Admin and Site Enhancements (ASE) Pro - en to fr translation catalogue (650 entries)

en: (Default is 'secret')
fr: (La valeur par défaut est "secret")

en: (Default is 160px)
fr: (Par défaut 160px)

en: (Default is 20%)
fr: (La valeur par défaut est de 20 %)

en: (filtered from _MAX_ total entries)
fr: (filtré depuis _MAX_ éléments au total)

en: 120 seconds
fr: 120 secondes

en: 15 seconds
fr: 15 secondes

en: 30 seconds
fr: 30 secondes

en: 45 seconds
fr: 45 secondes

en: 60 seconds
fr: 60 secondes

en: 90 seconds
fr: 90 secondes

en: <div class="asenha-warning">This feature <strong>only works for/with the default WordPress login page</strong>. It does not support using custom login page you manually created with a page builder or with another plugin.<br /><br />It's also <strong>not yet compatible with two-factor authentication (2FA) methods</strong>. If you use a 2FA plugin, please use the change login URL feature bundled in that plugin, or use another plugin that is compatible with it.<br /><br />And obviously, to improve security, please <strong>use something other than 'login'</strong> for the custom login slug.</div>
fr: <div class="asenha-warning">Cette fonctionnalité <strong>ne fonctionne que pour/avec la page de connexion par défaut de WordPress</strong>. Elle ne prend pas en charge l'utilisation d'une page de connexion personnalisée que vous avez créée manuellement à l'aide d'un constructeur de pages ou d'un autre plugin.<br /><br />Elle <strong>n'est pas encore compatible avec les méthodes d'authentification à deux facteurs (2FA)</strong>. Si vous utilisez un plugin 2FA, veuillez utiliser la fonctionnalité de changement d'URL de connexion intégrée à ce plugin, ou utilisez un autre plugin compatible avec elle.<br /><br />Et bien sûr, pour améliorer la sécurité, veuillez <strong>utiliser quelque chose d'autre que "login"</strong> pour le slug de connexion personnalisé.</div>

en: <span class="faded">(Default is 1 minute)</span>
fr: <span class="faded">(Par défaut 1 minute)</span>

en: <span class="faded">(Default is 15 seconds)</span>
fr: <span class="faded">(Par défaut : 15 secondes)</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Detect IP address from the following header first:</span>
fr: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Détecter l'adresse IP à partir de l'en-tête suivant:</span>.

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Host</span>
fr: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Hôte</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Live Site URL</span>
fr: <span class="field-sublabel sublabel-wide">URL du site actif</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Password</span>
fr: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Mot de passe</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Reply-to email</span>
fr: <span class="field-sublabel sublabel-wide">E-mail « Répondre à »</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Reply-to name</span>
fr: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Nom « Répondre à »</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Security</span>
fr: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Sécurité</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Send a test email to</span>
fr: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Envoyez un courriel de test à</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Sender email</span>
fr: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Courriel de l'expéditeur</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Sender name</span>
fr: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Nom de l'expéditeur</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Username</span>
fr: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Nom d'utilisateur</span>

en: <strong>Code to insert after &lt;body&gt; with the priority of</strong>
fr: <strong>Code à insérer après &lt;body&gt; avec la priorité de</strong>

en: <strong>Code to insert before &lt;/head&gt; with the priority of</strong>
fr: <strong>Code à insérer avant &lt;/head&gt; avec la priorité de</strong>

en: <strong>Code to insert in footer section before &lt;/body&gt; with the priority of</strong>
fr: <strong>Code à insérer dans le pied de page avant &lt;/body&gt; avec la priorité de</strong>

en: <strong>Error:</strong> Invalid email or incorrect password.
fr: <strong>Erreur :</strong> identifiant invalide ou mot de passe incorrect.

en: <strong>Insert CSS with the priority of</strong>
fr: <strong>Insérer CSS avec la priorité de</strong>

en: <strong>Your ads.txt content:</strong>
fr: <strong>Votre contenu ads.txt :</strong>

en: <strong>Your app-ads.txt content:</strong>
fr: <strong>Vos contenus app-ads.txt:</strong>

en: AVIF Support Status
fr: Statut du support AVIF

en: AVIF Upload
fr: Téléchargement AVIF

en: Activate
fr: Activer

en: Active
fr: Actif

en: Add
fr: Ajouter

en: Add CSS / SCSS Snippet
fr: Ajouter un extrait CSS / SCSS

en: Add CSS/SCSS code
fr: Ajouter un code CSS/SCSS

en: Add Child
fr: Ajouter un enfant

en: Add Code Snippet
fr: Ajouter un extrait de code

en: Add File
fr: Ajouter un fichier

en: Add HTML Snippet
fr: Ajouter un extrait HTML

en: Add HTML code
fr: Ajouter un code HTML

en: Add JS Snippet
fr: Ajouter un extrait JS

en: Add JS code
fr: Ajouter le code JS

en: Add New
fr: Ajouter nouveau

en: Add New %s
fr: Ajouter un nouveau %s

en: Add New Field Group
fr: Ajouter un nouveau champ groupe

en: Add New Options Page
fr: Ajouter une nouvelle page d'options

en: Add New Post Type
fr: Ajouter un nouveau type d'article

en: Add New Taxonomy
fr: Ajouter une nouvelle taxonomie

en: Add PHP Snippet
fr: Ajouter un extrait PHP

en: Add Row
fr: Ajouter une ligne

en: Add Separator
fr: Ajouter un séparateur

en: Add Your Review
fr: Partagez votre avis

en: Add categories for the media library and enable drag-and-drop categorization of media items. Categories can then be used to filter media items during media insertion into content.
fr: Ajouter des catégories à la médiathèque et permettre la catégorisation par glisser-déposer des éléments multimédias. Les catégories peuvent ensuite être utilisées pour filtrer les éléments multimédias lors de leur insertion dans le contenu.

en: Add custom &lt;body&gt; class(es) on the singular view of some or all public post types. Compatible with classes already added using <a href="https://wordpress.org/plugins/wp-custom-body-class" target="_blank">Custom Body Class plugin</a>.
fr: Ajoutez des classes &lt;body&gt; personnalisées dans la vue singulière de certains ou de tous les types d'articles publics. Compatible avec les classes déjà ajoutées à l'aide du <a href="https://wordpress.org/plugins/wp-custom-body-class" target="_blank">plugin Custom Body Class</a>.

en: Add custom CSS on all admin pages for all user roles.
fr: Ajoutez des feuilles de style CSS personnalisées sur toutes les pages administrateur pour tous les rôles d'utilisateur.

en: Add custom CSS on all frontend pages for all user roles.
fr: Ajoutez des feuilles de style CSS personnalisées sur toutes les pages du site pour tous les rôles d'utilisateur.

en: Admin
fr: Administrateur

en: Admin Columns Manager
fr: Gestionnaire des colonnes administrateur

en: Admin Interface
fr: Interface administrateur

en: Admin Menu Organizer
fr: Organisateur du menu administrateur

en: Admin Notices
fr: Notifications adminstrateurs

en: Admin bar
fr: Barre administrateur

en: After duplication, redirect to:
fr: Après duplication, redirigez vers :

en: After saving the settings above, check if everything is configured properly below.
fr: Après avoir sauvegardé les paramètres ci-dessus, vérifiez que tout est configuré correctement ci-dessous.

en: All %s
fr: Tous les %s

en: All Code Snippets
fr: Tous les extraits de code

en: All Media
fr: Tous les médias

en: All Types
fr: Tous les types

en: All files
fr: Tous les fichiers

en: Allow Custom Navigation Menu Items to Open in New Tab
fr: Autoriser l'ouverture des éléments du menu de navigation personnalisé dans un nouvel onglet

en: Allow custom navigation menu items to have links that open in new browser tab via target="_blank" attribute. The rel="noopener noreferrer nofollow" attribute will also be added for enhanced security and SEO benefits.
fr: Permettre aux éléments du menu de navigation personnalisé d'avoir des liens qui s'ouvrent dans un nouvel onglet du navigateur via l'attribut target="_blank". L'attribut rel="noopener noreferrer nofollow" sera également ajouté pour améliorer la sécurité et le référencement.

en: Allow some or all user roles to upload SVG files, which will then be sanitized to keep things secure.
fr: Permettre à certains ou à tous les rôles d'utilisateurs de télécharger des fichiers SVG, qui seront ensuite nettoyés pour garantir la sécurité.

en: Allow visitors with the following IP addresses to view the site directly:
fr: Autoriser les visiteurs ayant les adresses IP suivantes à consulter le site:

en: Also disable frontend block styles / CSS files for the selected post types.
fr: Désactivez également les styles de blocs du frontend / les fichiers CSS pour les types d'articles sélectionnés.

en: Also enable custom ordering for the following post type(s), which are non-hierarchical and does not support page attributes:
fr: Activez également l'ordre personnalisé pour le(s) type(s) d'articles suivant(s), qui n'est (ne sont) pas hiérarchisé(s) et ne prend (ne prennent) pas en charge les attributs de page:

en: Also hide admin notices for non-administrators.
fr: Cachez également les notifications administrateur pour les non-administrateurs.

en: Also show additional filter(s) for non-hierarchical taxonomies.
fr: Afficher également des filtres supplémentaires pour les taxonomies non hiérarchiques.

en: Always hide for user role(s)
fr: Toujours cacher pour le(s) rôle(s) de l'utilisateur

en: Any
fr: Tous

en: As a file
fr: En tant que fichier

en: Attachment ID
fr: ID de la pièce jointe

en: Attempts<br />Lockouts
fr: Tentatives<br />blocages

en: Author Display Name
fr: Nom de l'auteur

en: Author Email
fr: Courriel de l'auteur

en: Author Login
fr: Identifiant de l'auteur

en: Author Meta Field
fr: Champ de métadonnée de l'auteur

en: Author Nice Name
fr: Nom personnalisé de l'auteur

en: Author URL
fr: URL de l'auteur

en: Auto-Publish Posts with Missed Schedule
fr: Publication automatique des articles dont le calendrier n'est pas respecté

en: Automatically obfuscate email addresses in post content.
fr: Obfusquer automatiquement les adresses électroniques dans le contenu des messages.

