrator user roles.
vi_VN: Xem các trang quản trị và trang web (đã đăng nhập) dưới vai trò của một trong các vai trò người dùng không phải quản trị viên

en: View documentation
vi_VN: Xem tài liệu hướng dẫn

en: Visit the homepage
vi_VN: Truy cập trang chủ

en: WYSIWYG Editor
vi_VN: Trình soạn thảo trực quan

en: We'll be back soon.
vi_VN: Chúng tôi sẽ quay lại sớm.

en: WebP quality:
vi_VN: Chất lượng WebP:

en: Website / URL
vi_VN: Trang web / URL

en: Wednesday
vi_VN: Thứ tư

en: Welcome to WordPress
vi_VN: Chào mừng đến với WordPress

en: When
vi_VN: Khi

en: Where to execute / insert
vi_VN: Nơi thực thi / chèn

en: Wider Admin Menu
vi_VN: Menu quản trị rộng hơn

en: Widget theme
vi_VN: Giao diện tiện ích

en: Widowed
vi_VN: Góa phụ/Góa chồng

en: Width
vi_VN: Chiều rộng

en: Will use the site icon set in Settings >> General.
vi_VN: Sẽ sử dụng biểu tượng trang web được thiết lập trong Cài đặt >> Cài đặt chung.

en: Would You / Probability
vi_VN: Bạn có/Xác suất

en: Write a quick, 5-star review for ASE
vi_VN: Viết một đánh giá nhanh, 5 sao cho ASE

en: XL - Extra large
vi_VN: XL - Lớn

en: XS - Extra small
vi_VN: XS - Cực nhỏ

en: XXL - Extra extra large
vi_VN: XXL - Cực lớn

en: XXS - Extra extra small
vi_VN: XXS - Siêu nhỏ

en: XXXL - Extra extra extra large
vi_VN: XXXL - Cực kỳ lớn

en: Yellow
vi_VN: Vàng

en: Yellow Inverted
vi_VN: Vàng đảo ngược

en: Yes
vi_VN: Vâng

en: Yes, of course
vi_VN: Vâng, tất nhiên

en: You are trying to edit a form that does not exist.
vi_VN: Bạn đang cố gắng chỉnh sửa một biểu mẫu không tồn tại.

en: You are trying to view an entry that does not exist.
vi_VN: Bạn đang cố gắng xem một mục không tồn tại.

en: You can also append <strong>?bypass=%1$s</strong> in the URL to bypass the password entry form. e.g. %2$s/?bypass=%3$s. This can be useful when you need to quickly share a dev site with another person, e.g. a client.
vi_VN: Bạn cũng có thể thêm <strong>?bypass=%1$s</strong> vào URL để bỏ qua biểu mẫu nhập mật khẩu. Ví dụ: %2$s/?bypass=%3$s. Điều này có thể hữu ích khi bạn cần nhanh chóng chia sẻ một trang web phát triển với một người khác, ví dụ: một khách hàng.

en: You can also paste an image URL hosted on another site.
vi_VN: Bạn cũng có thể dán URL hình ảnh được lưu trữ trên một trang web khác.

en: You can export the form styles and then import the form styles in the same or different website.
vi_VN: Bạn có thể xuất kiểu biểu mẫu và sau đó nhập kiểu biểu mẫu trong cùng một trang web hoặc trang web khác.

en: You can export the settings and then import the form in the same or different website.
vi_VN: Bạn có thể xuất cài đặt và sau đó nhập biểu mẫu vào cùng một hoặc trang web khác.

en: You can resend the following message to the same destination or to a different one.
vi_VN: Bạn có thể gửi lại tin nhắn sau đến cùng một điểm đến hoặc đến điểm đến khác.

en: You can, for example, use this to add &lt;link&gt; for loading custom web fonts.
vi_VN: Bạn có thể sử dụng phần này để thêm thẻ &lt;liên kết&gt; nhằm tải phông chữ web tùy chỉnh.

en: You did not add any fields to your form. %1$sGo back%2$s and add some.
vi_VN: Bạn chưa thêm bất kỳ trường nào vào biểu mẫu của mình. %1$sQuay lại%2$s và thêm một số trường.

en: You might need to reload your browser tab to see it.
vi_VN: Bạn có thể cần phải tải lại tab trình duyệt để xem nó.

en: Your IP address is %1$s <span class="faded">(from %2$s header)</span>
vi_VN: Địa chỉ IP của bạn là %1$s <span class="faded">(từ tiêu đề %2$s)</span>

en: Your submission for:
vi_VN: Gửi biểu mẫu của bạn:

en: Zip/Postal
vi_VN: Mã bưu chính

[ctx: add new]
en: Add Code Snippet
vi_VN: Thêm mã code

[ctx: add new on admin bar]
en: Code Snippet
vi_VN: Mã code

[ctx: add new on admin bar]
en: Style Template
vi_VN: Mẫu kiểu

[ctx: admin menu]
en: Code Snippets
vi_VN: Code tùy chỉnh

[ctx: admin menu]
en: Style Template
vi_VN: Mẫu kiểu

en: and
vi_VN: và

en: at
vi_VN: tại

en: auto-generated
vi_VN: tự động tạo

en: between
vi_VN: giữa

en: contact
vi_VN: liên hệ

en: contains
vi_VN: chứa

en: crop
vi_VN: cắt

en: days for:
vi_VN: ngày cho:

en: decimal points
vi_VN: số thập phân

en: default
vi_VN: mặc định

en: does not contain
vi_VN: không chứa

en: e.g. /contact/
vi_VN: ví dụ: /contact/

en: e.g. 202.73.201.157
vi_VN: ví dụ: 202.73.201.157

en: e.g. 280
vi_VN: ví dụ: 280

en: e.g. 72
vi_VN: ví dụ: 72

en: e.g. backend
vi_VN: ví dụ: backend

en: e.g. https://www.example.com/custom-login-style.css
vi_VN: ví dụ: https://www.example.com/custom-login-style.css

en: e.g. https://www.site.com/media/brand_logo.jpg
vi_VN: ví dụ https://www.site.com/media/brand_logo.jpg

en: e.g. maintenance
vi_VN: ví dụ như bảo trì

en: e.g. my-account
vi_VN: ví dụ: tài khoản của tôi

en: e.g. wp/v2/posts
vi_VN: ví dụ: wp/v2/posts

en: earlier than
vi_VN: sớm hơn

en: entries
vi_VN: lượt đăng ký

en: equals
vi_VN: bằng

en: failed login attempts allowed before 15 minutes lockout
vi_VN: số lần đăng nhập thất bại được phép trước khi bị khóa trong 15 phút

en: for:
vi_VN: cho:

en: form
vi_VN: biểu mẫu

en: frontend (conditional)
vi_VN: giao diện người dùng (có điều kiện)

en: greater than
vi_VN: lớn hơn

en: if
vi_VN: nếu

en: is
vi_VN: là

en: is / one of
vi_VN: là / một trong những

en: is greater than
vi_VN: lớn hơn

en: is greater than or equal to
vi_VN: lớn hơn hoặc bằng

en: is less than
vi_VN: nhỏ hơn

en: is less than or equal to
vi_VN: nhỏ hơn hoặc bằng

en: is not
vi_VN: không phải

en: is not / not any of
vi_VN: không phải / không nằm trong

en: later than
vi_VN: muộn hơn

en: less than
vi_VN: nhỏ hơn

en: lockout(s) will block further login attempts for 24 hours
vi_VN: khóa tài khoản sẽ chặn các lần đăng nhập tiếp theo trong 24 giờ

en: log entries and delete older ones.
vi_VN: ghi lại các nhật ký lượt đăng ký và xóa các mục cũ hơn.

en: no crop
vi_VN: không cắt

en: of the CAPTCHA challenge
vi_VN: của thử thách CAPTCHA

en: or
vi_VN: hoặc

en: pixels <span class="faded">(Default is 1920 pixels)</span>
vi_VN: pixels <span class="faded">(Mặc định là 1920 pixel)</span>

en: pixels. <span class="faded">(Default is 1920 pixels)</span>
vi_VN: pixels. <span class="faded">(Mặc định là 1920 pixel)</span>

[ctx: post type general name]
en: Code Snippets
vi_VN: Code tùy chỉnh

[ctx: post type general name]
en: Style Templates
vi_VN: Các mẫu kiểu

[ctx: post type singular name]
en: Code Snippet
vi_VN: Mã code

[ctx: post type singular name]
en: Style Template
vi_VN: Mẫu kiểu

en: reCAPTCHA verification failed.
vi_VN: xác minh reCAPTCHA không thành công.

en: reCAPTCHA widget
vi_VN: tiện ích reCAPTCHA

en: reCAPTCHA will not work untill the Site and Secret Keys are set up. Add Keys in ASE's CAPTCHA Protection module %1$shere%2$s.
vi_VN: reCAPTCHA sẽ không hoạt động cho đến khi Khóa Trang web và Khóa Bí mật được thiết lập. Thêm Khóa vào module Bảo vệ CAPTCHA của ASE %1$shere%2$s.

en: revisions for:
vi_VN: lịch sử cho:

en: the life-span of the challenge
vi_VN: thời hạn của thử thách

en: to display the email on it's own line
vi_VN: để hiển thị email trên dòng riêng của nó

en: to show the email inline
vi_VN: để hiển thị email trong dòng

en: to show the email inline and linked with <strong>mailto:</strong>
vi_VN: để hiển thị email nội tuyến và liên kết với <strong>mailto:</strong>

en: to show the email inline and linked with <strong>mailto:</strong> with a pre-defined subject line.
vi_VN: để hiển thị email nội tuyến và liên kết với <strong>mailto:</strong> với một dòng tiêu đề được xác định trước.

en: to show the email inline, linked with <strong>mailto:</strong> and has a custom CSS class to more easily customize the style.
vi_VN: để hiển thị email nội tuyến, liên kết với <strong>mailto:</strong> và có một lớp CSS tùy chỉnh để dễ dàng điều chỉnh phong cách.

en: to show the email, linked with <strong>mailto:</strong>, with a custom text and has a custom CSS class to more easily customize the style, e.g. as a "Contact Us" button.
vi_VN: để hiển thị email, liên kết với <strong>mailto:</strong>, với văn bản tùy chỉnh và có một lớp CSS tùy chỉnh để dễ dàng điều chỉnh phong cách, ví dụ như một nút "Liên hệ với chúng tôi".

en: with AVIF support
vi_VN: với hỗ trợ AVIF

en: without AVIF support
vi_VN: không hỗ trợ AVIF