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Button Label
fr: Étiquette du bouton

en: Bypass password protection with URL parameter
fr: Contourner la protection par mot de passe à l'aide d'un paramètre URL

en: Bypass verification of SSL certificate. This would be insecure if mail is delivered across the internet but could help in certain local and/or containerized WordPress scenarios.
fr: Contourner la vérification du certificat SSL. Cela ne serait pas sûr si le courrier est distribué sur Internet, mais pourrait être utile dans certains scénarios WordPress locaux et/ou conteneurisés.

en: CSS, JS, HTML and PHP code snippets
fr: Extraits de code CSS, JS, HTML et PHP

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cannot delete %1$s, as it is not within %2$s.
fr: Impossible de supprimer %1$s, car il n'est pas compris dans %2$s.

en: Cannot redeclare %s.
fr: Impossible de redéclarer %s.

en: Cannot redeclare class %s.
fr: Impossible de redéclarer la classe %s.

en: Cannot redeclare function %s.
fr: Impossible de redéclarer la fonction %s.

en: Cannot redeclare interface %s.
fr: Impossible de redéclarer l'interface %s.

en: Categorize %s items
fr: Éléments catégorisés %s

en: Categorize 1 item
fr: Catégoriser 1 élément

en: Categorized %s items
fr: Éléments catégorisés %s

en: Categorizing...
fr: Catégoriser...

en: Category does not exist, so cannot be deleted
fr: La catégorie n'existe pas, il ne peut donc pas être supprimée

en: Center
fr: Centre

en: Change Login URL
fr: Modifier l'URL de connexion

en: Changes have been saved.
fr: Les modifications ont été enregistrées.

en: Checkbox
fr: Case à cocher

en: Choices
fr: Choix

en: Clean Up Admin Bar
fr: Nettoyer la barre administrateur

en: Clean up admin pages by moving notices into a separate panel easily accessible via the admin bar.
fr: Nettoyez les pages administrateur, en déplaçant les avis dans un panneau séparé, facilement accessible via la barre administrateur.

en: Clean up and speed up the dashboard by completely disabling some or all widgets. Disabled widgets won't load any assets nor show up under Screen Options.
fr: Nettoyez et accélérez le tableau de bord en désactivant complètement certains ou tous les widgets. Les widgets désactivés ne chargeront pas de ressources et n'apparaîtront pas dans les options d'écran.

en: Click to view hidden admin notices
fr: Cliquez pour voir les notification administrateur cachées

en: Close
fr: Fermer

en: Code Snippets
fr: Extraits de code

en: Code Snippets Editor
fr: Editeur d'extraits de code

en: Code Snippets Manager
fr: Gestionnaire d'extraits de code

en: Collapse
fr: Réduire

en: Color
fr: Couleur

en: Column Width
fr: Largeur de la colonne

en: Completely disable core, theme and plugin updates and auto-updates. Will also disable update checks, notices and emails.
fr: Désactive complètement les mises à jour et les mises à jour automatiques du noyau, des thèmes et des plugins. Désactive également les vérifications de mise à jour, les notifications et les courriels.

en: Configure
fr: Configurer

en: Content Duplication
fr: Duplication de contenu

en: Content Management
fr: Gestion du contenu

en: Content Order
fr: Ordre du contenu

en: Conveniently add and manage CSS / SCSS, JS, HTML and PHP code snippets to modify your site's content, design, behaviour and functionalities
fr: Ajoutez et gérez facilement des extraits de code CSS, JS, HTML et PHP pour modifier le contenu, la conception, le comportement et les fonctionnalités de votre site.

en: Conveniently register and edit custom post types and custom taxonomies. Enable the creation of custom field groups for your post types and options pages to store data for display on any part of your website.
fr: Enregistrez et modifiez facilement les types d'articles et les taxonomies personnalisés. Permettez la création de groupes de champs personnalisés pour vos types d'articles et vos pages d'options afin de stocker des données à afficher sur n'importe quelle partie de votre site web.

en: Convert BMP, PNG and JPG uploads to WebP instead of JPG.
fr: Convertissez les téléchargements BMP, PNG et JPG en WebP au lieu de JPG.

en: Convert newlines to <br />
fr: Convertir les nouvelles lignes en <br />

en: Could not create temporary folder at %s
fr: Impossible de créer un dossier temporaire à %s

en: Curves
fr: Courbes

en: Custom
fr: Sur mesure

en: Custom Admin CSS
fr: CSS Admin personnalisé

en: Custom Admin Footer Text
fr: Texte personnalisé du pied de page administrateur

en: Custom CSS
fr: CSS personnalisé

en: Custom Code
fr: Code personnalisé

en: Custom Content Types
fr: Types de contenu personnalisés

en: Custom Field Group
fr: Champs de groupe personnalisés

en: Custom Field Groups
fr: Groupes de Champs Personnalisés

en: Custom Frontend CSS
fr: CSS Frontend personnalisés

en: Custom Post Type
fr: Type d'article personnalisé

en: Custom Post Types
fr: Types d'articles personnalisés

en: Custom Taxonomies
fr: Taxonomies personnalisées

en: Custom Taxonomy
fr: Taxonomie personnalisée

en: Customize the order of the admin menu and optionally change menu item title or hide some items.
fr: Personnalisez l'ordre du menu administrateur et modifiez éventuellement le titre des éléments du menu ou masquez certains éléments.

en: Customize the text you see on the footer of wp-admin pages other than this ASE settings page.
fr: Personnalisez le texte que vous voyez dans le pied de page des pages wp-admin autres que cette page de paramètres ASE.

en: DUPLICATE
fr: Dupliquer

en: Dark
fr: Sombre

en: Database
fr: Base de données

en: Deactivate
fr: Désactiver

en: Default
fr: Défaut

en: Default Value
fr: Valeur par défaut

en: Default Value(s)
fr: Valeur(s) par défaut

en: Default is %s
fr: Par default %s

en: Default is 10. Larger number insert code closer to &lt;/body&gt;
fr: La valeur par défaut est 10. Un nombre plus élevé permet d'insérer le code plus près de &lt;/body&gt ;

en: Default is 10. Larger number insert code closer to &lt;/head&gt;
fr: La valeur par défaut est 10. Un nombre plus élevé permet d'insérer le code plus près de &lt;/head&gt ;

en: Default is 10. Larger number inserts CSS closer to &lt;/head&gt; and allows it to better override other CSS loaded earlier in &lt;head&gt;.
fr: La valeur par défaut est 10. Un nombre plus élevé insère le CSS plus près de &lt;/head&gt ; et lui permet de mieux remplacer d'autres CSS chargés plus tôt dans &lt;head&gt ;.

en: Default is 10. Smaller number insert code closer to &lt;body&gt;
fr: La valeur par défaut est 10. Un nombre plus petit permet d'insérer le code plus près du corps ;

en: Default is 82 from a range between 1 to 100. The higher the number, the higher the quality and the file size.
fr: La valeur par défaut est 82, dans une fourchette de 1 à 100. Plus le chiffre est élevé, plus la qualité et la taille du fichier sont importantes.

en: Default text is: <em>Thank you for creating with <a href="https://wordpress.org/">WordPress</a></em>.
fr: Le texte par défaut est : <em>Merci d'avoir créé avec <a href="https://wordpress.org/">WordPress</a></em>.

en: Default text is: <em>Version %s</em>
fr: Le texte par défaut est : <em>Version %s</em>

en: Delete
fr: Supprimer

en: Disable
fr: Désactiver

en: Disable <strong>block-based widgets settings screen</strong>. Restores the classic widgets settings screen when using a classic (non-block) theme. This has no effect on block themes.
fr: Désactive <strong>l'écran de configuration des widgets basé sur les blocs</strong>. Rétablit l'écran de configuration des widgets classiques lorsque vous utilisez un thème classique (non bloqué). Cela n'a aucun effet sur les thèmes en bloc.

en: Disable <strong>emoji support for pages, posts and custom post types</strong> on the admin and frontend. The support is primarily useful for older browsers that do not have native support for it. Most modern browsers across different OSes and devices now have native support for it.
fr: Désactivez la <strong>prise en charge des emoji pour les pages, les articles et les types d'articles personnalisés</strong> dans l'administration et le frontend. La prise en charge est principalement utile pour les anciens navigateurs qui n'ont pas de prise en charge native. La plupart des navigateurs modernes, quels que soient les systèmes d'exploitation et les appareils, prennent désormais en charge les emoji en mode natif.

en: Disable <strong>jQuery Migrate</strong> script on the frontend, which should no longer be needed if your site uses modern theme and plugins.
fr: Désactiver le script <strong>jQuery Migrate</strong> sur le frontend, qui ne devrait plus être nécessaire si votre site utilise un thème et des plugins modernes.

en: Disable <strong>version number</strong> on static resource URLs referenced in &lt;head&gt;, which can disclose WordPress version number. Older versions(s) might contain unpatched security loophole(s). Applies to non-logged-in view of pages. This will also increase cacheability of static assets, but may have unintended consequences. Make sure you know what you are doing.
fr: Désactivez <strong>le numéro de version</strong> sur les URL de ressources statiques référencés dans &lt;head&gt;, ce qui peut révéler le numéro de version de WordPress. Les versions plus anciennes peuvent contenir des failles de sécurité non corrigées. S'applique à l'affichage des pages sans connexion. Cela augmentera également la capacité de mise en cache des ressources statiques, mais peut avoir des conséquences inattendues. Assurez-vous de savoir ce que vous faites.

en: Disable All Updates
fr: Désactiver toutes les mises à jour

en: Disable Comments
fr: Désactiver les commentaires

en: Disable Components
fr: Désactiver les composants

en: Disable Dashboard Widgets
fr: Désactiver les widgets du tableau de bord

en: Disable Feeds
fr: Désactiver les flux

en: Disable Gutenberg
fr: Désactiver Gutenberg

en: Disable REST API
fr: Désactiver l’API REST

en: Disable REST API access for non-authenticated users and remove URL traces from &lt;head&gt;, HTTP headers and WP RSD endpoint.
fr: Désactivez l'accès à l'API REST pour les utilisateurs non authentifiés et supprimez les traces d'URL dans &lt;head&gt ;, les en-têtes HTTP et le point de terminaison WP RSD.

en: Disable Smaller Components
fr: Désactiver les petits composants

en: Disable XML-RPC
fr: Désactiver XML-RPC

en: Disable all RSS, Atom and RDF feeds. This includes feeds for posts, categories, tags, comments, authors and search. Also removes traces of feed URLs from &lt;head&gt;.
fr: Désactivez tous les flux RSS, Atom et RDF. Cela inclut les flux pour les articles, les catégories, les tags, les commentaires, les auteurs et la recherche. Supprime également les traces d'URL de flux dans &lt;head&gt ;.

en: Disable comments for some or all public post types. When disabled, existing comments will also be hidden on the frontend.
fr: Désactivez les commentaires pour certains ou tous les types de messages publics. Lorsqu'ils sont désactivés, les commentaires existants sont également masqués sur le frontend.

en: Disable except on
fr: Désactiver sauf sur

en: Disable loading of <strong>Dashicons CSS and JS files</strong> on the front-end for public site visitors. This might break the layout or design of custom forms, including custom login forms, if they depend on Dashicons. Make sure to check those forms after disabling.
fr: Désactivez le chargement des <strong>fichiers CSS et JS de Dashicons</strong> sur le front-end pour les visiteurs du site public. Cela peut perturber la mise en page ou la conception des formulaires personnalisés, y compris les formulaires de connexion personnalisés, s'ils dépendent des Dashicons. Veillez à vérifier ces formulaires après la désactivation.

en: Disable only on
fr: Désactivation uniquement sur

en: Disable the <strong>Really Simple Discovery (RSD) &lt;link&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;. It's not needed if your site is not using pingback or remote (XML-RPC) client to manage posts.
fr: Désactivez <strong>la balise &lt;link&gt; de Really Simple Discovery (RSD)</strong> dans &lt;head&gt;. Elle n'est pas nécessaire si votre site n'utilise pas le pingback ou un client distant (XML-RPC) pour gérer les messages.

en: Disable the <strong>Windows Live Writer (WLW) manifest &lt;link&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;. The WLW app was discontinued in 2017.
fr: Désactivez <strong>la balise &lt;link&gt; du manifeste Windows Live Writer (WLW)</strong> dans &lt;head&gt;. L'application WLW a été abandonnée en 2017.

en: Disable the <strong>generator &lt;meta&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;, which discloses the WordPress version number. Older versions(s) might contain unpatched security loophole(s).
fr: Désactivez <strong>la balise &lt;meta&gt; du générateur</strong> dans &lt;head&gt;, qui révèle le numéro de version de WordPress. Les versions plus anciennes peuvent contenir des failles de sécurité non corrigées.

en: Disable the Gutenberg block editor for some or all applicable post types.
fr: Désactiver l'éditeur de blocs Gutenberg pour tous ou certains type d'articles.

en: Disable the default <strong>WordPress shortlink &lt;link&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;. Ignored by search engines and has minimal practical use case. Usually, a dedicated shortlink plugin or service is preferred that allows for nice names in the short links and tracking of clicks when sharing the link on social media.
fr: Désactivez <strong>la balise WordPress shortlink &lt;link&gt;</strong> par défaut dans &lt;head&gt;. Ignorée par les moteurs de recherche, elle n'a qu'une utilité pratique minime. En général, il est préférable d'utiliser un plugin ou un service dédié aux liens courts, qui permet d'utiliser de beaux noms dans les liens courts et de suivre les clics lors du partage du lien sur les médias sociaux.

en: Dismiss
fr: Ignorer

en: Display Active Plugins First
fr: Afficher les plugins actifs en premier

en: Display Settings
fr: Paramètres d'affichage

en: Display System Summary
fr: Afficher le résumé du système

en: Display a panel showing and linking to all available sizes when viewing an image in the media library. Especially useful to quickly get the URL of a particular image size.
fr: Affichez un panneau présentant toutes les tailles disponibles et un lien vers celles-ci lorsque vous visualisez une image dans la bibliothèque de médias. Particulièrement utile pour obtenir rapidement l'URL d'une taille d'image particulière.

en: Display active / activated plugins at the top of the Installed Plugins list. Useful when your site has many deactivated plugins for testing or development purposes.
fr: Affiche les plugins actifs / activés en haut de la liste des plugins installés. Utile lorsque votre site comporte de nombreux plugins désactivés à des fins de test ou de développement.

en: Do more with <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm" target="_blank">ASE Pro</a>. Lifetime deal (LTD) <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm-prc" target="_blank">available</a>.
fr: Faites-en plus avec <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm" target="_blank">ASE Pro</a>. Achat de la licence à vie <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm-prc" target="_blank">disponible</a>.

en: Docs
fr: Documents

en: Drag and drop menu items to the desired position. Optionally change 3rd party plugin/theme's menu item titles or hide some items until toggled by clicking "Show All" at the bottom of the admin menu.
fr: Glissez et déposez les éléments du menu à la position souhaitée. Modifiez éventuellement les titres des éléments de menu des plugins/thèmes tiers ou masquez certains éléments jusqu'à ce que vous cliquiez sur "Afficher tout" en bas du menu administrateur.

en: Drag and drop menu items to the desired position. Optionally change 3rd party plugin/theme's menu item titles or hide some items until toggled by clicking "Show All" at the bottom of the admin menu. You can also choose to always hide menu items for all or some user roles.
fr: Glissez et déposez les éléments du menu à la position souhaitée. Il est possible de modifier les titres des éléments de menu des plugins/thèmes tiers ou de masquer certains éléments, jusqu'à ce qu'ils soient activés en cliquant sur "Afficher tout" au bas du menu d'administration. Vous pouvez également choisir de toujours cacher les éléments de menu pour tous les utilisateurs ou pour certains d'entre eux.

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Duplicate %s
fr: Dupliquer %s

en: Duplicate this as draft
fr: Dupliquer en tant que brouillon

en: Easily customize the design of the login page.
fr: Personnalisez facilement le design de la page de connexion.

en: Easily edit and validate your <a href="/ads.txt" target="_blank">ads.txt</a> and <a href="/app-ads.txt" target="_blank">app-ads.txt</a> content.
fr: Modifiez et validez facilement le contenu de vos fichiers <a href="/ads.txt" target="_blank">ads.txt</a> et <a href="/app-ads.txt" target="_blank">app-ads.txt</a>.

en: Easily edit and validate your <a href="/robots.txt" target="_blank">robots.txt</a> content.
fr: Modifiez et validez facilement votre contenu <a href="/robots.txt" target="_blank">robots.txt</a>.

en: Easily enable enhancements and features that usually require multiple plugins.
fr: Activez facilement des améliorations et des fonctionnalités qui nécessitent habituellement plusieurs plugins.

en: Easily insert &lt;meta&gt;, &lt;link&gt;, &lt;script&gt; and &lt;style&gt; tags, Google Analytics, Tag Manager, AdSense, Ads Conversion and Optimize code, Facebook, TikTok and Twitter pixels, etc.
fr: Insérez facilement des balises &lt;meta&gt ;, &lt;link&gt ;, &lt;script&gt ; et &lt;style&gt ; Google Analytics, Tag Manager, AdSense, Ads Conversion and Optimize code, Facebook, TikTok et Twitter pixels, etc.

en: Easily replace any type of media file with a new one while retaining the existing media ID, publish date and file name. So, no existing links will break.
fr: Remplacez facilement n'importe quel type de fichier multimédia par un nouveau, tout en conservant l'identifiant du média existant, la date de publication et le nom du fichier. Ainsi, aucun lien existant ne sera rompu.

en: Edit
fr: Modifier

en: Edit %s
fr: Modifier %s

en: Edit CSS / SCSS Snippet
fr: Modifier l'extrait CSS / SCSS

en: Edit Code Snippet
fr: Modifier l'extrait de code

en: Edit Field Group
fr: Modifier le champ groupe

en: Edit HTML Snippet
fr: Modifier l'extrait HTML

en: Edit JS Snippet
fr: Modifier l'extrait JS

en: Edit Options Page
fr: Page d'édition des options

en: Edit PHP Snippet
fr: Modifier l'extrait PHP

en: Edit Post Type
fr: Modifier le type d'article

en: Edit Taxonomy
fr: Modifier la taxonomie

en: Edit screen
fr: Modifier l’écran

en: Edit screen publish section
fr: Modifier l'écran de publication de section

en: Email
fr: E-mail

en: Email Address Obfuscator
fr: Obfuscateur d'adresses électroniques

en: Email Delivery
fr: Envoi d'e-mail

en: Email address only
fr: Adresse électronique uniquement

en: Enable Dashboard Columns Settings
fr: Activer les colonnes du tableau de bord

en: Enable assignment of multiple roles during user account creation and editing. This maybe useful for working with roles not defined in WordPress core, e.g. from e-commerce or LMS plugins.
fr: Permettre l'attribution de rôles multiples lors de la création et de la modification d'un compte utilisateur. Cela peut être utile pour travailler avec des rôles qui ne sont pas définis dans le noyau de WordPress, par exemple ceux qui proviennent du commerce électronique ou des plugins LMS.

en: Enable custom ordering of terms from various "hierarchical" taxonomies. A new "Term Order" sub-menu will appear for enabled post type(s) with at least one such taxonomies. Terms listing and checkboxes in wp-admin will automatically use the custom order.
fr: Permet de personnaliser l'ordre des termes à partir de diverses taxonomies "hiérarchiques". Un nouveau sous-menu "Ordre des termes" apparaîtra pour les types d'articles activés comportant au moins une de ces taxonomies. La liste des termes et les cases à cocher dans wp-admin utiliseront automatiquement l'ordre personnalisé.

en: Enable custom ordering of various "hierarchical" content types or those supporting "page attributes". A new 'Order' sub-menu will appear for enabled content type(s). The "All {Posts}" list page for enabled post types in wp-admin will automatically use the custom order.
fr: Activez l'ordre personnalisé de divers types de contenu "hiérarchique" ou de ceux qui prennent en charge les "attributs de page". Un nouveau sous-menu "Ordre" apparaît pour le(s) type(s) de contenu activé(s). La page de liste "Tous {Posts}" pour les types de messages activés dans wp-admin utilisera automatiquement l'ordre personnalisé.

en: Enable debug mode and output the debug info into WordPress debug.log file.
fr: Activez le mode débogage et affichez les informations de débogage dans le fichier debug.log de WordPress.

en: Enable except on:
fr: Activer sauf sur:

en: Enable log in, log out and dynamic log in/out menu item for addition to any menu.
fr: Activez la connexion, la déconnexion et l'élément de menu de connexion/déconnexion dynamique pour l'ajouter à n'importe quel menu.

en: Enable manual settings of dashboard columns layout in Screen Options. You can choose between 1 to 4 columns.
fr: Activez les réglages manuels de la disposition des colonnes du tableau de bord dans les options d'écran. Vous pouvez choisir entre 1 et 4 colonnes.

en: Enable one-click duplication of pages, posts and custom posts. The corresponding taxonomy terms and post meta will also be duplicated.
fr: Activez la duplication en un clic des pages, des posts et des posts personnalisés. Les termes de la taxonomie et les métadonnées de l'article correspondants seront également dupliqués.

en: Enable only for:
fr: Activer uniquement pour:

en: Enable only on:
fr: Activation uniquement sur:

en: Enable pages, posts and/or custom post types to have permalinks that point to external URLs. The rel="noopener noreferrer nofollow" attribute will also be added for enhanced security and SEO benefits. Compatible with links added using <a href="https://wordpress.org/plugins/page-links-to/" target="_blank">Page Links To</a>.
fr: Permettez aux pages, aux articles et/ou aux types d'articles personnalisés d'avoir des permaliens qui pointent vers des URL externes. L'attribut rel="noopener noreferrer nofollow" sera également ajouté pour améliorer la sécurité et le référencement. Compatible avec les liens ajoutés à l'aide de <a href="https://wordpress.org/plugins/page-links-to/" target="_blank">Page Links To.</a>

en: Enable uploading <a href="https://www.smashingmagazine.com/2021/09/modern-image-formats-avif-webp/" target="_blank">AVIF</a> files in the Media Library. You can convert your existing PNG, JPG and GIF files using a tool like <a href="https://squoosh.app/" target="_blank">Squoosh</a>.
fr: Activer le téléchargement <a href="https://www.smashingmagazine.com/2021/09/modern-image-formats-avif-webp/" target="_blank">AVIF</a> fichiers dans la bibliothèque multimédia. Vous pouvez convertir vos fichiers PNG, JPG et GIF existants à l'aide d'un outil tel que <a href="https://squoosh.app/" target="_blank">Squoosh</a>.

en: Enable usage of any image from WordPress Media Library as user avatars.
fr: Permettre l'utilisation de n'importe quelle image de la médiathèque de WordPress comme avatar de l'utilisateur.

en: Enhance List Tables
fr: Améliorez les tables au format liste

en: Enhancements
fr: Améliorations

en: Enter one IPv4 address per line
fr: Saisir une adresse IPv4 par ligne

en: Entire site
fr: L'ensemble du site

en: Everywhere
fr: Partout

en: Expand
fr: Développer

en: Export ASE module settings as a JSON file to easily import into another site.
fr: Exporter les paramètres du module ASE sous forme de fichier JSON pour les importer facilement dans un autre site.

en: Export Settings
fr: Paramètres d'exportation

en: Export | Import
fr: Exportation | Importation

en: External Permalinks
fr: Permaliens externes

en: Failed Login Attempts Log
fr: Journal des tentatives de connexion échouées

en: Failed login attempts:
fr: Échec des tentatives de connexion :

en: Feedback
fr: Avis

en: Field Label
fr: Étiquette du champ

en: Field Name
fr: Nom du champ

en: Field Type
fr: Type de champ

en: File / Media
fr: Fichier / Média

en: File / Media Type
fr: Type de fichier / média

en: File Extension
fr: Extension de fichier

en: File Extension and Type
fr: Extension et type de fichier

en: File Name
fr: Nom du fichier

en: File Name, Prettified
fr: Nom du fichier, simplifié

en: File Size
fr: Taille du fichier

en: File Type
fr: Type de fichier

en: File URL
fr: URL du fichier

en: Filter Code Type
fr: Type de code du filtre

en: Find Out More
fr: En savoir plus

en: First
fr: Premier

en: For multiple values, separate with <code> |</code>, e.g. <code>value1 | value2</code>
fr: Pour des valeurs multiples, séparer par <code> |</code>, ex. <code>value1 | value2</code>

en: Force all links to external sites in post content, where <a href="https://developer.wordpress.org/reference/hooks/the_content/" target="_blank">the_content</a> hook is used, to open in new browser tab via target="_blank" attribute. The rel="noopener noreferrer nofollow" attribute will also be added for enhanced security and SEO benefits.
fr: Force l'ouverture de tous les liens vers des sites externes dans un nouvel onglet du navigateur, lorsque le contenu <a href="https://developer.wordpress.org/reference/hooks/the_content/" target="_blank">the_content</a> contient un hook, via l'attribut target="_blank". L'attribut rel="noopener noreferrer nofollow" sera également ajouté pour améliorer la sécurité et le référencement.

en: Force the usage of the sender name/email defined above. It will override those set by other plugins.
fr: Force l'utilisation du nom et de l'email de l'expéditeur définis ci-dessus. Ils seront remplacés par ceux définis par d'autres plugins.

en: Formatting
fr: Mise en forme

en: Full AVIF support requires that your server / hosting has <a href="https://php.watch/versions/8.1/gd-avif" target="_blank">GD extension</a> compiled with AVIF support in PHP 8.1 or greater, or, <a href="https://web.archive.org/web/20240104012918/https://avif.io/blog/tutorials/imagemagick/" target="_blank">ImageMagick 7.0.25 or greater</a> installed. Without either, you can still upload AVIF files but without auto-generation of the smaller thumbnail sizes. A majority of <a href="https://web.archive.org/web/20231207174740/https://avif.io/blog/articles/avif-browser-support/" target="_blank">modern desktop and mobile browsers</a> support the display of AVIF files.
fr: La prise en charge complète d'AVIF nécessite que votre serveur / hébergement dispose de l'<a href="https://php.watch/versions/8.1/gd-avif" target="_blank">extension GD</a> compilée avec la prise en charge d'AVIF dans PHP 8.1 ou supérieur, ou qu'<a href="https://avif.io/blog/tutorials/imagemagick/" target="_blank">ImageMagick 7.0.25 ou supérieur</a> soit installé. Si vous ne disposez pas de l'une ou l'autre de ces extensions, vous pouvez toujours télécharger des fichiers AVIF, mais sans génération automatique des vignettes de petite taille. La majorité des <a href="https://avif.io/blog/articles/avif-browser-support/" target="_blank">navigateurs modernes de bureau et mobiles</a> prennent en charge l'affichage des fichiers AVIF.

en: Gallery
fr: Galerie

en: Get ASE Pro
fr: Obtenir ASE Pro

en: Give the admin menu more room to better accommodate wider items.
fr: Donnez plus d'espace au menu administrateur pour qu'il puisse contenir des éléments plus larges.

en: HTTP Code %s
fr: Code HTTP %s

en: Heading
fr: En-tête

en: Height
fr: Hauteur

en: Help others discover ASE and maybe <a href="https://www.wpase.com/trnslt-plgnndg" target="_blank">translate</a> to your language.
fr: Aidez d'autres personnes à découvrir ASE et peut-être à <a href="https://www.wpase.com/trnslt-plgnndg" target="_blank">traduire</a> ce plugin dans votre langue.

en: Hide
fr: Cacher

en: Hide Admin Bar
fr: Cacher la barre administrateur

en: Hide Admin Notices
fr: Masquer les avis administrateurs

en: Hide Elements
fr: Cacher les éléments

en: Hide admin bar for all or some user roles.
fr: Masquer la barre administrateur pour tous les rôles utilisateurs ou certains d'entre eux.

en: Hide admin bar on the frontend for all or some user roles.
fr: Masquer la barre administrateur sur le frontend pour tous ou certains rôles d'utilisateurs.

en: Hide language switcher
fr: Masquer le sélecteur de langue

en: Hide link to homepage
fr: Masquer le lien vers la page d'accueil

en: Hide registration and password reset links
fr: Masquer les liens d'enregistrement et de réinitialisation du mot de passe

en: Hide the content editor
fr: Masquer l'éditeur de contenu

en: Hide until toggled
fr: Cacher jusqu'à ce qu'il soit activé

en: Hyperlink
fr: Lien hypertexte

en: I've reviewed
fr: J'ai déjà donné mon avis

en: I've shared
fr: J'ai déjà partagé

en: IP Address<br />Last Username
fr: Adresse IP<br />Dernier nom d'utilisateur

en: If set, the following SMTP service/account wil be used to deliver your emails.
fr: Si cette option est activée, le service/compte SMTP suivant sera utilisé pour l'envoi de vos courriels.

en: If set, the following sender name/email overrides WordPress core defaults but can still be overridden by other plugins that enables custom sender name/email, e.g. form plugins.
fr: S'il est défini, le nom/email de l'expéditeur suivant remplace les valeurs par défaut de WordPress, mais peut toujours être remplacé par d'autres plugins qui permettent de personnaliser le nom/email de l'expéditeur, par exemple les plugins de formulaires.

en: If something goes wrong</strong> and you need to regain access to your account as an administrator, please visit the following URL: <br /><strong>%s</strong><br /><br />If you use <strong>Ninja Firewall</strong>, please uncheck "Block attempts to gain administrative privileges" in the Firewall Policies settings before you try to view as a non-admin user role to <strong>prevent being locked out</strong> of your admin account.
fr: Si un problème survient </strong> et que vous devez retrouver l'accès à votre compte en tant qu'administrateur, veuillez consulter l'URL suivante : <br /><strong>%s</strong><br /><br />Si vous utilisez <strong>Ninja Firewall</strong>, veuillez décocher la case "Bloquer les tentatives d'obtention de privilèges administratifs" dans les paramètres des politiques de pare-feu avant d'essayer d'accéder à votre compte en tant qu'utilisateur non-administrateur, afin d'<strong>éviter que votre compte d'administrateur ne soit verrouillé</strong>.

en: Image Height
fr: Hauteur de l'image

en: Image Preview Size
fr: Taille de l'aperçu de l'image

en: Image Sizes Panel
fr: Panneau des tailles d'image

en: Image Upload Control
fr: Contrôle du téléchargement d'images

en: Image Width
fr: Largeur de l'image

en: Image Width and Height
fr: Largeur et hauteur de l'image

en: Import ASE Settings
fr: Importer les paramètres ASE

en: Import ASE module settings you've exported from another site as a JSON file.
fr: Importer les paramètres du module ASE que vous avez exportés d'un autre site sous la forme d'un fichier JSON.

en: Import Settings
fr: Paramètres d'importation

en: Imported
fr: Importé

en: Improve the usefulness of listing pages for various post types and taxonomies, media, comments and users by adding / removing columns and elements.
fr: Améliorez l'utilité des pages d'inscription pour divers types d'articles et taxonomies, médias, commentaires et utilisateurs en ajoutant/supprimant des colonnes et des éléments.

en: Inactive
fr: Inactif

en: Inline
fr: En ligne

en: Insert
fr: Insérer

en: Insert &lt;head&gt;, &lt;body&gt; and &lt;footer&gt; Code
fr: Insérez le code &lt;head&gt ;, &lt;body&gt ; et &lt;footer&gt ;

en: Install
fr: Installer

en: Instructions for editors. Shown when submitting data.
fr: Instructions pour les éditeurs. Affichées lors de la soumission des données.

en: Keep as is
fr: Conserver en l'état

en: Last
fr: Dernier

en: Last Attempt On
fr: Dernière tentative le

en: Last Login Column
fr: Colonne dernière connexion

en: Layout
fr: Mise en page

en: Leave blank to skip this rule
fr: Laisser blanc pour ignorer cette règle

en: Left Edge
fr: Bord gauche

en: Left Half
fr: Moitié gauche

en: Left Side
fr: Côté gauche

en: Light
fr: Clair

en: Limit Login Attempts
fr: Limiter les tentatives de connexion

en: Limit to
fr: Limiter à

en: Limits
fr: Limites

en: Lines
fr: Lignes

en: Link Target
fr: Cible du lien

en: Link Text
fr: Texte du lien

en: List view
fr: Vue liste

en: List view post action row
fr: Ligne d'action de la vue de liste

en: Load snippet
fr: Charger un extrait

en: Local User Avatar
fr: Avatar de l'utilisateur local

en: Log In | Log Out
fr: Se connecter | Se déconnecter

en: Log In/Out Menu
fr: Menu de connexion/déconnexion

en: Log when users on the site last logged in and display the date and time in the users list table.
fr: Enregistrez la dernière connexion des utilisateurs du site et affichez la date et l'heure dans le tableau de la liste des utilisateurs.

en: Login Form Background
fr: Fond du formulaire de connexion

en: Login Form Position
fr: Position du formulaire de connexion

en: Login ID Type
fr: Type d'identifiant

en: Login Page Customizer
fr: Personnalisation de la page de connexion

en: Login page
fr: Page de connexion

en: Looks like some of these free enhancements have been useful for your site?
fr: Il semblerait que certaines de ces améliorations gratuites aient été utiles pour votre site ?

en: Maintenance Mode
fr: Mode Maintenance

en: Maintenance mode is currently enabled for this site.
fr: Le mode maintenance est actuellement activé pour ce site.

en: Make sure the ratio between width and height matches the original ratio to prevent the image from getting distorted.
fr: Veillez à ce que le rapport entre la largeur et la hauteur corresponde au rapport original afin d'éviter que l'image ne soit déformée.

en: Make sure to visit one of your frontend <a href="%1$s">pages</a> or <a href="%2$s">posts</a> while logged-in, to detect elements only visible in the frontend admin bar, and return here to see them on the list above.
fr: Veillez à visiter l'une de vos <a href="%1$s">pages</a> ou <a href="%2$s">articles</a> en étant connecté, afin de détecter les éléments visibles uniquement dans la barre administrateur du frontend, et revenez ici pour les voir dans la liste ci-dessus.

en: Manage Columns
fr: Gérer les colonnes

en: Manage ads.txt and app-ads.txt
fr: Gérer les fichiers ads.txt et app-ads.txt

en: Manage and organize columns in the admin listing for pages, posts and custom post types.
fr: Gérer et organiser les colonnes dans la liste administrateur pour les pages, les posts et les types d'articles personnalisés.

en: Manage robots.txt
fr: Gérer le fichier robots.txt

en: Max height:
fr: Hauteur max:

en: Max width:
fr: Largeur max:

en: Media Categories
fr: Catégories de médias

en: Media Categories Module: Tree View: Error
fr: Module des catégories de médias : Arborescence : Erreur

en: Media Categories Module: Tree View: Error: Could not load Plugin class <strong>%s</strong>
fr: Module des catégories de médias : Arborescence: erreur: Impossible de charger la classe de plugin <strong>%s</strong>.

en: Media Category
fr: Catégorie média

en: Media Library Infinite Scrolling
fr: Défilement infini dans la bibliothèque des médias

en: Media Replacement
fr: Remplacement des médias

en: Medium (uncropped)
fr: Moyen (non rogné)

en: Modified
fr: Modifié

en: Modify
fr: Modifier

en: Modify the interval of the WordPress heartbeat API or disable it on admin pages, post creation/edit screens and/or the frontend. This will help reduce CPU load on the server.
fr: Modifiez l'intervalle de l'API WordPress heartbeat ou désactivez-la sur les pages d'administration, les écrans de création/modification d'articles et/ou le frontend. Cela permettra de réduire la charge du processeur sur le serveur.

en: Multi-select?
fr: Multisélection ?

en: Multiple User Roles
fr: Rôles multiples pour un utilisateur

en: Never
fr: Jamais

en: Never block the following IP addresses:
fr: Ne bloquez jamais les adresses IP suivantes:

en: New %s
fr: Nouveau %s

en: New Code Snippet
fr: Nouvel extrait de code

en: New Field
fr: Nouveau champ

en: New Field Group
fr: Nouveau champ groupe

en: New Options Page
fr: Nouvelle page d'options

en: New Post Type
fr: Nouveau type d'article

en: New Taxonomy
fr: Nouvelle taxonomie

en: New login URL:
fr: Nouvelle URL de connexion :

en: Next
fr: Suivant

en: No
fr: Non

en: No Code Snippets found in Trash.
fr: Aucun extrait de code n'a été trouvé dans la corbeille.

en: No Code Snippets found.
fr: Aucun extrait de code n'a été trouvé.

en: No Custom Options Pages found
fr: Aucune page d'options personnalisées n'a été trouvée

en: No Custom Options Pages found in Trash
fr: Aucune page d'options personnalisées n'a été trouvée dans la corbeille

en: No Custom Post Types found
fr: Aucun type d'article personnalisé trouvé

en: No Custom Post Types found in Trash
fr: Aucun type d'article personnalisé n'a été trouvé dans la corbeille

en: No Custom Taxonomies found
fr: Aucune taxonomie personnalisée trouvée

en: No Custom Taxonomies found in Trash
fr: Aucune taxonomie personnalisée n'a été trouvée dans la corbeille

en: No Field Groups found
fr: Pas de champ groupe

en: No Field Groups found in Trash
fr: Aucun champ de groupe n'a été trouvé dans la poubelle

en: No data available in table
fr: Aucune donnée disponible dans le tableau

en: No matching records found
fr: Aucune donnée correspondante trouvée

en: No settings data detected.
fr: Aucune donnée de réglage n'a été détectée.

en: Non-public post types:
fr: Types de postes non publics :

en: None
fr: Aucun

en: None (bypass filters)
fr: Aucune (filtres de contournement)

en: Not available
fr: Non disponible

en: Nothing to import
fr: Rien à importer

en: Notices
fr: Notifications

en: Number
fr: Nombre

en: Obfuscate Author Slugs
fr: Obfusquer l'identifiant (slug) d'auteur

en: Obfuscate email address to prevent spam bots from harvesting them, but make it readable like a regular email address for human visitors.
fr: Obfusquez l'adresse électronique pour empêcher les robots spammeurs de la récolter, mais fait en sorte qu'elle soit lisible comme une adresse électronique normale pour les visiteurs humains.

en: Obfuscate publicly exposed author page URLs that shows the user slugs / usernames, e.g. <em>sitename.com/author/username1/</em> into <em>sitename.com/author/a6r5b8ytu9gp34bv/</em>, and output 404 errors for the original URLs. Also obfuscates in /wp-json/wp/v2/users/ REST API endpoint.
fr: Obfusquer les URLs de la page auteur exposées publiquement qui montrent les slugs / noms d'utilisateur de l'utilisateur, par exemple <em>sitename.com/author/username1/</em> en <em>sitename.com/author/a6r5b8ytu9gp34bv/</em>, et produire des erreurs 404 pour les URLs d'origine. Obfusque également le point de terminaison de l'API REST /wp-json/wp/v2/users/.

en: On admin pages
fr: Sur les pages administrateur

en: On post creation and edit screens
fr: Sur les écrans de création et de modification des articles

en: On the backend:
fr: Sur le backend :

en: On the frontend
fr: Sur le frontend

en: On the frontend:
fr: Sur le frontend :

en: On which part of the site?
fr: Sur quelle partie du site ?

en: One (or more) of your fields had validation errors. More information is available below.
fr: Un (ou plusieurs) de vos champs a (ont) présenté des erreurs de validation. Plus d'informations sont disponibles ci-dessous.

en: One <code>value : label</code> per line, or just <code>label</code>. Use <code>{empty}</code> for an empty value.
fr: Un <code> value : label</code> par ligne, ou seulement <code>label</code>. Utilisez <code>{empty}</code> pour une valeur vide.

en: Oops, something went wrong</span>.<br />Please double check your settings and the destination email address.
fr: Oups, quelque chose n'a pas fonctionné</span>.<br />Veuillez vérifier vos paramètres et l'adresse électronique de destination.

en: Open All External Links in New Tab
fr: Ouvrir tous les liens externes dans un nouvel onglet

en: Optimizations
fr: Optimisations

en: Option Pages
fr: Pages d'options

en: Options Page
fr: Page des options

en: Options Pages
fr: Pages d'options

en: Or, help improve ASE by <a href="https://wordpress.org/support/plugin/admin-site-enhancements/" target="_blank">providing feedback</a>.
fr: Ou bien, contribuez à améliorer ASE en <a href="https://wordpress.org/support/plugin/admin-site-enhancements/" target="_blank">partageant votre avis</a>.

en: Order
fr: Ordre

en: Override the "Repeater Row” header text. You can also dynamically populate the row label with field values. If you have a text field named “first_name”, enter {first_name} to use the field value as the row label.
fr: Remplacer le texte de l'en-tête "ligne de répétition". Vous pouvez également remplir dynamiquement l'étiquette de la ligne avec les valeurs des champs. Si vous disposez d'un champ de texte nommé "prénom", entrez {first_name} pour utiliser la valeur du champ comme étiquette de ligne.

en: PHP Array
fr: Tableau PHP

en: Page Background
fr: Arrière-plan de la page

en: Page Settings
fr: Page des paramètres

en: Page Templates
fr: Modèles de page

en: Page Title <span class="faded">(shown in the browser tab)</span>
fr: Titre de la page <span class="faded">(affiché dans l'onglet du navigateur)</span>

en: Parent Code Snippet:
fr: Extrait du code parent:

en: Parse error: syntax error, unexpected end of snippet
fr: Erreur d'analyse : erreur de syntaxe, fin inattendue de l'extrait

en: Parse error: syntax error, unexpected end of snippet.
fr: Erreur d'analyse : erreur de syntaxe, fin inattendue de l'extrait.

en: Password Protection
fr: Protection par mot de passe

en: Password protection is currently enabled for this site.
fr: La protection par mot de passe est actuellement activée pour ce site.

en: Password-protect the entire site to hide the content from public view and search engine bots / crawlers. Logged-in administrators can still access the site as usual.
fr: Protégez l'ensemble du site par un mot de passe afin d'en dissimuler le contenu au public et aux robots des moteurs de recherche. Les administrateurs connectés peuvent toujours accéder au site comme d'habitude.

en: Pattern
fr: Modèle

en: Perform 301 (permanent) redirect to a URL of your choice
fr: Effectuer une redirection 301 (permanente) vers une URL de votre choix

en: Perform 301 (permanent) redirect to the homepage for all 404 (not found) pages.
fr: Effectuez une redirection 301 (permanente) vers la page d'accueil pour toutes les pages 404 (non trouvées).

en: Perform Replacement
fr: Effectuer le remplacement

en: Phone
fr: Téléphone

en: Pick a single <code>value</code>
fr: Choisissez une seule <code>valeur</code>

en: Placement
fr: Emplacement

en: Please clear your cache</strong> after enabling or disabling maintenance mode. This ensures site visitors see either the maintenance page or the actual content of each page.
fr: Veuillez vider votre cache</strong> après avoir activé ou désactivé le mode maintenance. Ainsi, les visiteurs du site verront soit la page de maintenance, soit le contenu réel de chaque page.

en: Please consider supporting ASE.
fr: Merci de considérer de soutenir ASE.

en: Please find the relevant menu items under Settings.
fr: Vous trouverez les éléments de menu correspondants dans la rubrique paramètres.

en: Please run the following command to make the directory writable
fr: Veuillez exécuter la commande suivante pour rendre le répertoire accessible en écriture

en: Please run the following commands in order to make the directory
fr: Veuillez exécuter les commandes suivantes afin de créer le répertoire

en: Position on page
fr: Position sur la page

en: Post Formats
fr: Formats des articles

en: Post Type Options
fr: Options de type d'article

en: Post Types
fr: Types d'articles

en: Posts
fr: Articles

en: Preserve Taxonomy Hierarchy
fr: Préserver la hiérarchie de la taxonomie

en: Preserve the visual hierarchy of taxonomy terms checklist in the classic editor.
fr: Préserver la hiérarchie visuelle de la liste de contrôle des termes de la taxonomie dans l'éditeur classique.

en: Prevent bloating the database by limiting the number of revisions to keep for some or all post types supporting revisions.
fr: Évitez de gonfler la base de données, en limitant le nombre de révisions à conserver pour certains ou tous les types d'écritures prenant en charge les révisions.

en: Prevent brute force attacks by limiting the number of failed login attempts allowed per IP address.
fr: Empêchez les attaques par force brute en limitant le nombre de tentatives de connexion infructueuses autorisées par adresse IP.

en: Prevent smaller components from running or loading. Make the site more secure, load slightly faster and be more optimized for crawling by search engines.
fr: Empêcher l'exécution ou le chargement de composants plus petits. Rendre le site plus sûr, le charger un peu plus rapidement et l'optimiser pour qu'il puisse être exploré par les moteurs de recherche.

en: Previous
fr: Précédent

en: Protect your site from brute force, DOS and DDOS attacks via <a href="https://kinsta.com/blog/xmlrpc-php/#what-is-xmlrpcphp" target="_blank">XML-RPC</a>. Also disables trackbacks and pingbacks.
fr: Protégez votre site contre les attaques par force brute, DOS et DDOS via <a href="https://kinsta.com/blog/xmlrpc-php/#what-is-xmlrpcphp" target="_blank">XML-RPC</a>. Désactive également les trackbacks et pingbacks.

en: Public post types:
fr: Types de messages publics :

en: Radio
fr: Bouton radio

en: Re-enable infinite scrolling in the grid view of the media library. Useful for scrolling through a large library.
fr: Réactive le défilement infini dans la vue en grille de la médiathèque. Utile pour faire défiler une grande bibliothèque.

en: Redirect 404
fr: Redirection 404

en: Redirect 404 to Homepage
fr: Rediriger 404 vers la page d'accueil

en: Redirect After Login
fr: Rediriger après connexion

en: Redirect After Logout
fr: Rediriger après le déconnexion

en: Redirect default URLs to:
fr: Rediriger les URL par défaut vers :

en: Redirect to:
fr: Redirection vers :

en: Relationship
fr: Relation

en: Remove
fr: Supprimer

en: Remove 'Howdy'
fr: Supprimer "Howdy" (Bonjour)

en: Remove WordPress logo/menu
fr: Supprimer le logo/menu de WordPress

en: Remove comments column
fr: Supprimer la colonne des commentaires

en: Remove comments counter/link
fr: Supprimer le compteur/lien des commentaires

en: Remove customize menu
fr: Supprimer le menu personnalisé

en: Remove extra elements listed below, which most likely come from your theme or plugins.
fr: Supprimez les éléments supplémentaires énumérés ci-dessous, qui proviennent probablement de votre thème ou de vos plugins.

en: Remove new content menu
fr: Supprimer le menu des nouveaux contenus

en: Remove tags column (for posts)
fr: Supprimer la colonne des étiquettes (pour les articles)

en: Remove the Help tab and drawer
fr: Supprimez l'onglet aide et le tiroir

en: Remove updates counter/link
fr: Supprimer les mises à jour du compteur/lien

en: Remove various elements from the admin bar.
fr: Supprimez divers éléments de la barre administrateur.

en: Render this field with Select2
fr: Rendre ce champ avec Select2

en: Repeater
fr: Répéteur

en: Repeater Row
fr: Ligne de répéteur

en: Replace Media
fr: Remplacer le média

en: Reset Menu
fr: Menu de réinitialisation

en: Resize newly uploaded, large images to a smaller dimension and delete originally uploaded files. BMPs and non-transparent PNGs will be converted to JPGs and resized.
fr: Redimensionnez les grandes images récemment téléchargées et supprimez les fichiers téléchargés à l'origine. Les BMP et les PNG non transparents seront convertis en JPG et redimensionnés.

en: Resources: %1$s | %2$s | %3$s | %4$s
fr: %1$s | %2$s | %3$s | %4$s

en: Restrict login ID to username or email address only.
fr: Limitez l'identifiant au nom d'utilisateur ou à l'adresse électronique.

en: Return Value
fr: Valeur de renvoi

en: Review
fr: Avis

en: Revisions Control
fr: Contrôle des révisions

en: Right Edge
fr: Bord droit

en: Right Half
fr: Moitié droite

en: Right Side
fr: Coté droit

en: Row Display
fr: Affichage des lignes

en: Row Label
fr: Étiquette de ligne

en: SE Visibility: OFF
fr: Visibilité SE: OFF

en: SVG Upload
fr: Télécharger SVG

en: Save Changes
fr: Sauvegarder les changements

en: Search %s
fr: Recherche %s

en: Search Code Snippets
fr: Recherche d'extraits de code

en: Search Engines Visibility Status
fr: Statut de visibilité pour les moteurs de recherche

en: Search Field Groups
fr: Recherche champ groupe

en: Search Options Page
fr: Page des options de recherche

en: Search Post Types
fr: Recherche de types d'articles

en: Search Taxonomies
fr: Recherche de taxonomies

en: Search engines are discouraged from indexing this site. Click to change the settings.
fr: Les moteurs de recherche sont découragés d'indexer ce site. Cliquez pour changer les paramètres.

en: Search terms
fr: Termes de recherche

en: Search users
fr: Recherche d'utilisateurs

en: Search...
fr: Recherche...

en: Search:
fr: Rechercher :

en: Security
fr: Sécurité

en: Select
fr: Sélectionner

en: Select New Media File
fr: Choisir un nouveau fichier multimédia

en: Select Profile Picture
fr: Sélectionner l'image du profil

en: Select an Image
fr: Choisissez une image

en: Send Now
fr: Envoyer maintenant

en: Sending test email...
fr: Envoyer un courriel de test…

en: Set custom redirect URL for all or some user roles after login.
fr: Définissez une URL de redirection personnalisée pour tous les rôles d'utilisateur ou certains d'entre eux après la connexion.

en: Set custom redirect URL for all or some user roles after logout.
fr: Définissez une URL de redirection personnalisée pour tous les rôles d'utilisateur ou certains d'entre eux après la déconnexion.

en: Set custom sender name and email. Optionally use external SMTP service to ensure notification and transactional emails from your site are being delivered to inboxes.
fr: Définissez le nom et l'adresse électronique de l'expéditeur. Utilisez éventuellement un service SMTP externe pour vous assurer que les courriels de notification et les courriels transactionnels de votre site sont bien envoyés dans les boîtes de réception.

en: Set interval to once every
fr: Réglez l'intervalle sur une fois tous les

en: Set the password:
fr: Définissez le mot de passe:

en: Set width to
fr: Fixer la largeur à

en: Settings saved.
fr: Paramètres sauvegardés.

en: Share about ASE on:
fr: Partager à propos d'ASE sur :

en: Show All
fr: Tout afficher

en: Show Custom Taxonomy Filters
fr: Afficher les filtres de taxonomie personnalisés

en: Show ID column
fr: Afficher la colonne ID

en: Show ID in action rows along with links for Edit, View, etc.
fr: Affichez l'ID dans les lignes d'action ainsi que les liens pour modifier, afficher, etc.

en: Show Less
fr: Afficher moins

en: Show _MENU_ entries
fr: Afficher les entrées du MENU

en: Show a customizable maintenance page on the frontend while performing a brief maintenance to your site. Logged-in administrators can still view the site as usual.
fr: Affichez une page de maintenance personnalisable sur le frontend lorsque vous effectuez une brève maintenance sur votre site. Les administrateurs connectés peuvent toujours consulter le site comme d'habitude.

en: Show additional filter(s) on list tables for hierarchical, custom taxonomies.
fr: Affichez des filtres additionnels dans la table des taxonomies hiérarchiques personnalisées.

en: Show admin bar status when search engines are set to be discouraged from indexing the site. This is set through a "Search engine visibility" checkbox in Settings >> Reading.
fr: Affiche l'état dans la barre administrateur lorsque les moteurs de recherche sont découragés d'indexer le site. Ce paramètre est défini par la case à cocher "Visibilité des moteurs de recherche" dans Paramètres >> Lecture.

en: Show duplication link on:
fr: Afficher le lien de duplication sur:

en: Show excerpt column
fr: Afficher la colonne des extraits

en: Show featured image column
fr: Afficher la colonne des images en vedette

en: Show file size column in media library
fr: Afficher la colonne taille du fichier dans la bibliothèque multimédia

en: Show quick summary of the system the site is running on to admins, in the "At a Glance" dashboard widget. This includes the web server software, the PHP version, the database software and server IP address.
fr: Affiche un résumé rapide de la configuration sur laquelle le site fonctionne pour les administrateurs, dans le widget "At a Glance" du tableau de bord. Ce résumé comprend le logiciel du serveur web, la version de PHP, la base de données et l'adresse IP du serveur.

en: Show quick summary of the system the site is running on to admins, in the "At a Glance" dashboard widget. This includes the web server software, the PHP version, the database software and server IP address. It will also show the size of the site, database, root, wp-content, plugins, themes and upload folders.
fr: Affiche aux adminstrateurs, un résumé rapide du système sur lequel le site fonctionne dans le widget "Accueil" du tableau de bord. Cela inclut le logiciel du serveur web, la version PHP, le logiciel de la base de données et l'adresse IP du serveur. Il indique également la taille du site, de la base de données, de la racine, de wp-content, des plugins, des thèmes et des dossiers de téléchargement.

en: Show the values by default
fr: Afficher les valeurs par défaut

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
fr: Affiche 0 à 0 de 0 entrées

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
fr: Affichage de _START_ à _END_ sur _TOTAL_ éléments

en: Side
fr: Côté

en: Site Identity on Login Page
fr: Identité du site sur la page de connexion

en: Skipped
fr: Ignoré

en: Snippet updated
fr: Mise à jour de l'extrait

en: Status
fr: Statut

en: Stripes
fr: Bandes

en: Submenu
fr: Sous-menu

en: Submit
fr: Envoyer

en: Support
fr: Assistance

en: Tab
fr: Onglet

en: Taxonomy Options
fr: Options de taxonomie

en: Taxonomy Terms
fr: Termes de taxonomie

en: Term
fr: Terme

en: Term IDs
fr: ID des termes

en: Term does not exist, so cannot be deleted
fr: Le terme n'existe pas, il ne peut donc pas être supprimé

en: Terms Order
fr: Ordre des termes

en: Test email was successfully processed</span>.<br />Please check the destination email's inbox to verify successful delivery.
fr: L'e-mail test a été traité avec succès</span>.<br />Veuillez vérifier la boîte de réception de l'e-mail de destination pour vous assurer que l'envoi a bien eu lieu.

en: Text
fr: Texte

en: Text Area
fr: Zone de texte

en: Text Type
fr: Type de texte

en: The %s directory could not be created
fr: Le répertoire %s n'a pas pu être créé

en: The %s directory is not writable, therefore the code snippet files cannot be saved.
fr: Le répertoire %s n'est pas accessible en écriture, les fichiers d'extraits de code ne peuvent donc pas être sauvegardés.

en: The Pro version of ASE is here! Lifetime Deal (LTD) available.
fr: La version Pro d'ASE est arrivée ! Achat de la licence à vie disponible.

en: The code is active. Click to deactivate it
fr: Le code est actif. Cliquez pour le désactiver

en: The code is inactive. Click to activate it
fr: Le code est inactif. Cliquez pour l'activer

en: The current file will be replaced with the uploaded / selected file (of the same type) while retaining the current ID, publish date and file name. Thus, no existing links will break.
fr: Le fichier actuel sera remplacé par le fichier (du même type) téléchargé / sélectionné tout en en conservant l'ID, la date de publication et le nom de fichier. Grâce à quoi, aucuns liens existants ne seront cassés.

en: The field group with the lowest order will appear first.
fr: Le champ groupe ayant l'ordre le plus bas apparaîtra en premier.

en: The field label that editors will see.
fr: L'étiquette du champ que les éditeurs verront.

en: The field name is passed into get_cf() to retrieve values. Use only lowercase letters, numbers, and underscores.
fr: Le nom du champ est transmis à get_cf() pour récupérer les valeurs. Utilisez uniquement des lettres minuscules, des chiffres et des traits de soulignement.

en: The role(s) above have the <code>%s</code> capability required to view and access the menu item.
fr: Le(s) rôle(s) ci-dessus possède(nt) la capacité <code>%s</code> requise pour visualiser et accéder à l'élément de menu.

en: The taxonomy_name or args[taxonomy_name] parameter must be included in the request.
fr: Le paramètre taxonomy_name ou args[taxonomy_name] doit être inclus dans la demande.

en: The text beside the checkbox
fr: Le texte à côté de la case à cocher

en: This is a multi-select field
fr: Il s'agit d'un champ à sélection multiple

en: This is a required field
fr: Ce champ est obligatoire

en: This site is undergoing maintenance for an extended period today. Thanks for your patience.
fr: Ce site fait l'objet d'une maintenance pour une période prolongée aujourd'hui. Nous vous remercions de votre patience.

en: Thumbnail (cropped)
fr: Vignette (recadrée)

en: Tips
fr: Conseils

en: Title
fr: Titre

en: To exclude an image from conversion and resizing, append '-nr' suffix to the file name, e.g. bird-photo-4k-nr.jpg
fr: Pour exclure la conversion et le redimensionnement d'une image, ajoutez le suffixe "-nr" au nom du fichier, par exemple bird-photo-4k-nr.jpg

en: Toggle row visibility
fr: Afficher ou masquer la visibilité d'une ligne

en: Tools
fr: Outils

en: Translate
fr: Traduire

en: Transparency
fr: Transparence

en: Tree View
fr: Arborescence

en: Trigger publishing of scheduled posts of all types marked with "missed schedule", anytime the site is visited.
fr: Déclencher la publication de posts programmés de tous types marqués par "missed schedule", à chaque fois que le site est visité.

en: Unable to delete %s
fr: Impossible de supprimer %s

en: Unauthorized.
fr: Non autorisé.

en: Uncategorized
fr: Non classé

en: Under maintenance
fr: En cours de maintenance

en: Update %s
fr: Mise à jour %s

en: Update Options Page
fr: Page de mise à jour des options

en: Update Post Type
fr: Mise à jour du type d'article

en: Upgrade
fr: Mise à niveau

en: Uploaded Date
fr: Date de téléchargement

en: Uploaded Date and Time
fr: Date et heure de téléchargement

en: Uploaded Time
fr: Heure de téléchargement

en: Use Selected Image
fr: Utilisez l'image sélectionnée

en: Use a shortcode like the following examples to display an email address on the frontend of your site: 
            		<ul>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com"]</strong> to display the email on it's own line</li>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com" display="inline"]</strong> to show the email inline</li>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com" display="inline" link="yes"]</strong> to show the email inline and linked with <strong>mailto:</strong></li>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com" display="inline" link="yes" subject="I'm interested to learn about your services..."]</strong> to show the email inline and linked with <strong>mailto:</strong> with a pre-defined subject line.</li>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com" display="inline" link="yes" class="custom-class-name"]</strong> to show the email inline, linked with <strong>mailto:</strong> and has a custom CSS class to more easily customize the style.</li>
            		</ul>
fr: Utilisez un code court comme dans les exemples suivants pour afficher une adresse e-mail sur le frontend de votre site ↵
            →	→	<ul>↵
            →	→	→	<li><strong>[obfuscate email="john@example.com"]</strong> to display the email on it's own line</li>↵
            →	→	→	<li><strong>[obfuscate email="john@example.com" display="inline"]</strong> to show the email inline</li>↵
            →	→	→	<li><strong>[obfuscate email="john@example.com" display="inline" link="yes"]</strong> to show the email inline and linked with <strong>mailto:</strong></li>↵
            →	→	→	<li><strong>[obfuscate email="john@example.com" display="inline" link="yes" subject="I'm interested to learn about your services..."]</strong> to show the email inline and linked with <strong>mailto:</strong> with a pre-defined subject line.</li>↵
            →	→	→	<li><strong>[obfuscate email="john@example.com" display="inline" link="yes" class="custom-class-name"]</strong> to show the email inline, linked with <strong>mailto:</strong> and has a custom CSS class to more easily customize the style.</li>↵
            →	→	</ul>

en: Use a shortcode like the following examples to display an email address on the frontend of your site: 
            		<ul>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com"]</strong> to display the email on it's own line</li>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com" display="inline"]</strong> to show the email inline</li>
            		</ul>
fr: Utilisez un code court comme dans les exemples suivants pour afficher une adresse e-mail sur le frontend de votre site : 
            		<ul>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com"]</strong> pour afficher l'adresse électronique sur sa propre ligne</li>
            			<li>[obfuscate<strong> email="john@example.com" display="inline"]</strong> pour afficher l'email en ligne</li>
            		</ul>

en: Use as Profile Picture
fr: Utiliser comme photo de profil

en: Use custom order of terms on frontend query and display.
fr: Utiliser un ordre des termes personnalisé lors de l'interrogation et de l'affichage de la page d'accueil.

en: Use custom order on frontend query and display of enabled post types. You may need to manually set query order by <code>menu_order</code> in an <code>ascending</code> order.
fr: Utilisation d'un ordre personnalisé pour la requête frontend et l'affichage des types d'articles activés. Il se peut que vous deviez définir manuellement l'ordre des requêtes par <code>menu_order</code> dans un ordre <code>ascendant</code>.

en: User
fr: Utilisateur

en: User Roles
fr: Rôles des utilisateurs

en: Username
fr: Identifiant

en: Username only
fr: Nom d'utilisateur seulement

en: Utilities
fr: Utilitaires

en: Validate with:
fr: Validez avec :

en: Various Admin UI Enhancements
fr: Diverses améliorations de l'interface administrateur

en: Various, smaller enhancements for different parts of the admin interface.
fr: Plusieurs améliorations mineures pour différentes parties de l'interface administrateur.

en: Video
fr: Vidéo

en: View
fr: Voir

en: View Admin as Role
fr: Voir Admin comme un rôle

en: View Code Snippet
fr: Voir l'extrait de code

en: View Field Group
fr: Voir le champ groupe

en: View Options Page
fr: Voir la page d'options

en: View Post Type
fr: Voir le type d'article

en: View Taxonomy
fr: Voir la taxonomie

en: View admin pages and the site (logged-in) as one of the non-administrator user roles.
fr: Voir les pages administrateur et le site (en étant connecté) en tant qu'utilisateur n'ayant pas le rôle d'administrateur.

en: WYSIWYG Editor
fr: Éditeur WYSIWYG

en: We'll be back soon.
fr: Nous revenons bientôt.

en: WebP quality:
fr: Qualité WebP:

en: Welcome to WordPress
fr: Bienvenue dans WordPress

en: Wider Admin Menu
fr: Menu administrateur plus large

en: Width
fr: Largeur

en: Write a quick, 5-star review for ASE
fr: Rédigez un bref avis 5 étoiles, pour ASE

en: Yes
fr: Oui

en: You can also append <strong>?bypass=%1$s</strong> in the URL to bypass the password entry form. e.g. %2$s/?bypass=%3$s. This can be useful when you need to quickly share a dev site with another person, e.g. a client.
fr: Vous pouvez également ajouter <strong>?bypass=%1$s</strong> dans l'URL pour contourner le formulaire de saisie du mot de passe, par exemple %2$s/?bypass=%3$s. Cela peut être utile lorsque vous devez partager rapidement un site de développement avec une autre personne, par exemple un client.

en: Your IP address is %1$s <span class="faded">(from %2$s header)</span>
fr: Votre adresse IP est %1$s <span class="faded">(from %2$s header)</span>

[ctx: add new]
en: Add Code Snippet
fr: Ajouter un extrait de code

[ctx: add new on admin bar]
en: Code Snippet
fr: Extrait de code

[ctx: admin menu]
en: Code Snippets
fr: Extraits de code

en: e.g. 202.73.201.157
fr: ex. 202.73.201.157

en: e.g. 280px
fr: ex. 280px

en: e.g. 72px
fr: ex. 72px

en: e.g. backend
fr: ex. backend

en: e.g. my-account
fr: ex. mon compte

en: equals
fr: équivaut

en: failed login attempts allowed before 15 minutes lockout
fr: tentatives de connexion échouées autorisées avant le blocage de 15 minutes

en: for:
fr: pour :

en: is not
fr: n'est pas

en: lockout(s) will block further login attempts for 24 hours
fr: le(s) verrouillage(s) bloque(nt) toute nouvelle tentative de connexion pendant 24 heures

en: pixels <span class="faded">(Default is 1920 pixels)</span>
fr: pixels <span class="faded">(Par défaut 1920 pixels)</span>

en: pixels. <span class="faded">(Default is 1920 pixels)</span>
fr: pixels. <span class="faded">(Par défaut 1920 pixels)</span>

[ctx: post type general name]
en: Code Snippets
fr: Extraits de code

[ctx: post type singular name]
en: Code Snippet
fr: Extrait de code

en: revisions for:
fr: révisions pour :

en: with AVIF support
fr: avec support AVIF

en: without AVIF support
fr: sans support AVIF
